Doğa Sevgisi

Doğa Sevgisi Unutma Hepimiz Doğanın Bir Parçasıyız. Hayatta hepimizin yaşamı, çevreyle yakından ilgilidir. Yakından olan ilgimiz ise birçok zaman telafisi olmayan zararlara neden oluyor. Hatta bu zararlar tüm canlılar için ciddi sonuçlar doğuruyor.

Çevremizi tanımlarken gördüğümüz her şeye doğa denebilir. Bitkiler, hayvanlar, toprak… Tüm bunlar doğa anlayışımıza aittir ve doğayı oluşturur. Çocukluktan itibaren ise tüm bu çevrenin korunması gerektiği öğretilir. Doğaya karşı duyarlı ve saygılı olmak gerektiği her noktada vurgulanır. Tüm bunları yapmak içinse doğayı sevmek gerekir. Doğa sevgisi, aslında insan karakterinin en önemli özelliğidir. Çünkü doğa olmadan yeryüzünde yaşayan çok sayıda canlı organizmanın varoluşu imkansız olurdu.

İnsanların Doğa Üzerindeki Etkisi

İnsanların Doğa Üzerindeki Etkisi

Günümüz artık nano teknoloji dönemi oldu. İnsanlar doğayı ve içinde yaşayan tüm canlıları unutmaya başladı. Çevre Bilinci çok önemli Her geçen gün daha fazla kirlenen doğamızı büyük yıkımlara uğratıyoruz. Özümüzde doğayı seven ama bilinçsizce kirletmeye devam eden canlılara dönüşüyoruz. Her an nefesimizle içimize çektiğimiz havayı soluduğumuzu unutuyor bize bahşettikleri güzelliğin farkındalığından uzaklaşıyoruz.

Geçen her dakikada iki kişiden birinin durduğu yeri kirlettiğini biliyor musunuz? Küçük bir poşet ya da sigara ne fark eder? Sevdiğimiz, izlemeye doyamadığımız doğanın en büyük felaketi kendimiz olduğunun farkında mıyız? Doğayı sevmek, çok büyük sorumlulukları getirmez. Küçük sorumluluklar ve dikkatli davranışlarımız doğayı korumak için en büyük adımlardır.

Ormanlar Doğanın En Sevilen Köşeleridir

Ormanlar Doğanın En Sevilen Köşeleridir

Doğa Sevgisi Hem güzellikleri hem şirinlikleri hem de doğallıkları ile ormanlar en sevilen köşelerdir. Hava koşulları ne olursa olsun yılın dört mevsiminde kendine hayran eden ormanlar tüm insanlarda huzur yaratır.

Kuşlar, böcekler ve hayvanlar… Her birinin ayrı ama özel sesleri. Önce soluk sarı, ardından kırmızı ve sonrasında kahverengisi ile mükemmel sonbaharın yeri başkadır insanda. Dinlendirir sonbaharın yere düşen yaprakları bazen de hüzünlendirir ama hep huzur verir. Kışa son hazırlıklarını tamamlayan canlılar, uykuya geçişe yavaştan kendini odaklayan hayvanlar…

Kış aylarının tadı başkadır. Bembeyaz örtüsü ile çok zariftir. Hava soğudukça kışın manzarasının karşısında, içi ısınır insanın. Hiçbir böcek, hayvan görünmez artık; çünkü herkes evindedir. Nadiren kuşların çığlıkları bazen de bir tavşanın minik izlerine rastlanır.

Doğada tekrar hareketlenmeler başlar ilkbaharda. Her şey yenilenmeye başlarken, uyanır tüm hayvanlar. İlk çiçekler gösterir kendini rengarenk. Adeta aşkı yaşatır kendinde ilkbahar. Huzurlu ve mutlu bir başlangıç için yepyeni bir koşuşturmada…

Doğanın Mucizesi Gökkuşağı

Doğanın Mucizesi Gökkuşağı

Doğa Sevgisi Doğanın enerjisi ve sunduğu mükemmel güzelliklerin sonu yoktur. Göremediğimiz daha birçok güzelliği olsa da en sevilen ve hep beklenen mucizesi gökkuşağıdır. Gökkuşağını kim sevmez ki! Peri masalları gibi. Doğayı sevmek iyisiyle kötüsüyle tüm detaylarıyla sevmeyi gerektirir.

Büyüleyici ve insanı en derin hayallere uçuran fantastik gökkuşağı. Çocukluk döneminde derin masallara kaptıran ve peşinden kendini sürükleyen, mükemmel doğa güzelliği. Öyle zamanlar gelir ki iki gökkuşağı birbiriyle yarışır adeta. Yalnızca çocuklarda değil tüm insanlarda neşe ve gülümseme nedenidir hatta.

Doğada Suyun Değeri

Doğada Suyun Değeri

Doğa Sevgisi Doğanın kilit rollerinden biridir yeryüzünde sular. Gezegenimizin dörtte üçü sularla kaplı; denizler, okyanuslar, göller, nehirler, buzullar, yer altı suları… Sulardaki yaşam, çeşitli ve dinlendirici güzelliğe sahiptir. Dipteki balıklar renk renk, çeşit çeşit. Su elementinin mükemmel yaratıkları.

Doğayı Sevelim ve Koruyalım

Doğayı Sevelim ve Koruyalım

Doğayı Korumak için Neler Yapmalıyız Her yeni nesil ile birlikte şehirleşme çoğalır ve yeşillikler azalır. Tüm insanlık kendisini beton levhalar, tuğlalar, ofisler, dükkanlar, reklam tabelaları ile çevreliyor. Sonrasında doğaya neler olacağını hiç düşünmeden… Her geçen nesil çok daha zarar verdi. Şimdi ise yeşillendirme için uğraşılıyor. Gelecekte daha büyük eksikliklerini yaşamamak için korumak en etkilisidir. Sende doğan için savaş ver, çevreni kirletme. İnan ki yeni neslin nasıl yaşayacağını hayal etmek gerçekten her geçen zor oluyor.

 

Sevgisiz Büyümek isimli konumuzu buradan okuyabilirsiniz.