Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi çekemeyen kişilerin en büyük sorunu kredi sicillerinin bozuk olması yani kara listeye girmiş olmalarıdır. Yıllardır bu sorun yüzünden kredi çekemiyorum diyenlere çözüm yolu bulundu. Buna göre kara listedekilere kredi çıkartan bankalar 2019 yılında daha kolay kredi vermeye başladı. Özellikle kredi sicil affı burada ön plana çıktı; Birçok banka artık kara listedekilere kredi veriyoruz diyerek; sicili bozuk olana kredi çıkartmaya ve kredi notu düşüklere kredi vermeye başladı. Özellikle Finansbank kara listedekilere kredi veriyoruz diyerek bir kampanya yapmış olması bu noktada oldukça önemlidir.

Banka sicili kredi çekebilmek için sanıldığından çok daha önemlidir. Hatta birçok banka müşterilerine kredi verirken onların gelir belgesinden daha önce kredi siciline bakar. Bu noktada kredi sicilinin iyi olması hatta kredi notu olarak da findeksin çok yüksek olması kredi başvurularında çok dikkat edilen ve kredinin çıkmasına büyük etki eden faktörlerin başında gelmektedir.

Yasal Takiptekilere Kredi Veren Bankalar

Yasal takip kara listeye giren kişilerden daha vahim bir durumu belirtmektedir. Her kara listeye giren hemen kanuni takibe takılacak diye bir şey yoktur. Ama kanuni takiptekilere kredi veren bankalar aynı zamanda kara listeye girenlere kredi çıkartmaktadır. Bu yönden değerlendirildiğinde mesele daha iyi anlaşılacaktır. Kara listeye giren kişilere çözüm önerisi olarak şunu ifade edebiliriz; Mutla belirttiğimiz ya da aşağıda belirteceğimiz bankalara başvuru yapın yoksa kredi başvurunuz yeniden reddedilebilir. Bu durum daha sonra kredi çekmenizi daha da zor duruma sokabilir.

Sicilim Bozuk Kredi Almak İstiyorum

Sicilim bozuk kredi almak istiyorum diyenlere yine devlet bankası olmasına rağmen Ziraat Bankasını öneriyoruz. Ziraat Bankası icralık olanlara kredi veren ender devlet bankaları arasındadır. Genelde icralık olanlara kredi veren bankalar daha çok özel bankalar iken, gelir belgesi beyan edilmesi ile Ziraat Bankasının daha hızlı şekilde icralık olanlara, sicili bozuk olanlara kredi vereceğini tahmin ediyoruz.

Kara Listedekilere Af Çıktı Mı

Birçok sicil mağduru kişi artık kara listeye af çıkmasını ve bundan sonra tüm bankalardan kolay şekilde kredi çekmek istemektedir. Çünkü, sicil affı çıkmazsa o zaman kişiler sadece birkaç banka dışında hiçbir yerde kredi çekemez ve yüksek faizler ödemek durumunda kalabilir. Bu soruna çözüm bulabilmek adına; kara listeye girenler için af tasarısı bir sicil affı 2019 yılında çıkması bekleniyor. Daha önce de sicil affı çıkmıştı; ama yeni tasarı ile daha kapsamlı bir af beklenirken kredi çekemeyenlere  de çözüm önerileri sunulmaktadır.