Mutlu Olmanızı Çok Kolaylaştıracak 20 Elmas Kural

Mutlu Olmanızı Çok Kolaylaştıracak 20 Elmas Kural ! Mutluluk Uzakta Değil Sabah kalktığınızda yeni bir güne merhaba deyin. Merhabayı hatırlamak aslında hayatınızda ki süre gelen sorunlarla etkili bir baş etme yöntemidir. Bir önceki günün tükenmişliğini bir yana bırakıp bu yeni günde çeşitli güzelliklerin sizi beklediğini düşünün. İçten gülümseme ile güne başlamak aslında o güne dair mutluluğunuzu perçinleyecektir. Evet belki gün içinde mutluluk verecek sonuçlar elde edemeyeceksiniz ancak! Bu detaylara karşı daha güçlü ve daha korunaklı bir ruha sahip olacaktır. Basit bir örnek vermemiz gerekir tahriş olmuş deri daha çabuk zedelenir. Bu sebeple bir önceki günün yorgunluğunu ve mutsuzluğunu yeni başlayan güne eklemeyin. Bu yöntem mutluluğa giden yolda gerçekten güçlü bir adım olacaktır.

 1. Beklentiye Girmeyin
 2. Kararlı Olun
 3. İnsanların Düşünlerini Çok Fazla Takmayın
 4. “Olabilir” Kuralını Öğrenin
 5. Konuşmalarınız Pozitif Olsun
 6. Kıskançlıktan Uzak Durun
 7. Uzun Süre Yalnız Kalmayın
 8. Kaprisli Olmayın
 9. İnsanlarla Adım Adım Yavaş Yavaş Samimi Olun
 10. Dedikodu Yapmayın
 11. Moralinizi Nelerin Düzeldiğini Tespit Edin
 12. Düşünmeden Konuşmayın
 13. Örnek Alacağın Kişileri İyi Seçin
 14. Bir Gün İçin “Bir” Plan Yapın
 15. Uyku Düzeninizi Ayarlayın
 16. Tutumlu Olun
 17. Spor Yapın
 18. Nefes Egzersizleri Yapın
 19. Daldan Dala Atlamayın
 20. Şükür Edin

Mutluluğun Kuralları

Mutluluk Bir Seçimdir Mutlu Olmanızı Çok Kolaylaştıracak 20 Elmas Kural

1_Beklentiye Girmeyin: Beklentinizi düşük tutmak, kırılmanızı, üzülmenizi önleyecektir. Sevginiz, iyilikleriniz karşılıksız mı kaldı, geri dönüş beklemediğiniz sürece ne kadar umurunuzda olabilir ki? Hem ne demişler, “İyilik yap, denize at. Balık bilmezse Halik bilir.” .

2_ Kararlı Olun: Eğer siz kendi adınıza karar vermezseniz, başkaları sizin adınıza karar verir. Bu durum bir süre sonra canınızı sıkmaya başlayabilir. Unutmayın, “En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. “.

3_ İnsanların Düşünlerini Çok Fazla Takmayın: Kim insanların düşüncelerini hiç umursamadığını söylüyorsa yalan söylüyordur. Bu durum, insanlığın doğasına aykırıdır. Doğrusu, insanların düşüncelerini az önemsemektir.

4_ “Olabilir” Kuralını Öğrenin: Bu kuralı pek az yerde görebileceğinizi düşünüyorum. Kuralı bir örnekle anlatayım; Biri sizin tişörtünüzü olumsuz anlamda eleştirdiğinde “Kimse benim tişörtüme laf edemez.” şeklinde düşünmek yerine, “Tişörtüme laf söylenebilir.” şeklinde düşünün.

5_ Konuşmalarınız Pozitif Olsun: “Söz vücut bulur.” diye boşuna denilmemiş. Ağzınızdan çıkan her sözün bir enerjisi vardır. “Kötüyüm, bıktım, dayanamıyorum.” demek yerine hemen hemen her sorulduğunda “Çok iyiyim.” deyin, bir süre sonra gerçekten çok iyi hissedeceğinizi görün.

6_ Kıskançlıktan Uzak Durun: Hasetlik yerine, insanların adına sevinmeye çalışın. Sadece iyi kalpli, yüce insanlar başkaları adına sevinebilir.

7_ Uzun Süre Yalnız Kalmayın: Uzmanlar, depresyonun en büyük nedeninin yalnızlık olduğu söyler. “Yalnızlık Allah’a mahsustur.” diye de boşuna dememişler. Ülkemizde, günümüzde bile en ağır ceza, karanlık bir hücrede yalnız kalmaktır. Tabii ki size hiç yalnız kalmayın demiyorum, sadece dozunu bilin.

8_ Kaprisli Olmayın: Birine bozulur, kırılırsanız kaprisli ruh hallerine bürünmeyin. Sizi kıran kişiye/kişilere imalarda bulunup, neye kırıldığınızı anlamasını beklemeyin. Bu tip durumlarda tripli, kaprisli olmak yerine duygularınızı bozulmanıza neden olan kişi/kişilere açık bir biçimde ifade edin ki, “Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış.” durumu söz konusu olmasın.

9_ İnsanlarla Adım Adım Yavaş Yavaş Samimi Olun: İnsanlarla bir anda samimi olmak istemeniz, kaçmalarına neden olabilir. Bu ani uzaklaşmalar sonucunda moraliniz bozulabilir.

Mutluluk

Mutlu Olmanızı Çok Kolaylaştıracak 20 Elmas Kural devam ediyoruz !

10_ Dedikodu Yapmayın: Dedikodu yapmak, anlık olarak iyi hissettirse de sonrasında size basit biriymişsiniz gibi hissettirebilir. Aynı zamanda karizmanızı, saygınlığınızı düşürür. Bunlar da sizi doğrudan veya dolaylı yoldan mutsuz eder.

11_ Moralinizi Nelerin Düzeldiğini Tespit Edin: Moraliniz bozulduğunuzda, duygularınızı yaşayın fakat uzatmamaya özen gösterin. Örneğin komik bir video izleyip modunuzu değiştirebilir veya moralinizi düzelten başka bir aktivite yapabilirsiniz.

12_ Düşünmeden Konuşmayın: Ağzınızdan düşünmeden çıkan sözler geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Orta derecede açık sözlü olun.

13_ Örnek Alacağın Kişileri İyi Seçin: İnsan, sosyal bir canlıdır. Her ne kadar fark etmesek bile daima birilerini özümser, davranışlarını istemsizce taklit ederiz. Madem doğanın kanunu bu, neden “taklit edeceğimiz davranışlar” listesine bize yukarı taşıyacak insanların bizi yukarı taşıyacak davranışlarıyla doldurmayalım?

14_ “Bir” Gün İçin “Bir” Plan Yapın: Bir gün için birkaç plan yapıp kafa karışıklığıyla dolu bir gün geçireceğinize çoğu zaman sadece bir tane plan yapın. Hem birlikte olduğunuz insanla daha verimli sohbet eder, hem de kafanız rahat hareket eder, strese girmemiş olursunuz. Stres, mutluluğun en azılı düşmanlarından biridir.

15_ Uyku Düzeninizi Ayarlayın: Mutluluk hormonu da dahil olmak üzere bilhassa ruh sağlığımız için mühim olan birçok hormon gece saatlerinde daha yoğun salgılanmaktadır. Onlardan mahrum kalmak istemezsiniz.

16_ Tutumlu Olun: Para, direkt “mutluluk” demek değildir ama aşırı parasızlık mutsuzluk getirebilir. Bugün har vurup harman savurup, önünüzdeki birkaç günü çok zorlanarak geçirmeniz tahmin ettiğiniz üzere sizi mutsuz edecektir. Tutumlu olmak için evde yemek yapabilir, bir ürün satın alırken pazarlık yapılabilecek kurumsal olmayan yerlerde pazarlık yapabilir, dışarı çıktığınızda gidilebilecek ekonomik mekanları tespit edip oralara gidebilirsiniz.

17_ Spor Yapın: Birçok insan spor yapmayı hobi olarak görür. Spor yapmak bir hobi değil, bir nevi zorunluluktur. Çünkü bedenimize iyi bizim en önemli sorumluluklarımızdan biridir. Ayrıca, spor yaparken salgılanın serotonin hormonu sayesinde daha mutlu hissedersiniz.

18_ Nefes Egzersizleri Yapın: Sabah, öğlen, akşam elli tane derin nefes alıp verin. Elli nefesten (Minimum elli, daha çok yapmanız daha da faydalı olacaktır.) sonra başınızın dönmesi veya elinizin titremesi normaldir. Vücudunuzun her yerine oksijen gittiği anlamına gelir. Nefes egzersizlerinin farkını ilk haftanın sonunda bile hissedebilirsiniz. Beyninizin kilitleri odaları varmış da, kilitlerini bulup açmış gibi hissedeceksiniz. Zamanla daha dinç, algıları açık, neşeli bir birey olacaksanız.

19_ Daldan Dala Atlamayın: Çok yönlülük, olumsuz bir özellik değildir. Ancak “çok yönlülük” ile “maymun iştahlı olmak” arasında ince bir çizgi vardır. Maymun iştahlılık, başarısızlığı getirir, ardı ardına gelen başarısızlıklar ise mutsuzluğu.

20_ Şükür Edin: Şükrünüz, sadece dilinizde değil, aynı zamanda kalbinizde olsun. Nelere sahip olduğunuzu sık sık hatırlayın, sahip olduklarınız için mutlu olmayı bilin. Bugün elinizde olanlardan memnun olmazsanız, yarın daha çoğuna sahip olsanız dahi büyük ihtimalle mutlu olamazsınız. Çünkü zengin olanın gözü daha zengin olanda, sosyal olanın gözü daha sosyal olanda, yakışıklı olanın gözü daha yakışıklı olandadır çoğu zaman. Beni anlayabildiğiniz, kuralları uygulayabildiğiniz takdirde daha iyi hissetmeye başlayacağınıza eminim. Unutmayın, mutluluk bir seçimdir. Yaşadığımız olaylardan çok bizim yaşadığımız olaylara nasıl baktığımız mühimdir.