Etkin Zaman Yönetimi

Etkin Zaman Yönetimi Zaman insan yaşamında en önemli unsurdur. Zamanın iyi planlanması ise kişinin gerek kişisel yaşantısında gerek de sosyal hayatında daha başarılı bir insan olmasının önündeki etmenlerin başında gelmektedir.

Etkin Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman ise çok dikkatli kullanılması gereken aksi halde telafisi, başa sarılması mümkün olmayan bir mücevherdir. İnsan için zaman yönetimi pek çok kulvarda kazanç elde edilmesini sağlar. Mesela ailesine veya diğer yakın çevresine kişinin zaman ayırabilmesi, kişiler arası ilişkisini olumlu yapılandırılabilmesi adına son derece önemlidir.

Bugün ve Yarın İçin

Zaman yönetimi hem bugünü daha verimli bir şekilde geçirebilmek hem de yarının planlanması adına göz önünde bulundurulması gereken başlıca noktadır. Kişi zaman yönetimi sayesinde bugününü daha iyi bir biçimde şekillendirirken ulaşmak istediği hedeflerini de daha iyi bir biçimde netleştirebilir, öngörebilir.

İnsanın iyi bir zaman yönetimi yapabilmesinin önünde kendisinin dahi fark edemediği kimi engeller bulunur çoğunlukla.

Bilgi Sahibi Olmak

İnsanın zaman yönetimini iyi bir şekilde yapamamasının başlıca sebeplerinden biri olarak zamanını nasıl verimli bir şekilde değerlendirileceğine dair bilgi sahibi olmaması gösterilebilir. Bununla beraber iş disiplini edinmek de son derece önemlidir. Yani kişinin muhakkak bir iş ajandası bulunmalı ve yapacağı işlere yönelik günlük hatta haftalık bir plan oluşturmalıdır.

Gerek çalışma arkadaşlarından gerek de patronundan bu plana ek olarak kimi işler istense bile planlarından bahsetmekten kaçınılmamalıdır. Diğer bir ifadeyle önceliklerinin belirlenip sürekli kendisinden talepte bulunan insanlara karşı bu durumu kibarca izah etmek hem iş yükünü hem zaman yönetimini olumlu bir zeminde temin etmeye yönelik güzel bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hayır, Diyebilmek

Etkin zaman yönetimi için yukarıda da ifade edildiği gibi bir düzeninin bulunması ve yerinde hayır demeyi bilerek planlarınızın ihlal edilmesine dur demeniz son derece önemlidir. Bunun dışında yapılmayı bekleyen işler arasında da bir seçim yapılmalı kimi işlere öncelik verilmelidir.

Bazı işlerin önceliği bulunur. O işler yerine getirildiğinde hem sizin motivasyonunuz artacak hem de bu başarılır seyirden ötürü işvereninizden daha az müdahaleye maruz kalacaksınızdır. Etkin zaman yönetiminde işlere öncelik vermek kadar önemli olan bir başka unsur daha bulunmaktadır. Bu ise yapılan işin niteliğine yöneliktir. Elbette işe kendinizi vererek yapmanız, potansiyelinizi sergilemeniz son derece önemlidir.

Ancak mükemmel bir iş ortaya koyma düşüncesi, beğenilmeme kaygı, eleştiriden korkarak hareket etme hem başarısızlığa hem zamanı etkin yönetememeye itecektir. Bu da kaçınılması gereken bir durumdur.

Tüm bu planlamalarda ihmal edilmemesi gereken nokta ise bu zaman yönetiminizi yalnızca iş odaklı yapmamanız gerektiğidir.

Kişinin hem ailesine hem arkadaşlarına aynı zamanda zaman ayırması başarının bir bütün olmasına olanak tanıyacaktır. Ve elbette işinize, çevrenize olduğu kadar kişinin kendisine ayıracağı zaman da duygu durumunu olumlu yönde etkileyeceğinden son derece başarılı kararlar almasına, kişisel gelişim açısından önemli bir noktaya gelmesine, zamanı verimli kullanılmasına yardımcı olacaktır.