Oyun Telefonu Nasıl Olmalıdır 2022

Oyun telefonu almadan önce ilk olarak akıllı telefonlar hakkında kısa bir açıklama yapalım. Akıllı telefonlar çıktıkları günden itibaren iletişim anlamında birçok yenilik ortaya çıkardılar. Bunun yanında iletişim haricinde eğlence anlamında da birçok yenilik ile bizleri buluşturan akıllı telefonlardır. Ayrıca her geçen gün yeni özellikler ile teknolojiye ayak uydurmaya devam ediyor.

Birçok kişi tarafından oyun ve eğlence amacıyla olarak kullanılan akıllı telefonlar boş vakitlerde keyifli anlar yaşatmaktadır.Mobil telefon modellerinin eğlence aracı olarak da ilgi görmesinden dolayı üretici firmalar oyun odaklı telefonlar üretiyorlar. Teknik özellikleri bakımından oyun için üretilen telefonlarda performans, batarya ömrü ve nice özellikleriyle diğer telefon modellerinden ayrılıyorlar.

Oyun Telefonu 2022 Özellikleri

Oyun için alınacak telefonlarda nelere dikkat etmek gerekiyor; hangi özellikleri aramak gerekiyor? En iyi PUBG telefonu 2022 hangisidir? gibi merakla araştırılan soruların cevaplarını sizler için hazırladık. Ayrıca çoğu mobil telefon kullanıcısının merak ettiği PUBG hangi telefonda iyi oynanır ? sorularının cevaplarına da bakacağız. İşte oyun telefonu için gerekli olan özellikler…

Telefon İşlemci Performansı | Oyun Telefonu İlk Özelliği

En iyi oyun telefonu 2022 yılı için performans adına önem kazanıyor.Tabi öncelikle hangi telefon oyun için en iyidir ona karar vermeliyiz.Oyun oynamak için alacağımız telefonların özelliklerinden en önemlisi işlemci performansıdır.Özellikle PUBG oyun telefonu almak için işlemci oldukça önemlidir.

Tıpkı bir oyun bilgisayarı alırken nasıl işlemcisine bakıyorsak, aynı şekilde oyun oynamak için de alınan oyun telefonu için işlemci özelliğine bakmalıyız. Telefon modellerinin hızları ile işlemci performansları doğru orantılı olarak çalışıyor. Bu yüzden işlemci hızı yüksek olan telefon modellerinde kasılma, ısınma ve donma olmadan rahat bir şekilde oyun oynamak adına büyük önem taşıyor. Önemli bir detay olarak ise oyun telefonu için hafıza kartını yeterli boyutta seçmemiz de önemli özelliklerden biridir.

Telefon Hafızası

Oyun telefonu
Oyun telefonu Telefon Hafızası

En iyi oyun telefonları özelliklerinden biri de oyun için telefonlarında yeterli hafızanın olması durumudur.Birden fazla oyunu rahatça oynamak için depolama alanının yeterli olması gerekiyor. Aksi durumda oyun indirmeye çalıştığınız zaman depolama alanınız yeterli değil uyarısı alırsınız.

Alacağınız oyun telefonlarının hafıza kapasitesinin fazla olması, telefonların rahat bir şekilde oyun için kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Telefon hafıza boyutunun mevcut oyunları kolayca depolayabilecek kapasitede olması gerekiyor. Ayrıca gelişen, yeni çıkan oyunlar için de kullanılabilir düzeyde olması gerekiyor. Aksi takdirde hafıza kartı, belli bir süre sonra yetersiz kalabiliyor.Özellikle yeni çıkan oyunlara baktığımızda, gelişmiş grafik ile tasarlandığı için daha fazla alana ihtiyaç duyuluyor.

İşletim Sistemi

Oyun telefonlarında işletim sistemi seçimi de önemli bir ölçüt olarak yerini alıyor. Çünkü işletim sistemlerinin akıllı telefonun performansı ve oyunların çalışması üzerinde doğrudan etkisi bulunuyor. Oyun telefonu alırken oynayacağınız oyunların hangi işletim sisteminde daha iyi performans gösterdiği konusunun bilinmesi gereklidir. Aksi durumda belirli oyunları hiç oynayamamak veya oyun esnasında çeşitli sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Sonuç olarak en kaliteli oyun telefonları için işletim sisteminin önemi oldukça fazladır.

Not:Root uygulaması ile sistemi değiştirilen telefonlar garanti kapsamı dışında olur.

Isınma Sorunu

Telefon işlemcileri, tıpkı bilgisayar işlemcileri gibi yaptıkları işlemler neticesinde belirli oranlarda ısınıyorlar. Yoğun ve fazla uygulama ile kullanılan telefonlar, eğer soğutma sistemleri yeterince iyi değilse fark edilir seviyede ısınabiliyor. Ucuz oyun telefonları alıyım derken başınıza ısınma sorunu bela olabilir.

Önerilen Yazı: Pubg Şekilli Nick Yazma

Özellikle oyun gibi işlemciyi fazlaca yoran uygulamalar, bu ısınmanın çok daha fazla olmasına yol açıyor. Bu durum da ısınma sorununu oyun telefonu için önemli bir mesele hâline getiriyor. Dolayısıyla oyun için kullanılan telefonların soğutma sistemlerinin, aşırı ısınma sebebiyle istenmeyen durumlara sebep olmaması adına son derece iyi olması gerekiyor. Üretici firmalar, özellikle oyun telefonlarında özel sıvılar ile sağlanan soğutma sistemleri kullanarak aşırı ısınma sorununu ortadan kaldırıyor.

Ekran Boyutu ve Grafik Kalitesi

Ekran boyutu, oyun oynayan kullanıcılara keyifli bir oyun deneyimi sağlamaktadır. Ayrıca oyun telefonu grafik kalitesi de önemli bir özellik olarak dikkat çekiyor. Özellikle yoğun grafik detaylar ve çok fazla ayrıntı içeren oyunlar, küçük ekranlı ve grafik kalitesi düşük bir telefon ile oynandığında, kullanıcıyı detayları doğru olarak algılama konusunda zorluyor. Sonuç olarak oyun oynamalık telefonlar için ekran boyutları ve grafik kalitesinden ödün vermemelisiniz.

Ergonomik Tasarım

Oyun oynanacak telefonun uzun saatler boyunca elden düşmeyecek şekilde ihtiyacınızı karşılayacak olması gereklidir. Bunun yanında oyun heyecanı ile rahat kullanılacak bir telefon olarak seçilmesi gerekiyor. Oyun telefonu seçimi için ergonomik tasarımlı bir oyun telefonu modeli seçmek en doğru seçim olacaktır.

Pil Kullanım Süresi

pokemon go
Oyun telefonu nasıl olmalıdır

Telefonda oyun oynamak için gereken özellikler arasında oyun telefonlarının pil kullanım sürelerinin fazla olması gereklidir. Batarya sorunları tüm akıllı telefonlar için önemli bir sorun oluşturuyor. Bu yüzden uzun süreler boyunca oyun oynamak için kullanılan oyun telefonu için daha çok önem arz ediyor.

Çoğu zaman keyifle başlanan oyun süreci, düşük pil uyarısı ile sıkıcı bir hâle dönüşebiliyor. Bu yüzden oyun için alınacak telefonların bataryasının kesinlikle çok iyi analiz edilmesi gerekiyor. Çünkü ilerde karşılaşılabilecek sorunları önlemek için batarya analizi oldukça önemlidir.

Alınacak telefon modelinin bataryasının hızlı şarj edilebilen, uzun süre dayanabilen bir model olması gerekiyor. Hatta değiştirilebilir batarya sistemine oyun telefonları modelleri tercih etmek, daha uzun süreler oyun oynama keyfi elde edilmesini sağlıyor.

Bütçe – Oyun Telefonu Cep Yakan Özelliği

Son model, boyut olarak istenilen büyüklükte ekrana sahip, hiç ısınmayan, ergonomik bir oyun telefonu almak her oyun sever için önemli bir yer tutuyor. Ancak, bunlara sahip olmanın belirli bir bütçeye sahip olmaktan geçtiğini unutmamak gerekiyor.Oyun telefon fiyatları da bu durumda bütçe olarak araştırılması gereken konulardandır. Oyun telefonlarında aranan özellikler çoğaldıkça telefon fiyatı da artış göstermektedir.Bu yüzden oynanacak oyuna türünün özelliklerine ve bütçeye göre oyun telefonu almak en doğru seçim olacaktır.