Nükleer Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş İmkanları

Nükleer Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları


Meslek seçimi hayatımızı etkileyen en önemli konulardan biridir. Meslek seçerken hem yeteneğimize uygun olması hem de güzel bir kazanç sağlamasına dikkat ederiz. Nükleer mühendisliği, ülkemizde pek duymadığımız mesleklerden biridir. Nükleer mühendisleri diğer birçok meslekten daha çok maaş almaktadır. Pek çok kişi nükleer mühendisliğinin ne olduğunu bilmemektedir.

Ülkemizde pek duyulmayan nükleer mühendisliği son yıllarda popüler mesleklerden biri haline geldi. Peki, Nükleer Mühendisi Nedir? Nasıl Nükleer Mühendisi Olunur?

Nükleer Mühendisi Nedir?

Nükleer mühendisleri, nükleer santrallerde çalışan kişilerdir. Nükleer santrallerin geliştirilmesinde ve tasarlanmasında görev alan nükleer mühendisleri, oldukça önemli bir göreve sahiptir. Nükleer mühendisleri bulundukları santralde işlerin sorumsuz ilerlemesinden sorumlu kişilerdir.

Nükleer mühendisliği mesleği hiç kolay bir meslek değildir. Nükleer Mühendisi olmak isteyen kişiler önce meslek hakkında detaylı bir araştırma yapmalıdır. Eğer şartları sağlayabiliyorsa mühendis olmaya karar vermelidir. Nükleer mühendislerinin birçok görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Nükleer Mühendisi Ne İş Yapar?

Nükleer mühendisleri mezun olduktan sonra enerji santrallerde görev alırlar. Santrallerde çalışan mühendislerin görevleri arasında tasarım, üretim ve proje hazırlama gibi görevler bulunmaktadır. Nükleer mühendisliği oldukça ciddi bir iştir. Meslekte yapılan küçük bir hata büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle mühendislerin oldukça dikkatli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Nükleer mühendislerinin görevlerinden bazıları şunlardır:

  • Nükleer santralin kurulmasına karar verilen zeminin etüdünü yapmak
  • Nükleer santralin bulunduğu bölgenin güvenliğini sağlamak. Bölgenin iklim açısından değerlendirmesini yapmak ve santral kurulup kurulamayacağına karar vermek.
  • Sağlık açısından riskli bulunan unsurları yok etmek.
  • Nükleer santralde kullanılacak araçların bakımını yapmak, nükleer mühendislerinin görevleri arasında yer almaktadır.

Nükleer Mühendisi Nasıl Olunur?

Nükleer Mühendisliği en zor mesleklerden biridir. Bu nedenle bölümü tercih etmeden önce iyice düşünüp öyle karar verilmelidir. Çoğu kişi nükleer mühendisi olmak için hangi bölümü okuması gerektiğini bilmemektedir. Nükleer Mühendisi olmak isteyen bir kişi 4 senelik Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünü okumalıdır. Bölümden mezun olan kişiler hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde kolaylıkla iş bulabilirler. Devlet sektörlerinde iş bulabilmek için kadro açılmasını beklemek gerekmektedir. Alanında kendini geliştiren ve güzel bir puanla fakülteden mezun olan kişiler çok daha kolay iş bulabilmektedir. Bu bölüm ülkemizde birkaç üniversitede bulunmaktadır.

Nükleer Mühendisi Olma Şartları Nelerdir?

Nükleer Mühendisi olmak isteyen bir kişi sayısal alanda başarı olmak zorundadır. Mühendisler sadece kendi alanlarında değil daha birçok meslek grubuyla birlikte çalışmak zorundadırlar. Bu nedenle mühendis olmak isteyen kişiler ekip ile çalışma şartlarına uyum sağlayabilmelidir. Nükleer mühendisleri dikkatli ve detaycı olmalı, sorumluluk alabilmelidir. Mühendisler alanındaki yenilikleri takip etmeli ve farklı bakış açılarına sahip olmalıdır. Mühendisler hızlı ve pratik kararlar alabilmelidir. (Anestezi Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları)

Nükleer Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Nükleer Mühendisi Maaşları merak edilen konulardan biridir. Nükleer mühendislerinin aldıkları maaş, mühendisin deneyimine ve çalıştığı kuruma göre farklılık gösterebilir. Nükleer mühendisleri en iyi maaş alan meslek gruplarından biridir. İşine yeni başlamış bir Nükleer Mühendisi en az 6.000 bin lira civarında maaş almaktadır. Tecrübe ve deneyim arttıkça alınan maaş artar. Nükleer Mühendisleri 8 bin liraya kadar maaş alabilmektedir.

 

  • İşe yeni başlayan Nükleer Mühendisi Maaşı: 6400-6700
  • 5 yıllık Nükleer Mühendisi Maaşı: 6300-6700
  • 10 yıllık Nükleer Mühendisi Maaşı: 6700-7000
  • 15 yıllık Nükleer Mühendisi Maaşı: 6850-7050
  • 20 yıllık Nükleer Mühendisi Maaşı: 7200-7350
  • 25 yıllık Nükleer Mühendisi Maaşı: 7350-8000

 

Nukleer Muhendisi Maaslari
Nükleer Mühendisi Maaşları

Nükleer Mühendisi İş İmkanları Nelerdir?

Alandan başarı ile mezun olan kişiler enerji santrallerinden iş bulabilirler. Hem özel sektörde hem de devlet sektöründe nükleer mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde bu bölümü okuyan kişi sayısı azınlıkta olduğu için nükleer mühendisleri diğer mesleklere göre kolayca iş imkanı bulabilirler.