En iyi Özel Üniversiteler 2022

En iyi Özel Üniversiteler: Üniversite hayatına atılacak olan öğrenciler için üniversite seçimi büyük önem taşır. İyi bir kariyer yaşamının önemli bir adımı olan üniversiteler iki yıllık ya da dört yıllık olarak da tercih edilse mutlaka sonrasında iyi bir iş imkanı sağlamalıdır. Özel üniversiteler devlet okullarına göre çok daha geniş eğitim fırsatlarının sağlandığı okullar arasında yer alıyor. Her ne kadar yıllık ücretleri çok yüksek olsa da kişiler bu okullarda eğitimlerini devam ettirebilmek için sisteme de en iyi şekilde uyum sağlamak durumundadırlar.

En iyi özel üniversiteler arasında birçok okuldan bahsetmek mümkün olabiliyor. Bu okullar arasından seçim yaparken de yine belirli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Türkiye’nin en iyi okulları olarak bilinen bu üniversitelerde eğitim alabilmek için de şartları sağlamanız gerekiyor. Okullarda tam burslu, yarı burslu ve burssuz olarak eğitim alabilme imkanı sunuluyor. Türkiye’deki en iyi üniversiteler arasında şunlar yer alıyor:

Koç Üniversitesi

koc universitesi

İstanbul Sarıyer’de bulunan Koç Üniversitesi, Türkiye’deki en iyi özel üniversiteler arasında ilk sırada geliyor. Hem konumu hem de eğitim olanakları ile son derece yüksek standartlarda bir üniversitedir. 2689 kişilik yurt kapasitesi bulunan okulda öğrenci sayısı 7000’den fazladır. 1993 senesinde eğitim hayatına başlayan üniversite 400 öğretim üyesi ile hizmetlerine devam ediyor.

Günümüzde birçok öğrencinin eğitim alabilme şansına sahip olabildiği Koç Üniversitesinde 26 doktora programı bulunmaktadır. Bunun yanında 32 tane yüksek lisans programı da yer alıyor. Aynı zamanda 22 lisans programı bulunan üniversitede binlerce öğrenci eğitimine devam ediyor. Koç Holding tarafından yönetilen okulda yıllık eğitim ücreti de oldukça yüksektir. Ancak hayallerine bir adım daha yaklaşmak isteyen öğrenciler için en iyi kariyer fırsatlarını sunan okullar arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında yer alan Koç Üniversitesi 2021 yılında en düşük 269,93721 puan ve 266.362 sıralama ile Uluslararası İlişkiler bölümüne öğrenci kabul etmiştir.

Bilkent Üniversitesi

bilkent universitesi

Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer alan Bilkent Üniversitesi Türkiye’nin en iyileri arasında yer alıyor. Özel üniversite olmasına rağmen öğrenci kapasitesi son derece yüksek olan üniversitelerden biridir. Beklentileri karşılaması bu üniversitenin önemli ayrıcalıkları arasında yer alıyor. Puan aralığı son derece yüksek olan üniversitenin yurt kapasitesi 4600 kişiliktir. Bunun yanında 4500’den fazla öğrenci kapasitesi bulunur. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Türkiye’nin iyi özel üniversiteleri arasında önemli bir yere sahiptir. İlk vakıf üniversitesi olma özelliği de taşıyan bu üniversite Türkiye’nin ilkleri arasında yer alıyor. Üniversitede bulunan bölümlerden bazıları şunlardır:

  • Güzel Sanatlar
  • Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
  • Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
  • Fen ve Mühendislik Fakültesi
  • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  • İşletme Fakültesi
  • İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi

Gibi birçok önemli üniversite bölümü bulunmaktadır. Üniversite içerisinde 9 tane fakülte ve 2 tane de yüksek okul bulunuyor. Uzun bir süredir eğitim hayatına devam eden üniversite günümüzde çok fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında yer alan Bilkent Üniversitesi 2021 yılında en düşük 237,82167 puan ve 470.995 sıralama ile Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümüne öğrenci kabul etmiştir.

Sabancı Üniversitesi

 

Sabancı Üniversitesi İstanbul Tuzla’da bulunuyor. 5500 öğrenci sayısı ile son derece geniş bir öğrenci kapasitesi vardır. 2622 kişilik olan yurt kapasitesi ile öğrencilerine birçok avantajı da sağlamaktadır. Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında yer alan okul 1999 senesinde eğitim hayatına başlamıştır. Öğrencilerine ilk yıl ortak dersler veren üniversite bugün Türkiye’nin ilk liberal tarzda eğitimlerini veren okulu olarak da bilinir.

Bölümleri arasında Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Yönetim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi gibi bölümler bulunuyor. Geniş bir öğrenci kitlesine hizmet vermesi ve çok başarılı bir akademisyen kadrosu bulunması Sabancı Üniversitesi’nin birçok öğrenci tarafından tercih edilmesine imkan yaratır.

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında yer alan Sabancı Üniversitesi 2021 yılında en düşük 316,730 puan ve 228.074 sıralama ile Sanat ve Sosyal Bilimler bölümüne öğrenci kabul etmiştir.

Çankaya Üniversitesi

cankaya universitesi

Ankara Etimesgut’ta bulunan Çankaya Üniversitesi 8000 öğrenciye eğitim vermektedir. Yurt kapasitesi az olsa da puan aralığı son derece yüksek olan üniversitelerden biridir. 1997 senesinde eğitim hayatına başlayan üniversite 157 tane öğretim üyesine sahiptir. Aynı zamanda 322 tane öğretim elemanı olan bir okuldur. Üniversitede 2 tane enstitü bulunmaktadır. 26 tane yüksek lisans ile 10 tane doktora bölümü bulunuyor.

5 farklı fakültede 26 bölüm ile hizmet veren üniversite dünya üniversiteleri arasında da önemli bir yer edinmiş bulunmaktadır. Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri gibi birçok farklı fakültesi bulunan okulun puanı da oldukça yüksektir.

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında yer alan Çankaya Üniversitesi 2021 yılında en düşük 224,57003 puan ve 559.392 sıralama ile Bilişim Sistemleri bölümüne öğrenci kabul etmiştir. Çankaya Üniversitesinde 2021 yılında kontenjanı dolmayan bölümler de mevcuttur.

Başkent Üniversitesi

 

Başkent Üniversitesi Ankara’da yer alan üniversitelerden biridir. Etimesgut ilçesinde yer alan Başkent Üniversitesi günümüzde 13000 tane öğrenciye hizmet vermektedir. 456 kişilik yurt kapasitesi ile oldukça profesyonel üniversitelerden birisi olan Başkent Üniversitesi yüksek puana sahiptir. Bu üniversitede eğitim almak isteyen öğrencilerin puan kriterlerini karşılaması büyük bir önem taşır.

En iyi vakıf üniversiteleri arasında yer alması bu üniversitenin tercih edilebilirliğini artırmaktadır. 1994 yılında kurulan üniversite aynı zamanda hastaneleri ile de öğrencilerine en geniş eğitim-öğretim olanaklarını sunar. Üniversite kapsamında Hukuk, Tıp, Güzel Sanatlar, Fen Edebiyat, Mühendislik gibi 13 farklı fakülte üzerinden eğitim vermektedir.

Üniversite içerisinde 7 adet enstitü ve 8 tane de yüksekokul bulunmaktadır. Üniversite lisans bölümlerinde ve lisansüstü bölümlerde farklı eğitim ücretleri talep etmektedir. Bununla birlikte yatay geçiş ve çift ana dal gibi farklı alanlarda da okuldan eğitim olabilme şansı bulabilirsiniz. Kariyer hayatına en iyi şekilde başlamak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alan bir üniversitedir. Bu üniversiteden eğitim almak isteyen öğrencilerin puan kriterlerini karşılaması gereklidir.

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında yer alan Başkent Üniversitesi 2021 yılında en düşük 197,30598 puan ve 991.539 sıralama ile Sosyal Hizmet bölümüne öğrenci kabul etmiştir. Başkent Üniversitesinde 2021 yılında kontenjanı dolmayan bölümler de mevcuttur.

 

“En iyi Özel Üniversiteler 2022” üzerine bir yorum

  1. Geri izleme: en iyi özel üniversiteler-istanbul’daki en iyi özel üniversiteler

Yorum yapın