Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim, bireyin kendisini tanıma sürecidir. Birey kendini tanıma sürecini gerçekleştirirken aynı zamanda bundan keyif almalıdır. Kişinin kendisini tanıma sürecinin yanında başka bireylerle sağlıklı ve başarılı ilişkiler kurması olanaklı hale gelmektedir. Kişisel Gelişim insanların gizli potansiyelinin ortaya çıktığı akıl ve kalbin ortak işbirliği ile bireyin kendisini bulmasıdır.

İnsanlar yaşadıkları çevrenin de etkisiyle sürekli olarak değişime tabi olmuşturlar. Kurulan ilişkiler, okunan kitaplar, izlenen diziler ve filmler, tanışılan yeni insanlar hepsi bireye yeni şeyler katar. Bu değişiklikler bireylerin kendi kontrolleri dışında istemsizce gerçekleşmektedir. Aslında bu değişiklikler hayatın getirdiği farklılıklardır. İnsanlarda bu farklılıklar arasında yaşamakta ve her bir değişiklikte kendilerini yeniden tanımaktadır.

Kişisel Gelişim, kişinin kendisini daha iyiye götürmek için yaptığı pozitif davranışların tümünü kapsamaktadır. Bu süreç bireyin şu anki durumdan memnun olmaması ile başlamaktadır. İçinde bulunduğu durumdan memnun olmayan bireyler bu durumu değiştirmek için harekete geçerler. Ve bunu ancak Kişisel Gelişim ile gerçekleştirirler. Kişi kendisini daha ötelere taşımak arzusu ile bu yola çıkmaktadır. İşte bu noktada kişi şu anki durumunun analizini iyi yapmalıdır. Bir sonraki adımda nerede bulunmak istediğine ve ne için çabalamak istediğine iyi karar vermelidir. Kişisel gelişimi başlamaktan için bu iki adımın yapılması gerekmektedir.

KİŞİSEL GELİŞİMDE BİLİNMESİ GEREKEN 10 ANA KURAL

KİŞİSEL GELİŞİM SÜRECİNDE KİŞİNİN İZLEMESİ GEREKEN ADIMLAR

Kendinizi tanımak için çabalayın ?️

Kendinizi tanımanız için ilk yapmanız gereken şeylerden biri kendinize soru sormaktır. Çeşitli sorular sorarak kendinizde neyin yolunda gitmediğini ve neyi değiştirmek istediğinizi sorun. Sorduğunuz sorular ve kendinize verdiğiniz cevaplar samimi ve dürüstçe olmalıdır. Aksi takdirde dürüstçe verilmemiş hiçbir cevap sizi bir adım dahi ileri götürmeyecektir.

Mevcut durumunuzu dikkate alın ?

Mevcut durumunuzu iyice analiz etmek aslında size ne istediğinizin de yanıtını verecektir. Bulunduğunuz durumdaki halinizi iyi tanımak size o halinizden daha iyi olma fırsatı sunar.

Kendinize zaman ayırın

Bolca kitap okumak, yeni yerler keşfetmek ve buna benzer aktivitelerle zaman ayırmak Kişisel Gelişim için önemli adımlardır. Kişinin kendine zaman ayırması kendisini tanımak ve olduğundan daha iyisi olabilmek için önemli bir fırsattır.

Meydan okumak

Geçmiş yaşantınızı gözünüzün önüne getirin ve geçmiş hakkında düşünün. Hayatınızı toplumun size direttikleriyle mi yaşadınız yoksa kendi içinizden geldiği gibi mi? Bu sorunun cevabını bularak meydan okumanıza başlayabilirisiniz. Verdiğiniz yanıtlara göre meydan okumanız ya topluma ya kendinize ya da ikisine birden olacaktır. Archives

Doğruyu söyleyin ve daima ruhunuzu güçlendirin ?

Doğruyu söylemek hem sizi en doğru sonuca götürecek hem de ruhunuzun rahatlığı günlük hayatınıza yansıyacaktır. Tüm adımlar gerçekleştirilip kişi varlığının zaten bir mucize olduğunu idrak ettiğinde yaşam bambaşka bir hal alacaktır. Bu mucizeyi nasıl yönlendireceği yine kişinin elindedir. Sahip olduklarının farkında olan ve daha fazlasını da istediğinde elde edebilecek kapasitesi olduğunu bilen insan yaşama daha farklı bakar. Böyle bir birey hayatını şikayetler üzerine değil, şükür ve minnet üzerine inşa eder. Bu da bireyin ruhunun doyuma ulaşmasını sağlar. Her insanın doğuştan gelen bir potansiyeli, yapabilecekleri veya yapamayacakları vardır. Bu da her insanı kendine özgü ve tek yapmaktadır. Her insan özeldir ve doğuştan gelen keşfedilmeyi bekleyen sınırsız yeteneklerle donanmıştır. Kişisel Gelişim, bireylerin arayışlarına cevap verir ve kendilerini özel hissetmeleri için onlara fırsat sunar.

 

KİŞİSEL GELİŞİMDE BİLİNMESİ GEREKEN 10 ANA KURAL

  • Asla kendinizden şüphe etmemelisiniz. ?
  • Farklı bir kişilikte veya düşüncede olduğunuz için asla utanmayın. ?
  • Geçmişinizden, yaşadıklarınızdan ve yaptıklarınızdan pişmanlık duymayın. ?
  • Fikirlerinize sahip çıkın ve kimsenin sizin adınıza karar vermesine izin vermeyin. ?
  • Aileniz dışındaki insanlar için kendinizi hiçbir zaman ikinci plana atmayın. ?
  • Asla ve asla kaybetmekten korkmayın. ?
  • Her zaman kalbinizin sesini ve içinizden geçenleri yapın. ?
  • Hiçbir zaman karşınızdaki insanları bilinçli olarak üzmeyin. ?
  • Kendinize her zaman iyi davranın. ?
  • Dünyadaki en büyük dostunuzda düşmanınızda kendinizsiniz. ?

KİŞİSEL GELİŞİM SÜRECİNDE KİŞİNİN İZLEMESİ GEREKEN ADIMLAR