Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek

Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek Negatif Giden Bir Yaşam Nasıl Pozitife Çevrilir? Negatif düşünceleri pozitife çevirmek hayatınızı pozitife çevirmek için önemli bir adımdır. Karşılaşılan olaylarda pozitif tutum sergilemek mücadeleyi kolaylaştıracaktır. Negatif yaşam insanın bakış açısından kaynaklandığı için pozitife çevirmek mümkündür.

 

Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek için tavsiyeler

Negatif Düşünceye Direnmeyin

Hayatınızda olumsuz bir olay yaşadığınız ya da olumsuz bir düşünceye kapıldıysanız öncelikle bunu kabul etmelisiniz. Çünkü bu düşüncelere olaylara direnmek kabullenmeyi zorlaştırır. Bizim inkar ederek savaş açtığımız düşünceler de bize saldıracaktır. Bu düşünce aklımızda sıkışıp kalır ve bizi daha çok meşgul eder. Düşünme denilen şeyin daha fazla düşünülmesi bu yüzden kaynaklanır.

Olumsuz düşünceyi azaltmak ile karşı koymak farklı şeylerdir. Yapmanız gereken olumsuz düşünceleri azaltmaktır. Bunun için de negatifi pozitife çevirmek gerekir. Bunu sağlamak için de şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ya Hep Ya Hiç Demeyin

Hayatta her şey siyah beyaz olmadığı için hiçbir şeyi iyi ya da kötü olarak nitelemeyin. Griler çok daha fazladır, bunu kabul edin. Başınıza negatif bir olay gelmesi böyle devam edeceği anlamına gelmez. Bu yüzden denemeye devam edin. Hatta olumsuzluklardan sonra çok daha sıkı çalışın ve mücadele edin.

Kesin Sözcükler Kullanmayın

Bir şeyi asla yapmayacağınız ya da hep böyle kalacağınız gibi kesin yargılara hayatınızda yer vermeyin. Kontrolün sizde olduğunu unutmayın. Eylemlerinizin sorumlusu sizsiniz. Hoşunuza gitmese de kabul edin ve bir sonraki adımı planlayın. Genel ifadeler kullanmayın ve adım adım planlama yapın. Hayatın olumsuz gidişini değiştirmek için önce kendinizi değiştirmeye başlayın.

Olumsuzları Geri Plana Atın, İyi Şeyleri Ön Plana Çıkarın

Yaşadığınız hayatta olumsuzları düşünüyor, konuşuyor ve unutamıyor olabilirsiniz. İşte bu davranış sizin pes etmeye meyilli olduğunuzu ve bahane aradığınızı gösterir. Bunun yerine küçük de olsa iyi şeyleri ön plana çıkarın ve bunlara tutunun. Böyle mücadele etmek, motive olmak çok daha kolay olacaktır.

Hissetmekten Önce Düşünün

Duygusal kararlar almak dayanağı olmadığı için daha fazla negatiflik getirir. Bunun yerine mantıklı kararlar almaya çalışın. Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek için biraz da kendi çıkarlarınızı gözetmeniz gerekir. Duygusal kararlar sadece hissiyata dayanır ve bu his her an değişebilir. Bu kadar değişken bir ortamda alınan kararlar yanıltıcıdır. Bunun yerine olayların artı ve eksilerini değerlendirin ve mantıklı düşünerek karar alın.

Sadece Hedefleriniz İçin Şartlanın

Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek Hayatta her zaman istediklerinizi yapamayabilirsiniz. Bazen aileniz ya da çevreniz için bir şeyler yapmanız gerekebilir. Bu durumlarda kendinizi mecbur hissetmeyin. Başkaları için kendinizi şartlamayın ve istemediğiniz şeyler yaparak suçluluk altına girmeyin. Suçluluk duygusu bundan sonraki davranışlarınızı da kontrol alır ve bulaşıcı hastalık gibidir. Sadece kendi hedefleriniz için şartlanın. Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler 

Niyet Okumayın

Başkalarının sizin hakkında ne dediğine ne düşündüğüne asla takılmayın. Hatta sizin hakkınızda söylemedikleri şeyler için kendinize niyet okuyup kurmayın. Bu durumda kendinize olumsuz düşünce aşılarsınız. Aynı zamanda paranoyak düşüncelere de kapı aralar. İnsanlara karşı ilgisiz olun ve sizin hakkınızda ne düşündüklerine odaklanmayın.

Sonuçlara Katlanın ve Kimseyi Suçlamayın

Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek Başarınızı başkalarına yüklemeyin, başarısızsanız da başkalarını suçlamayın. Ne olursa olsun hayatınızda başrol sizsiniz ve kendi eylemlerinizin sonucunu yaşıyorsunuz. Bu nedenle öncelikle olan şeyleri kabullenin ve daha sonra değişimin fitilini ateşleyin. Olumsuzluklarını kabul edin ve ders çıkarın.

Negatif giden bir yaşam nasıl pozitife çevrilir? diyenler bu altın değerindeki öneriler ile hayatlarında bir değişim sürecine girebilirler. Bu süreçte çevreden etkilenmeden, kendilerini dinlemeli ve kendi kararlarını alarak uygulamalıdırlar. Her şey bir anda olmasa da zamanla düzelecektir. Olumsuz düşünceleri görmezden gelme tekniğini uygularken, bu koşullarda pozitiflik getirme pratiği de yapabilirsiniz. Olumsuz düşüncelerinin yerini alacak olumlu bir şey düşün. Bir şey hakkında negatif düşünme yerine, mutlu olacak bir şey bulun ve bu iyimser düşünceyi kötümser düşüncelerinizin yerini almak için kullanın. Bunu zamanla uygulayarak, zihniniz kötüden ziyade iyiye odaklanmaya başlayacaktır. Negatif düşünceleri aklınızı bu davranışı reddetmesi için eğitebilirsiniz. Vücudun sana teşekkür edecek. Negatif bir yaşamı pozitife çevirmek Bu kişisel alışkanlıklar genel hayatınızı ve dolayısıyla mutluluğunuzu ve refahınızı artıracaktır!