Google Aramadan İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

Siz de araştırma yaparken karşınıza çıkan bir içeriğin kaldırılmasını istediğinizde, Google aramadan içerik kaldırma işleminin cevabını bulmalısınız. Google arama sonuçlarında yer alan bir içerik sizleri rahatsız etmiş olabilir ve birinin hakkında yalan yanlış bilgiler yer alıyor olabilir. Bu içeriklerin nasıl kaldırılacağını merak ediyorsanız ve kişisel olarak sizin hakkınızda yer alan bir Google içeriği kaldırmak istiyorsanız tüm bu konuları içeriğimizde bulacaksınız.

Bilginiz ve izniniz alınmadan içerikleri Google arama sonuçlarından kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Google arama sonuçları içerik kaldırma işlemi için talep ettiğiniz içeriğin kaldırılacağı kesin değildir. Ancak hakkınızda Google arama sonuçlarında bir bilgi veya belge farklı kaynaklar tarafından yayına alınmış olabilir. Google aramalarında çıkmak istemiyorum diyorsanız tüm google ve sosyal medya içeriklerinizi kaldırmanız gerekebilir.

Google Aramadan İçerik Kaldırma Mümkün mü ?

Google’dan içerik kaldırma işlemleri için Düzenli olarak kendi isminizle veya da marka adıyla sosyal medya mecralarını takip etmelisiniz. Yine Google aramadan içerik kaldırma işlemleriniz için düzenli olarak arama motorları veya haber sitelerini incelemeniz gerekiyor. Çünkü hakkınızda çıkan herhangi bir olumsuz içerik olup olmadığını kontrol edip kaldırma talebinde bulunmak için gereklidir.

Hakkınızda marka, ürün veya da kişi hakkında yayınlanmış kötü bir içerikten anında haberdar olmanız oldukça önemlidir.  Google aramadan içerik kaldırma sayesinde hakkınızda olan içerik dijital dünyadaki prestij ve itibar kaybının yaşanmasını engellemiş olursunuz.

Google’dan yükleme kaldırma işlemleriniz de arama motorlarına yüklediğiniz resim, video, yazı gibi tüm içeriklerinizi kaldırmayı isteyen çok fazla kullanıcı bulunuyor. Hakkınızda Google üzerinde arama sonuçlarında çıkan asılsız yorum, içerikler veya kişisel bilgileri kaldırmanız için gerekli detayları sizlerle paylaşacağız.

Google Aramadan İçerik Kaldırma Hangi İçeriklerde Geçerlidir ?

Google aramadan içerik kaldırma işlemleri yapılması için aşağıda belirteceğimiz konularda Google arama motorundan talepte bulunabilirsiniz.

  • TC Kimlik Numarası,
  • Banka kayıtları ve hesap bilgileriniz,
  • Kredi Kartı Hesap Numaraları
  • Kişisel İmza Görselleri
  • Özel Müstehcen Görseller
  • Kişisel Sağlık Bilgileri

Google yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı Google’dan içerik kaldırma talebinizi yüksek ihtimalle kabul etmekte ve içeriğinizi kaldırmaktadır. Kaldırma talebiniz reddedildiyse Google içerik kaldırma reddetme nedenlerini dikkatlice incelemelisiniz. Eğer bu işlemleri yapamayacak durumda iseniz profesyonel bir yardım almanızda fayda var.

Başkasının Web Sitesinde Yer Alan İçeriği Kaldırma

Başkasının sitesinde yer alan içeriği kaldırma işlemi için ilk yapılması gereken web site sahibi ile iletişime geçmektir. Google siteyi tamamen silmiş olsa sosyal medya hesaplarında içerik görünmeye devam edecektir. Bu durumda ilk olarak web site sahibi ile iletişime geçerek kaldırmasını talep etmeniz gerekmektedir.

İçeriği Kaldırtmak İçin Web Site Sahibine Nasıl Ulaşılır?

Hakkınızda içerik yayınlayan siteye giriş yaptıktan sona İletişim/Bize Ulaşın sayfasındaki bilgileri kullanarak site sahibine ulaşabilirsiniz.

Whois sitesi üzerinden domain adresini aratarak karşımıza gelen bilgilerle site sahibine ulaşmamız mümkündür. Bu sayede google içerik kaldırma işleminizi site sahibi ile yapabilirsiniz.

Google Arama Sonuçlarından Bilgileri Kaldırma

Sizde Kişisel bilgileri, telefon numarası, e-posta adres bilgilerini kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Yine yanı şekilde kullanıcı adı veya sosyal medya profillerinin arama sonuçlarından kaldırılmasını istiyorsanız, Google kişisel bilgileri silme konusunda Google kullanıcılara destek vermektedir. İstemediğiniz bu içeriklerin Google’da kaldırılması adına çalışan algoritmaları bulunmaktadır.

Kimlik Bilgisi/ Banka Hesabı Kaldırma

Bakıldığı zaman birçok ülkenin kullanıcı kimliklerinin Google’dan kaldırılmasına destek verdiğini görüyoruz. Google arama motorundan isim silme işleminde kimlik bilgileri, kişisel bilgi olarak tanımlanmaktadır. Bu yüzden arama motoru sonuç sayfalarında bu bilgilerin çıkmaması için Google talebinizi yerine getirecektir. Bu konuda Google’a gerekli bilgiler paylaşıp kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz.

Hakkınızda Çıkan Olumsuz Haberleri Kaldırma

Hakkınızda çıkan haberler konusunda Google haberlere kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmamaktadır. Google aramadan içerik kaldırma işlemlerinde Google tarafından haberler için bir algoritması bulunmuyor.  Bunun yanında izniniz ve bilginiz olmayan görseller için Google görsel kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

Bana ait görsel başka sitede yayınlanmış olduğunu Google’a bildirmeniz yeterlidir. Yukarıda anlattığımız konuların haricinde herhangi bilgi, resim, içerikleri Google’dan kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Bunun için Google’a bildirim gönderebilirsiniz. Bu talep ve bildirim için linkte yer alan Google aracını kullanabilirsiniz.

Google Aramadan Eski İçeriği Silme

Eski içeriğiniz site üzerinden silinmesine rağmen Google arama sonuçlarında görünmeye devam ediyor olabilir. Böyle bir durumda Google aramadan eski içeriği kaldırma talebinde bulunmak için Google’dan yardım alabilirsiniz.

Son olarak kendinize ait olan bir içeriği kendiniz kaldırmamız oldukça kolaydır. Ancak başkası tarafından Google aramadan içerik kaldırma işlemleri için Google’a durumu iletmeniz durumunda gerekli işlemlerinin yapıldığını sizlere aktarmış olduk.

Kategoriler Genel