Anne Baba Aile Sevgisi

Anne Baba Aile Sevgisi Müslümanlıkta anne ve babanın yeri gerçekten özel ve çok büyük önem taşımaktadır. Anne baba sevgisi, İslam’a olan inançla desteklenir saygı ve sevgiye dönüşür. Kur-an’ı kerimde Anne Baba Aile Sevgisi önemi Bakara suresinde 83.ayet ile açıklanmıştır. Anne baba sevgisinin önemi Kur’an-da farklı yerlerde vurgulanmıştır.

‘‘Allah’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz. Anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz. Herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekatı vereceksiniz’’

Aileden Gelen Dini İnanç

Anne Baba Aile Sevgisi – Ailenin önemi, Anne ve baba sadece çocukları korumak ile görevli değildir. Onların cennetti kazanması, Allah inancı, ve ibadet sevgisini aşılamalıdır. Allah ve peygamber sevgisinin temelini Anne ve baba çocuklarına öğretir. Anne ve babanın çocuğa dinden uzaklaştırmadan, yanlış ifade etmeden onların dini inancını güçlü hale getirmesi gerekir. İbadet etmenin çocuk yaşta başlaması, çocukların alışkanlık haline getirmesini sağlayacaktır. ( – Aile – Çocuk – )

Aileden gelen ibadet sevgisi;

Anne ve baba kendilerine örnek olacak çocuklarının yanında ibadet etmeli, onlara bunu en iyi şekilde aşılamalıdır.

Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir.”

Aile Sevgisinin Önemi

Çocuklar sevdiği kişilerin öğütlerini dikkate alır. Bunun için evin içinde Müslümanlığa uygun şekilde hoş görü ile hareket edilmeli, çocuklara verilen öğütlerin de dikkate alınması sağlanır. Bu konuda Peygamber efendimizi örnek almak en doğru yöntem olacaktır. Hem sabırlı hem de öğüt veren bir aile ortamında yer almak, çocukların da ilerleyen dönemlerde insanlara karşı sabırlı olmasını sağlar. Müslüman olmanın şartlarını, farzlarını, önemini en iyi şekilde yaşamalıyız. Aileden dini öğrenmiş biri, bilinçli bir şekilde inanır ve en iyi şekilde Müslümanlığı layıkıyla yaşar. Kuran-ı Kerim ve peygamberimiz ailemize yol gösterici olarak yeter. ( Doğa Sevgisi )

Anne Baba Aile Sevgisi – Aile sevgisinin önemi Müslümanlık aile yaşantısını müthiş bir düzen ile sağlar . Aslında din ile ilk tanıştığımız yer aile ortamıdır. Güzel dinimiz emin olun evlerinize huzuru getirecek ve sizleri mutlu edecektir.