Devletten Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır? DESTEKLENEN SEKTÖRLER

Bir girişimci yapacağı iş faaliyetlerin bazı kısımlarında devletten destek alabilir. Devletin desteklediği sektörler içerisinde yer alan işletme faaliyetlerine uygun başvuran kişilere geri ödemesiz hibeler, devlet destekli krediler, KOSGEB destekleri, kobi kredileri, TKDK destekleri ve buna benzer hibe desteklemeleri vermektedir.

Aşağıda yazımızın devamında 2022 yılı itibari ile devlet tarafından geri ödemesiz kredinin nasıl alınacağını hangi sektörlere geri ödemesiz Kredi verildiğini belirttik.

Geri ödemesiz Kredi nedir? Devletin hangi kurumlara verir?

Şimdi geri ödemesiz kredi ne olduğunu açıklamak ile başlayabiliriz. Geri ödemesiz Kredi; bir proje üretip proje geliştirme noktasında  devletten yardım alınmasıdır. Tamam geri ödemek gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece belli bir orana kadar devlet bundan faiz almaz; ama anapara her zaman talep edilir. Yani devlet geri ödemesiz kredi başvurusu olumlu sonuçlanmış olsa bile bunun sadece faizini ödemeyecek olup; ana parayı geri ödeyeceksiniz.

2022 yılı Geri ödemesiz kredi veren devlet kurumları şunlardır; Baştan KOSGEB geri ödemesiz kredi ve hibeler verir. TKDK kurumu yine krediler ve faizsiz kredi destek verilir. Esnaf kefalet düşük faizli krediler vermektedir. Devletin bankaları yapmış olduğu anlaşma çerçevesinde; Ziraat Bankası Halk Bankası ve Vakıfbank düşük faizli devlet destekli krediler sunmaktadır. Bunun yanı sıra kalkınma ajansları, bölge kooperatif birlikleri dönem dönem devlet destekli krediler demektedir.

Yeni işyeri kurmak isteyenlere geri ödemesiz Kredi imkanı

Çok güzel para kazanabileceğiniz bir iş fikriniz var. Ama bunun için yeterli bir sermayeniz olmadığını düşünüyorsanız, o zaman KOSGEB tarafından devlet destekli bir kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için daha önceki yazılarımızda belirtmiş olduğumuz KOSGEB tarafından desteklenen nace kodlarına sahip olan bir sektörde faaliyet göstermeniz gerekmektedir. Kosgeb desteği için iş planı hazırlayıp az da olsa öz sermaye ile bir iş yerinizin kurulmuş olması gerekmektedir.

Devletten Geri Ödemesiz Kredi Almak 2022

Bu iş yerinizi elden borçlar ya da banka kredisiyle kurabilirsiniz. Kurmuş olduğumuz iş yerinize ait projeniz KOSGEB tarafından kabul edilmesi durumunda; yapmış olduğunuz tüm harcamalar size geri ödenecektir. Bu şekilde sıfır sermaye ile KOSGEB destekli ve devlet destekli olarak bir iş yeri kurmuş olabilirsiniz.

Devletin vermiş olduğu hayvancılık kredileri

Köyde ya da kırsal alanda yaşıyorsanız devlet destekli olarak hayvancılık kredisi alabilirsiniz. TKDK kurumu tarafından ve kalkınma ajansları tarafından %50 hibe destekleri verilmektedir. İş yerinizi ya da kendiniz açıyorsunuz ve tüm yaptığınız harcamaları faturalı ile ibraz ediyorsunuz.

Yapmış olduğunuz harcamalar sonrasında yapacağınız başvurular da projenin kabul edilmesi durumunda TKDK ya da kalkınma ajansı tarafından sizlere hibe desteği verilecektir. KOSGEB tarafından direkt hayvancılık kredisi verilmez; ama yine besihane kurmanız durumunda bir iş planınız varsa KOSGEB tarafından %70’e kadar hibe desteği alabilirsiniz.

Devlet geri ödemesiz kredi başvuruları nasıl yapılır?

Geri ödemesiz kredi başvuruları için ister hayvancılık bitki üretimi ister ticari faaliyet olsun ya da hizmet sektöründe olsun bir iş yeri açmaya karar veriyorsunuz. İşinizi açmadan önce özetle KOSGEB giderek girişimcilik programı dahil olmak istediğinizi beyan ediyorsunuz ve sizi bir iş programına alıyorlar.

Programından sonra uygulamalı girişimcilik sınava giriyorsunuz ve bu sınavdan başarılı olmanız gerekmektedir. 32 saat süren ve başarıyla sonuclanan kurs suresi sonrasında sizden açacağınız iş ile ilgili bir iş planı ve projesi istenecektir. Proje öncelikle dosya üzerinde yani bir kağıt üzerinde sunuyorsunuz ve kabul edilmesi sonrasında artık fiilen iş yerinizi kendiniz açıyorsunuz.

İş yeri açılmadan devletten büyük geri ödemesiz Kredi verilmiyor. Yani iş yerinizi kendi paranızla açmanız gerekmektedir. İş yerinizi ki bu iş yeri  ticarethane de olabilir ya da çiftçilik üzerine bir üretim tesisi de olabilir, kurduktan sonra projeniz onaylanır ve gerekli desteği devletten almaya başlarsınız.

Denetimlerde tamamlandıktan sonra siz daha önce kurmuş olduğunuz iş yeri  ile ilgili tüm harcamanızı gösteren evraklarınız, makbuzda ve faturalarınızı KOSGEB kurumuna elden teslim edeceksiniz ya da kobi beyannamesi forumu ile kosgeb.gov.tr adresine eklersiniz. Bu aşılamadan sonra artık yaptınız harcamaların erkekseniz yüzde 70ne kadar bayansınız %90 ne kadar size hibe olarak geri ödeme yapılacaktır. Erkeklerde %70’e kadar bayanlarda ise %90 a kadar devlet destekli krediler verilmektedir

Yorum yapın