Babalar Günü Nedir ve Neden Kutlanır?

Babalar Günü Nedir ve Neden Kutlanır? Bir çocuğun hayatındaki en önemli iki figür şüphesiz ki baba ve annedir. Bu yüzden onlar nasıl bizi büyütüp, bize daha iyi bir hayat sunabilmek için uğraşıyorlarsa, bizim de onları mutlu etmemizden daha doğal bir şey olamaz.

Yaslandığımız dağ olan babalarımızı sevindirmek için bu özel günler büyük bir fırsat. Bu yüzden babalar günü her yıl büyük bir coşkuyla karşılanır. Hediyeler alınır, çocuklar yaşları kaç olursa olsun babalarına sımsıkı sarılır. Zaten onların gözünde evlatları daima küçük birer çocuktur. Bu yüzden de ufacık bir kutlama bile duygulandırmaya yeter. Peki, bu babalar günü denilen gün nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, ilk olarak ne amaçla kutlanmıştır?


Babalar Günü İlk Ne Zaman Kutlandı?

İlk kez 17 Haziran 1910 tarihinde Amerika’nın Washington eyaletine bağlı Spokane şehrinde bu gün kutlanmıştır. Daha sonra kutlamalar süreklilik halini almış ve her yıl organize edilmeye başlanmıştır. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Calvin Coolidge 1924 senesinde kutlamaları desteklemiştir. Ancak o tarihte henüz resmi Babalar Günü kabul edilmemiştir.

1966 senesine gelindiğinde ise o tarihte başkan olan Lyndon Johnson geleneğin resmileşmesini kabul etmiştir. Yayınlanan bildiri ile her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü bu amaçla kutlanmaya başlamıştır. 1972 senesinde ise başkan Richard Nixon o günü Amerika’da resmi tatil ilan etmiştir.

Babalar Günü Neden Kutlanıyor?

Anneler günü, babalar gününden çok daha önce kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştı. Bir Amerikalı olan Sonora Smart Dodd annesini kaybettikten sonra babası onu ve diğer beş kardeşini tek başına büyütmüştü. Babasının kendilerini büyütmek için ne kadar çok emek harcadığını gören Sonora babaların da özel bir günü hak ettiğini düşündü. Bu yüzden de babasının doğduğu gün olan 5 Haziran’ı babalar günü olarak ilan ettirmek için uğraştı. Ancak yaptığı hazırlıkları 5 Haziran’a kadar tamamlayamadı. Bu yüzden de ilk kutlama ancak 19 Haziran 1910’da yapılabildi. Sonrasında da Haziran’ın üçüncü pazarı bir gelenek haline gelerek her yıl aynı dönemde kutlama yapılmaya başlandı.

Sonora Smart Dodd
Sonora Smart Dodd

Babalar İçin Ne Hediye Alınır?

Alacağınız hediye ne olursa olsun unutmamalısınız ki babanızın oldukça hoşuna gidecektir. Ancak klasik ve klişe hediyelerden sıkıldıysanız daha farklı fikirlere de yer verebilirsiniz.

Kişiselleştirilebilir tasarımlar özellikle son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bu hediyeleri kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi bu yönde hizmet sunan sitelerden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca babanızın ilgi alanlarına ve hobilerine yönelik olarak seçim yapmanız onu daha çok mutlu edecektir. Empati kurarsanız, birinin size en sevdiğiniz film karakteri, en çok hoşlandığınız aktivite, ya da gitmeyi hayal ettiğiniz ülke ile ilgili bir hediye vermesi sizi tanıdığını gösterir.Bu yüzden de babanızın karakterine, zevklerine ve hayallerine yönelik seçim yapmanız önemlidir.

Babalar Günü Hediyesi İçin Fikirler

Aslında babanıza hediye almak annenizden çok daha kolaydır. Çünkü babalar ayrıntılara daha az takılır.Sizin ne aldığınızdan ziyade niyetiniz onlar için daha önemlidir. Yine de çok sevdiğiniz babanızı biraz daha fazla mutlu etmek için özgün babalar günü hediyesi için fikre ihtiyacınız olabilir.

Üstünde babanızın ismi yazan kişiye özel bir ahşap kalem seti,hem evde hem de işte kullanabileceği bir hediyedir. Üstelik de son derece kullanışlı olması sebebiyle yanından ayırmayacaktır. Ona dünyanın en iyi babası olduğunu ifade eden bir sertifika ya da madalyon da oldukça hoşuna gidecektir. Zevkine uygun bir kol saati, ya da birlikte fotoğrafınızın olduğu bir duvar saati de beğeneceği hediyeler arasındadır.