Dolar Tekrar Ne Zaman Yükselir?

Türkiye’de ani çıkış hızı yakalayan dolar kaç paraya kadar çıkar? Dolar ne zamana kadar yükselir ve dolar daha ne kadar yükselir diye merak edenler için doların en fazla yükseleceği seviyeyi ve olası dolar yükseliş tahminlerinizi yazacağız. Aynı zamanda dolar neden yükseliyor sorusuna yanıt bularak doların ne zaman düşeceğini ya da dolar düşecek mi sorusuna da yanıt vermiş olacağız.

Dolar En Fazla Kaç Para Olur?

Elinde yabancı parası olan ( Euro, dolar ya da sterlin) bu yabancı para birimini değerlendirmek ya da elden çıkarmak isteyebilir. Bunun tam tersi bir durumda ise dolar borcu olan kişiler de doların en fazla kaç TL’ye kadar çıkacağını merak ediyor olabilir. Birçok büyük ekonomi uzmanının ortak görüşü; eğer bazı sert ve ciddi müdahaleler gelmezse doların 10 TL bile olması söz konusu olacaktır. Birçok kişi dolar 10 TL olur mu yani dolar 10 TL’ye çıkar mı diye merak etmesinin sebebi de tam da bu çekincelerdir.

Dolar şu aralar 5,7 ve 7 TL’yi test etmektedir. Söz konusu artışlar yaşanmaya devam ederse birkaç aya kadar dövizin 10 TL olması hiç de zor olmayacaktır. Bu zamanda dolar alınır mı diye birçok kişi yatırım tavsiyesi istemektedir. Şu anda  beklemede kalmak daha avantajlı olabilir. Çünkü, döviz ani çıkış yakalayıp ani yavaşlama yaşamaktadır. Bazı saatlerde dolar %10’luk yükseliş ve düşüş yaşadığı için çok fazla birikimi olmayanların TL’:de kalması daha iyi olacaktır.

Doların Yükselişi Ne Zaman ve Nasıl Durur?

Doların ani çıkışı ve yükselişinin ne zaman duracağına ülke içindekilerin tek başına karar vermesi söz konusu değildir. Yabancı para birimi olduğu için ABD’nin de bu durumda bazı müdahaleleri önemli olmaktadır. Tüm dünyada kullanılan para olan doların yükselmesi en azından yavaşlatılabilir. Bunun için hükümete büyük bir görev düşmektedir. Öncelikle, hukuki olarak herkese ve yatırımcılara güven vermek durumundadır. Şu anda bundan oldukça uzak bir görüntü söz konusudur. Yabancı yatırımcıya bazı güvencelerin verilmesi ve ülke içindeki bazı ekonomik, hukuki sorunların çözülmesi ile yavaş yavaş bir toplanma olacaktır. O zaman doların yükselişi durur hatta geriye dönük değer kaybı söz konusu olabilir.

NOT: Bu zor günlerde bir arada durarak millet, hükümet olarak birlik olmalı ve kötü gidişata dur demeliyiz.