Yaşam Kalitesini Yükseltmek İçin 11 Öneri

Zamanın hızlı akışına karşı dur demek asla mümkün olamaz.Bu nedenle belirli bir yaşa gelen insanlar yaşamın keşmekeşinden uzaklaşıp bugüne kadar ne yaptım diye sorabilirler. Sürekli olarak yapmak istenileni ertelemek hayatın elden kaymasına neden olabiliyor. Ancak hayatı dolu dolu yaşamak ve yaşam kalitesini yükseltmek için gerekenler vardır. Zamana dur diyemezsiniz belki ama onun her anını doya doya yaşayabilirsiniz.

Dünyanın en mutlu insanı olabilmek için çok paraya ya da büyük kariyer yaşamına ihtiyacınız yok. Sadece yaşanması gerekenleri doya doya yaşamak mutlu olmanız için yeterli olacaktır. Yaşam kalitesini yükseltmek için neler yapılmalıdır diye soruyorsanız şu ufak tüyolardan yararlanabilirsiniz.

Nasıl İstiyorsanız Öyle Yaşayın

Hayatınıza anlam kazandırabilmek için mutlaka istediğiniz gibi yaşayın. Başkalarının dayatmaları ile kurulan bir hayat size mutluluk getirmeyecektir. Finansal özgürlüğünüzü kazanın ve istediğiniz standartlarda bir hayat yaşayın. Belki ilk zamanlar zorlanabilirsiniz.Ancak hayat değişim ve gelişimden ibarettir. Kabuğunuzdan çıkmadan dünyayı göremezsiniz.

Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız önce düşüncelerinizi değiştirmeli daha sonra da sizi tutan engelleri ortadan kaldırmalısınız. Özgür ve gezgin bir ruhunuz varsa en çok ihtiyacınız olan sabah 8 akşam 5 bir iş değil aksine ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bir karavandır. Ne istediğinizi bilmeniz son derece önemlidir.

Nasıl İstiyorsanız Öyle Yaşayın
Nasıl İstiyorsanız Öyle Yaşayın

En Çok Görmek İstediğiniz Yerleri Gezin

Görmek istediğiniz yerler yurtiçi de olabilir yurtdışı da olabilir. Eğer biraz finans kaynağınız varsa mutlaka bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Biraz para biriktirmek biraz da zaman yaratmak gezip görmek için yeterlidir. Farklı bir ülkede güne merhaba demek size çok farklı bir yaşam deneyimi sunacaktır. Bu nedenle belki dünyanın tamamını dolaşamazsınız ancak sizi mutlu edecek ve iyi gördüm diyeceğiniz yerleri gezme şansı elde edebilirsiniz. Kaliteli yaşam için ne yapmalı diye soruyorsanız gezmeyi ve merak duygusunu hayatınızdan eksik etmeyin.

En Çok Görmek İstediğiniz Yerleri Gezin
En Çok Görmek İstediğiniz Yerleri Gezin

Yeni Yeni İnsanlarla Tanışın

Sürekli aynı çevrenin içerisinde olmak sizi bir hayli boğmaya başlar. Özellikle de rutin hayattan hoşlanmıyorsanız ve çevrenizin de sizi anlamadığını düşünüyorsanız sizin gibi düşünen ve hisseden kişilerle tanışın. Bu size hem değer kazandıracak hem de gelişim çizginizde daha da ileriye gitmeye başlayacaksınız.

Yeni kişilerle tanışmak, sosyal çevre genişletmek her bakımdan sizin yepyeni bir insan olmanızı sağlar. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız çok sık kullanılan sohbet uygulamalarını dahi kullanabilirsiniz. Hangi kriterlerde kişilerle tanışmak istediğinize karar vermeniz yeterli olacaktır. Unutmayın ki ne kadar çok insanla tanışırsanız o kadar fazla yaşam deneyimi kazanmış olursunuz.  Ancak değerinizi her zaman yükseltecek kişilerle tanışmanız burada dikkat etmeniz en önemli konu olacaktır.

Yeni Yeni İnsanlarla Tanışın
Yeni Yeni İnsanlarla Tanışın

Yaşam Kalitesini Yükseltmek İçin Yeni Bir Dil Öğrenin

Her ne kadar klişe gibi gelse de yeni bir dil öğrenmek hayata açılan farklı bir penceredir. Yeni bir dil öğrenemiyorsanız da her gün farklı dilde en az bir kelime öğrenin. Bu bile düşünce yapınızı geliştirecektir. Farklı kelimelerle kendinizi ifade etmek dahi hayatınıza anlam katmaya başlayacaktır. Hatta bu dili konuşabilen diğer kişilerle de etkileşime geçebilirsiniz.

Kendi dillerini size öğretmek isteyecek birçok hoş sohbet yabancı kişi bulunuyor.

Yeni bir dil öğrenmek hayatınıza yeni heyecanlar katar.

 

 

Yaşam Kalitesini Yükseltmek İçin Yeni Bir Dil Öğrenin
Yaşam Kalitesini Yükseltmek İçin Yeni Bir Dil Öğrenin

Huzur Evlerine ve Çocuk Esirgeme Kurumlarına Gidin

Yaşlılarla ve çocuklarla vakit geçirmek hayatınızın en çok anlam kazanacağı etkinliklerdir. Bu nedenle eğer hayatın amacını sorgulamaya başladıysanız huzur evlerinde ki yaşlı insanları ziyaret edebilirsiniz. Onların hayat hikâyelerini dinleyebilir ve kendiniz için yeni tecrübeler edinebilirsiniz. Çocuk esirgeme kurumlarında ise hayata adım atmaya başlayan çocukları ziyaret edebilirsiniz. Onların sizin tarafınızdan sevilmeye ne kadar ihtiyaç duyduklarını gördüğünüzde kendinizin de aslında hayatta ne kadar değerli olduğunu anlayabileceksiniz.

Huzur Evlerine ve Çocuk Esirgeme Kurumlarına Gidin
Huzur Evlerine ve Çocuk Esirgeme Kurumlarına Gidin

Dans Etmeyi Bilmiyorsanız Öğrenin

Dans etmek kendinizi daha da enerjik hissettirecektir. Müzik yapamıyorsanız müzik eşliğinde güzel hareketlerle ritim tutabilirsiniz. Herhangi bir dans türü olabilir. Eğer bir partneriniz varsa romantik çift danslarından da öğrenebilirsiniz. Yeteneğiniz olmadığını düşünebilirsiniz.Ancak dans tamamen pratik isteyen bir alandır. Öğrendiğiniz dansı ise sonra kalabalık danslı partilerde mutlaka uygulayın. Öğrenip bir kenarda unutulmaya bırakmayın.

Dans Etmeyi Bilmiyorsanız Öğrenin
Dans Etmeyi Bilmiyorsanız Öğrenin

Sokak Hayvanlarını Sevin ve Yardım Edin

Hayata anlam katmak istiyorsanız sokak hayvanlarını unutmayın. Belki hepsini evinizin içinde beslemek mümkün değildir. Ancak kapı önüne su ve mama bırakmak onlar için yapabileceğiniz son derece güzel bir hareket olacaktır. Dünya üzerindeki tek canlının insanlar olmadığını düşünmeye başladığınızda hayat kalitenizi de artırmak için farklı alanlara yönelmeye başlayabilirsiniz.

Sokak Hayvanlarını Sevin ve Yardım Edin
Sokak Hayvanlarını Sevin ve Yardım Edin

Hayatta Hedefleriniz Olsun

Yaşam kalitesini yükseltmek istiyorsanız hayatınızda daima hedefleriniz olsun. Hedeflerinizi ulaşılabilir düzeyde belirleyin ve ulaşabilmek için de bir gün tayin edin. Bir hedefi gerçekleştirdikten sonra bir başka hedef daha bulun ve onu gerçekleştirin. Amaçsız ve hedefsiz bir hayatın kalitesini artırmak mümkün değildir. Hayatınıza değer katacak hedefler kazanmaya çalışın.

Hayatta Hedefleriniz Olsun
Hayatta Hedefleriniz Olsun

Sanat Hakkında Bilgi Edinin

Sanata ilgi duymuyor olabilirsiniz. Ancak sanat insanın ruhunu güzelleştiren bir alandır. En iyi ressamların tablolarını inceleyin, en gösterişli operaları izleyin, güzel müzikler dinleyin. Sanatın hayatınızın bir kısmına hâkim olmasına izin verin. Sanat tarihi hakkında bilinmesi gereken çok fazla bilgi var ve hepsi okunmayı bekliyor. Herkesten farklı bir birey olmak istiyorsanız sanat alanında da kendinizi yetiştirmeniz gerekiyor.

Sanat Hakkında Bilgi Edinin
Sanat Hakkında Bilgi Edinin

Monotonluktan Uzaklaşın

Yaşam kalitesi nasıl yükseltilir diye merak ediyorsanız kendinize farklı aktiviteler edinmelisiniz. Eğer yemek yapmayı bilmiyorsanız mutlaka yemek yapmayı öğrenin. Mutfakta harikalar yaratacak bir aşçı olduğunuzu keşfedebilirsiniz. Tasarım pastalar yapmayı deneyin. Belki güzel olmayacaktır ama hiç sorun değil. Önemli olan sizin o pastayı denemiş olmanızdı.

Monotonluktan Uzaklaşın
Monotonluktan Uzaklaşın

Dedikoduyu Hayatınızdan Çıkarın

Yaşam kalitesini yükseltmek için daha iyi bir hayat için ne yapmalı diye soruyorsanız dedikoduyu mutlaka hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Başka insanların neler yaptığı sizi çok fazla ilgilendirmemelidir. Aksine sizin kendi hayatınıza yönelmeniz gerekiyor. İnsanlar hakkında ne kadar çok konuşursanız o insanlar o kadar fazla sizin hayatınızda olur.

dedikoduyu hayatinizdan cikarin
Dedikoduyu Hayatınızdan Çıkarın