Hacizli Araç Satışı Nasıl Olur? Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir araba satın almak istediğinizde, öncelikle bu araç için bir icra dosyası araştırması yapmanız gerekir. Beğenip fiyatını uygun bulduğunuz aracın hacizli olduğunu alım-satım esnasında noter size bildirecektir. Bu aracı satın almak istediğinizde, hacizli araç satın almış olursunuz. Zira hacizli araçların satışı konusunda kısıtlama yoksa da dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Satış sonrası ne olacağını kestirmek mümkün olmadığı için, bu araçların satışı da hacizli olmaları nedeni ile risklidir. Araç üzerindeki icra dosyalarının devam etmesi yani kapanmaması söz konusudur.

Hacizli Araç Alırken Dikkat Edilecekler

Hacizli araç satın almak isteyenler, önce bu araç üzerindeki icra dosyalarını incelemeliler. Çünkü satış sonrasında da icra dosyaları açık olarak devam edecektir. Günün birinde satın aldığınız bu aracın altınızdan çekilmesi olasılığı yüksektir. Yani ortada bir risk vardır. Genelde alıcı kişi, haciz miktarını, araba fiyatından düştükten sonra aracı satın alıyor.

Değeri 150 bin lira olan bir araç üzerinde 50 bin liralık haciz varsa, alıcı bu aracı 100 bin lira karşılığında satın alıyor.  İcra iflas kanununun 110. Maddesi incelendiğinde; araçlar için 6 ay evler için 1 yıl boyunca haciz süresi geçtiği halde bir işlem yapılmamışsa, yani haciz sahibi aracın satılmasını talep etmediyse, icra dairesine başvurarak, düşen hacizlerin kayıttan kaldırılması sağlanabilir. Aracın eski sahibi ve yeni sahibi de bu başvuruyu yapabilir.

Hacizli Araç Neden Alınır?

Daha az nakit ödenerek alınabildiği için günümüzde araçların büyük çoğunluğu böyle sorunlarla alınıp satılıyor. Araç almak isteyenler, haciz tutarını araç tutarından düşerek ve aracı risk alarak satın alabiliyor. Hacizli aracın satışının yapılmış olması, o aracın haczinin kalktığı anlamına gelmemektedir. Haciz sahibinin tasarrufu altında, satış isteme durumu vardır. O kişi veya kurum, talep ettiği zaman, aracın satışını isteyebilir. Haciz sahibi aracın satışını 6 ay geçtiği halde, istemediyse, icra dosyası kendiliğinden kapanmaz. Bunun için araç sahibinin icra dairesine gitmesi ve durumu bildirmesi gerekir.

Hacizli araçlar, kısa vadeli de olsa, haciz tutarı kadar kesinti yapılarak alındıkları için, düşük tutarda bir nakitle iyi bir araba sahibi olmak isteyenlerin ilgisini çeker.Örnek olarak pahalı bir aracın yarısı hacizli olursa, bu aracın satışı, haciz tutarı düşülerek yapılacağından, ( alıcının pazarlığına göre) 200 bin liralık aracı 100 bin lira ödeyerek alıyorlar. Bu aracı bir süre kullanıp başkalarına satıyorlar.  Bu arada, haczi koyan kişi- kurum tarafından araç satış talebi gelmediyse aracı kullanmaya devam ediyorlar. Araç satış talebi, haciz sahibi tarafından yapılırsa bu işlem de belli bir zaman alacaktır.

Aşağıdaki linklerden İstanbul ve Ankara’da bulunan hacizli araç listesine ulaşabilirsiniz.

İstanbul Hacizli Araç Listesi

Ankara Hacizli Araç Listesi

 

Önerilen yazı: Arabanın İçi Nasıl Temizlenmelidir? – 5 Öneri