Profesör olmak için kaç yıl gerekir?

Profesör olmak için kaç yıl gerekir?

 

Profesör unvanına sahip olan kişiler, bir yükseköğretim kurumunun en üst seviyede olan öğretim üyesidir. Profesör olmak isteyen kişilerin, yapması gereken en büyük adımlardan biri ise öğretim üyesi olmaktır. Profesör olmak için belirli bir yaş aralığı yoktur. Örneğin 35 yaşın üstündekiler profesör olabilir gibi bir kural söz konusu değildir ancak profesör olabilmek için yapılması gerekenler alt alta sıralandığında liste oldukça kalabalık olacaktır; Profesör olabilmek için belirli bir yaş kriteri yoktur.

 

Profesör Nedir?

Profesör bir yükseköğretim kurumunda veya akademik olarak en yüksek unvana sahip olan kişidir. Bu ana dalında, en yüksek düzeyde uzman ve bilirkişi olduğunu gösteren bir unvandır. Profesör kelimesi Latinceden, Türkçeye geçen bir kelime yapısıdır.

 

Profesör Ne İş Yapar?

Bir üniversitede profesör olmak için kişilerin öncelikle belirli unvan aşamalarını geçmesi gerekmektedir. Kişiler akademik görevli olduktan sonra, kendilerini belirli tezlerle ispatlayarak profesör olmaktadır. Profesörler üniversitelerde derslere girerek, öğrencilerine ders vermektedir. Bununla beraber zaman içerisinde kitap çıkarabilir, kendi dalıyla ilgili belirli çalışmalar veya deneyler yapabilir.

 

Profesör Nasıl Olunur?

Profesör olmak için kişilerin öncelikle belirli eğitim kurumlarında boşalan kadroları takip etmesi gerekmektedir. Adaylar boşalan kadrolara, özgeçmişlerini göndererek ilana başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişilerin profesör olmak için ise sağlaması gereken şartlar şu şekildedir;

Kişilerin doçentlik unvanına sahip olması gerekmektedir ve en az beş sene ana dalında çalışmış olması gerekmektedir.

  • Eleştirel düşünce yapısına sahip olmak,
  • Konulara yenilikçi bir bakış açısı ile yaklaşmak,
  • İkna kabiliyeti sergilemek,
  • Yeni bilgiler öğrenmek veya öğretebilmek için öğrenme stratejileri geliştirebilmek,
  • Araştırmalarını kaleme alabilecek dil yetkinliği göstermek,
  • Bilgiyi etkili bir şekilde iletebilmek,
  • Zaman yönetimi kabiliyetine sahip olmak,
  • Problemleri çözmek için orijinal, sıra dışı ve yaratıcı yollar düşünebilmek

Türkiye’nin en genç profesörü kimdir?

 

Ömrünü bilime ve Türkçenin gelişmesine adayan, 28 yaşında “dünyanın en genç profesörü” unvanını kazanan ve “Türk Einstein” olarak tanınan Kimya Mühendisi Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu.

 

 

Yorum yapın