Evliliklerde Mutluluğun Sırrı

Günümüzde boşanmaların mutlu evliliklere oranla sayısal olarak arttığı bilinmektedir. İki insanın mutlu bir yola çıkması olarak başlayan evliliklerde zaman içinde sevginin yerini alışkanlıklara bırakması evliliği mutluluk vermekten öte zorunluluklarla yürütülen bir ilişki konumuna getirmektedir. Ancak iki tarafından birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşması sonucunda evlilikleri mutlulukla yürütebilmek mümkündür.

Evlilikte öncelikli olması gereken kişilerin birbirlerine duydukları saygıdır. Saygı ile yoğrulan ilişkiler sevgiyi arttırarak eşlerin birbirlerine daha özenli davranmasına yardımcı olacaktır. Saygının sevgiyi beraberinde getirdiği söylemleri evlilik ilişkilerinde kesin doğruluğu olan bir yaklaşımdır. Birlikte bir ömrü paylaşırken birbirlerinin tercihleri, özel yaşam alanlarına, hobilerine ve evlilik dışı yaşamlarına saygı duymaları çiftlerin bu evliliğe olan bağlılıklarını arttıracak önemdedir.

Evlilik süresince çiftlerin birbirilerinin evlilik dışı yaşamlarına saygı duymaları kadar sevgilerini ortak aktiviteleri sürdürerek perçinlemeleri önemlidir. Birlikte yapmaktan keyif alınan bir spor aktivitesi, belki hafta sonları doğa yürüyüşleri, huzuru arttıracak dinlendirici anlarda beraber zaman geçirmek evliliklerde sevginin sürekliliği sağlayacaktır. Özellikle sorunları beraber aşmak kadar huzuru da beraber deneyimlemek evliliklerin monotonluğunu engelleyecek bir detaydır.

Evliliklerse sevginin devamlılığını sağlayan bir diğer önemli nokta kişisel ve ailesel farklılıkları eleştirmeden kabul etmektir. Özellikle eleştirisel yaklaşımlarla kişisel alana müdahaleler, beğenilmeyen kişisel özelliklerin sert bir şekilde gündeme getirilmesi sevgiyi zedeleyecektir. Bu sebeple hoşlanılmayan noktalar karşılıklı olarak huzursuz edici detaydaysa eleştirici bir yöntemle değil, karşılıklı konuşarak çözüme kavuşturulmalıdır.

Zaman zaman evliliğin sevgiden uzaklaşması durumunda eşinizi bir zamanlarda çok sevdiğinizi hatırlamak evliliklerde yapıcı bir etki sağlayacağından özellikle özel günlerde var olan tüm sorunları geride bırakarak birbirinizi mutlu edecek keyifli sohbetlerle zamanınızı geçirmek  evlilikte azaldı sanılan sevgi hissini yeniden hissetmenize yardımcı olacaktır.

Toplum yapısının en küçük kavramı olan aileyi oluşturan eşlerin evlilik hayatlarında sevgiyi sürekli hale getirmeleri çocuklarında sağlıklı bir ortamda huzurla büyümesine yardımcı olacaktır. Sevgi ile büyüyen çocuklar ilerde sevgiyi çevrelerine ve ailelerine verecek, böylelikle sağlıklı bir toplum yapısı oluşacaktır.

Sevgiyle yoğrulan bir evlilik sevginin kalıcı olduğu bir ailenin temeli olacaktır.

Kategoriler Genel