Yorgunluğu Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yoğun yaşam temposu nedeni ile kişilerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorgun hissetmesi kaçınılmaz bir durumdur. Hemen hemen herkes bedensel ağrılardan ve stresin getirmiş olduğu ruhsal bunalımlardan şikâyetçidir. Böyle durumlarda birçok kişi için yorgunluğu azaltmak için neler yapılmalıdır ,beden yorgunluğu nasıl giderilir gibi soruların yanıtlarını arıyor.

Eğer kendinizi çok yorgun hissediyorsanız ve bu yorgunluğu nasıl yeneceğinizi bilemiyorsanız dikkat etmeniz gereken ufak noktalar vardır. Uzmanların tavsiyelerine uygun davranırsanız ve düzenli bir hayat yaşamaya çalışırsanız yorgunluğu bedeninizden daha kolay bir şekilde atma şansı bulabilirsiniz. Bununla birlikte sabahları da daha mutlu bir insan olarak uyanabilirsiniz. Yorgunluğu azaltmanın yolları şu şekilde sıralanabilir:

Uykudan Önce Teknolojik Cihazlardan Uzak Durun

Sağlıklı bir gece uykusu son derece önemlidir. 6-8 saatlik bir gece uykusunu alabilmek için uyumadan önce uykunuzu bölecek her şeyden uzak durmalısınız. Kalitesiz uykunun neden olabileceği birçok durumdan birkaçı şunlardır:

  • Bağışıklık sisteminiz zamanla çökmeye başlar.
  • Hafızanızın zayıflamasına neden olur.
  • Bedensel ve ruhsal olarak performansınız düşmeye başlar.
  • Dikkat dağınıklığı artışı başlar.
  • Strese bağlı olarak birçok fiziksel hastalık ortaya çıkmaya başlar.
  • Düzensiz uyku yersiz öfke ve sinir patlamaları olarak geri döner.

Yorgunluğu gidermek için mutlaka düzenli uyku uyumanız önemlidir. Bunun için de uyku öncesinde teknolojik tüm cihazlardan uzak durmanız gereklidir. Telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlar yaydıkları mavi ışık nedeni ile geç saatte uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Uyumadan önce sadece biraz kendinizi dinleyin ve sonra yatağınıza girin.

Bulunduğunuz Ortamı Sık Sık Havalandırın

Bulunduğunuz ortamın havası yorgun hissetmenizde çok büyük bir etkendir. İş yorgunluğuna ne iyi gelir diyorsanız cevabı mutlaka temiz hava olacaktır. Evinizde ve iş yerinizde havalandırılmamış ortamlar hem uykunuzun gelmesine neden olur hem de iyi nefes alabilmenizin önüne geçer.

Özellikle kış aylarında hastalık etmeni mikroplarının her yerde dolaştığı düşünülürse taze hava son derece canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Uyandığınızda odanızın penceresini açmayı ve işe gittiğinizde de ofisinizi havalandırmayı ihmal etmeyin. Temiz havanın canlandırıcı etkisinden her zaman yararlanabilirsiniz.

Yorulmamak İçin Negatif İnsanlardan Uzak Durun

İnsanı yoran en büyük etkenlerden birisi de sürekli olarak bir şeylerden şikâyet eden kişilerdir. Bu nedenle yorgunluğu azaltmanın en önemli yolu sizi yoran insanlardan uzak durmak olacaktır. Özellikle iş yerinde mutlaka şikâyet eden, sizi eleştiren ya da sizden daha üstün olduğunu kanıtlamaya çalışan kişilerden uzak durmalısınız.

Bunu sosyal yaşamınızda da uygulamak hayatınızı daha enerjik yaşamanızı sağlayacaktır. Enerjinizi çalan sosyal vampirlerden uzak durmanızda her zaman fayda vardır.

Yorgunluğu Azaltmak İçin Bol Su Daha Az Kahve

İnsan bedeninin en önemli ihtiyacı sudur. Birçok hastalık da yeterli su içmemekten kaynaklanmaktadır. Vücut fonksiyonlarının yerine gelebilmesi için kişilerin gün içerisinde en az 2 litre su tüketmesi gerekiyor. Bunun yanında kişiler genelde su yerine çok yoğun bir şekilde kahve tüketmeyi tercih ediyor. Ancak kahveyi belli miktarda tüketmek faydalı olsa da bir miktardan sonrası beden için zarar verici olabiliyor. Yeterli su içmediğinizde baş ağrıları, dikkat dağınıklığı ve bedensel yorgunluk hissetmeye başlarsınız.

Doğru Nefes Teknikleri ile Yorgunluğu Yenebilirsiniz

İnsanın yaşamının en önemli fonksiyonlarından birisi de nefes alabilmesidir. Oksijenin vücuda girmesi canlanmayı sağlamakla kalmıyor aynı zamanda yaşamsal diğer fonksiyonların da yerine getirilmesinde etkili oluyor. Eğer gün içerisinde çok yorgun hissediyorsanız ve yoğun bir dikkat dağınıklığınız varsa baş ağrısı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Doğru nefes tekniklerini bilmeniz bu süreçte bedensel olarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Yorgunluğu Atmak İçin Dinlendirici Müzikler Dinleyin

İş sonrası yorgunluğu yenmenin yolları arasında müzik dinlemek de önemlidir. İş sonrasında dinlendirici hafif bir müzik eşliğinde kendinizi dinleyebilirsiniz. Sürekli olarak tekrarlayan bir rutinin ortasındaysanız müzik dinlemek hayatınıza farklılık getirebilir. Özellikle beyin yorgunluğunu atabilmek adına çok etkili yollardan biridir. Stresi azaltmaya yarayan müzik dinleme işlevini günün her saatinde gerçekleştirebilirsiniz. Motivasyon kazanmak ve güne daha canlı başlamak istiyorsanız kendinize ufak ödüller vermeyi ihmal etmeyin.

Yorgunluğu Gideren Besinler Tüketin

Gün içerisinde zinde hissetmek ve yorgunluğu azaltmak için beslenmeye dikkat etmelisiniz. Su kadar önemli olan besinler olduğunu bilmelisiniz. Yorgunluğu gidermek için yumurta tüketmeyi ihmal etmeyin. İyi bir demir deposu olan yumurta yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumların ortadan kalkmasında son derece etkilidir.

Çilek tüketmek de yorgunluğun azaltılmasında etkilidir. Suyu ve posası yüksek olduğundan tokluğu artıran bir etkiye sahiptir. Kan şekerini hızlı yükseltmediği için ideal bir besindir. Vücut direncinin artırılmasında da etkilidir.

Ceviz fındık ve badem gibi kuru yemişleri ihmal etmeyin. Bu besinlerde bulunan omega 3 ve E vitamini yorgunluğa karşı birebirdir. Yorgunluğu gidermek için ne içilmeli sorusuna yanıt ise kefir olabilir. Kefir içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde bağışıklık sisteminizin yükselmesinde son derece etkilidir. Bahar yorgunluğunu yenebilmenizde önemli bir destekleyicidir.

Yorgunluğu Azaltmak İçin Uyku Öncesi Ilık Duş Alın

Yorgunluğu azaltmak: Uyku öncesinde mutlaka ılık duş almalısınız. Ilık duş gün boyunca gerilen kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur. Hatta duş sırasında güzel kokulu duş jelleri kullanmak kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olacaktır. Duş sonrasında rahat edebileceğiniz pijamalarınızı giyip uyuyabilirsiniz. Ancak uyumadan önce kitap okumayın. Sadece yatağınıza girin ve uyuyun. Yatakta kitap okumak, gazete dergi karıştırmak uyku kalitenizi düşüren durumlar arasındadır.