Z Kuşağı Ne Anlama Gelir ve Kimleri Kapsıyor?

2022’de isim, doğum tarihi ve yaşlarına göre tanımlanan kuşaklar.

2022’de nesillerin yaşları kaç? Biraz detaylı analiz yaptığımızda, tarihlerin çakıştığını ve isimlerin değiştiğini gözlemleyeceksiniz. Kuşak terimleri ilebir dökümna okuyor ve televizyonlarda izliyoruz., Kuşaklar ile ilgili en yaygın fikir birliği ve Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan yeni Z Kuşağı analizine ve Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayımı Bürosu (Baby Boomers) tarafından tanımlanan bir nesle dayanarak, bunlar 2022 yılında geçerli olan kuşakların doğum tarihleri ve yaşlarıdır.

Kuşaklar ve Yılları

  1. Sessiz Kuşak 1928- 1945’e kadar doğan herkestir.
  2. Bebek Patlaması 1946- 1964’e kadar doğan herkestir.
  3. X Kuşağı 1965- 1980’a kadar doğan herkestir.
  4. Y Kuşağı 1981- 1996’a kadar doğan herkestir.
  5. Z Kuşağı 1997- 2012’ye kadar doğan herkestir.
  6. Alfa Kuşağı 2013-2024’e kadar doğan herkestir.

Not: Kuşak isimleri, o neslin üyelerinin yetişkin olduklarına (18 ile 21) yaşlarını kapsamaktadır.

 

Nesiller Doğanlar
Alfa Kuşağı 2013– 2024
 Z Kuşağı
1997 – 2012
Y Kuşağı
1981 – 1996
X Kuşağı
1965 – 1980
Boomers II
1955 – 1964
Boomers I 1946 – 1954
Sezssiz Kuşak 1928 – 1945

Her dönemin kendine göre özellikleri ve dinamikleri var. Sizler de yetiştiğiniz döneme bağlı olarak bazı özellikleri ister istemez kazanmadınız mı? 60 kuşağı, 70’ler, 80’ler, 90’lar gibi dönem isimleri yanında Z kuşağı diye bilinen bir kuşaktan da söz ediliyor.Demograf ve araştırmacılar tarafından Gen Z ile isimlendirilen Z kuşağı ne anlama geliyor, hangi özellikleri taşıyor, Z kuşağını farklı kılan ne gibi sorulara yazımızda yanıtlar vermeye çalışacağız.

Z kuşağı, 1990’ların ortasından günümüze dek doğanları içine alan gruptur. İş, siyaset, eğitim gibi alanların da ilgi alanına girmiş olan bu kuşak için teknolojinin kucağına doğmuş olan bir nesil olarak ifadesi de kullanılır.

Z Kuşağının Genel Özellikleri

Bu kuşağı genel özellikleri arasında, analitik ve hızlı düşünme başta sayılır. Bu metotları başarılı biçimde kullanabilen Z Kuşağı üyeleri, bu özelliklerini bireysellikten öteye geçmeden kullanmaktadır. Dikkat çeken özelliği, takım çalışmalarına bu nedenle yatkın olmamalarıdır. Kendisine olan öz güveni oldukça yüksek olan internet kuşağı mensupları, özgürlüğüne düşkündür ve bağımsızlıklarına önem verir.

Araştırmalar onların özellikleri için oldukça fazla fikir veriyor. Modern kuşağın üyeleri,  ailelerinin onlara değişik baktıkları gerçeği üzerinde fikir sahibidir. Cinsiyet eşitliği ve LGBTI konularında açık görüşlere sahip olsalar bile göç gibi konularda daha muhafazakar bir yapıya sahiptirler. Dijital teknoloji gelişmelerinde dünyaya gelip bu ortamda büyüyen bu kuşak, bu teknolojiyi çok iyi kullanıyor. Sosyal konulara ilgisi de oldukça fazla olan nesil, bunu internet ve sosyal medya üzerinde etkin biçimde gösteriyor.

Küresel nüfus içinde önemli bir paya sahip olan Z kuşağı üyeleri, şirketlerin olduğu kadar siyasilerin de ilgisini çekiyor. Oran olarak dünya nüfusunun 2 oranında bir bölümünün Z kuşağından olduğu biliniyor. Dijital teknolojiler ile değişmekte olan dünyaya gelmiş olan bu kuşak, başlıca haber kaynağı olarak sosyal medya tercihinde bulunuyor. Üyelerinin yükseköğretim görenlerinin oranı oldukça yüksek ve başarılı bir nesil olarak biliniyor.

Modern kuşağın üyeleri, kariyer odaklı ve onlar için mümkün olmayan herhangi bir şeyin olmadığına inanıyorlar. Çalışma yaşamına henüz girmeye başlayan bu nesil, girişimci yapılarıyla adından söz ettirecek gibi görünüyor. İçerisinde bulundukları çeşitli sosyolojik gruplarla ilişki kurmada başarılı olduklarını gösterdiler. Özellikle hak arama konularında diğer kuşaklardan daha başarılılar. İnternet kuşağı olarak gösterilen Z kuşağı, yeni seçimlerde de belirleyici olacağından kalabalık nüfusuyla siyasilerin hedefinde olan bir nesildir.

Z Kuşağı Yaş Aralığı

Z Kuşağı 1997- 2012’ye kadar doğan herkestir. Pew Araştırma Merkezi, nesillerin aynı dönem 15-20 senelik süre içinde doğan insan grupları tarafından tanımlandığını açıklıyor bizlere. İnsanlar arasında zamanın nasıl bir değişim sürei gösterdiğini gözlemlemek için nesiller arası nasıl ölçüm yapıldığını açıklar. Pew, Bu şekilde “Farklı deneyimler ile insanların dünyaya bakış açısını şekillendirmek için yaşam döngüsünü ve yaşlanma süreciyle nasıl etkileşim sağladığını anlamanın bir yolunu sunabilir diyor.”.

 

Nesillerin nasıl tanımlandığı hakkında daha fazla bilgi için şu referanslara göz atın: VikipediKasasaGenHQ ve NetDNA. Generation Jones’un kendi web sitesi de bu linkten erişim sağlayabilirsiniz.

Kategoriler Genel