Youtube Para Kazanma Yolları Nelerdir? 2023

Youtube Para Kazanma Yolları Nelerdir? 2023:  Günümüzün en popüler uygulamalarından birisi olan YouTube popülerliğini her geçen gün artırmaktadır ve bünyesine yeni içerik üreticiler katmaktadır. Öyle ki televizyonda gördüğümüz ünlüler bile televizyonu bırakıp dijital ortamda sanatını yapmaya YouTube’da videolar çekmeye başladı. Hal böyle olduğunda da insanların aklına ilk gelen şey “YouTube’dan kazanılan para televizyondan daha fazla olmalı ki ünlülerin hepsi YouTube’da yayın yapıyor” oluyor. İnsanların kazandığı paraya bakıldığında ise bu gerçekten doğru. Ancak YouTube üzerinden para kazanmak sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Her iş sektöründe kurallar olduğu gibi YouTube üzerinden de para kazanmak için belirli şartları yerine getirmeniz ve belirli kurallara uymanız gerekmektedir.

 

YouTube para kazanma için 2 aşamayı geçmeniz gerekiyor. İlk aşama kurallar, ikinci aşama ise işin mutfak kısmı. Kurallar herkesin basitçe anlayabileceği yazılı törelerdir. Bu kurallara uyduğunuz takdirde YouTube üzerinden hiçbir engele veya hesap kapatılma durumuna maruz kalmayacaksınız. Ancak işin mutfak kısmı biraz çetrefilli. Bu yüzden bu husus üzerinde daha fazla duracağız.

Youtube’da Hangi İçeriklerle Para Kazanılır?

Bugünkü yazımızda sizlere YouTube üzerinden nasıl para kazanılır? Nasıl YouTuber olunur? YouTube’da para kazanma şartları nelerdir? Sorularının hepsine cevap vereceğiz.

İlk Şart Özgün Videolar

Herkesin bildiği gibi taklitler her zaman aslını yaşatır. Siz YouTube üzerinde gördüğünüz bir videonun aynısını çekip paylaştığınız zaman insanlar sizin bunu kopyaladığınız kişiden gidip izleyecek ve onu daha çok beğenecektir. İşte bu duruma düşmemek için sizin özgün ve yaratıcı olmanız gerekmektedir. Videoların fikri tamamen size ait olur, bunu güzel bir montaj ve kurguyla paylaşırsanız YouTube’da yükselmeniz çok fazla zaman almayacaktır.

Sadece insanların izlemesi için değil, YouTube yöneticileri de bu konuda oldukça net bir tavırdadır. Çünkü YouTube her zaman özgün içerikleri üst sıraya koyar ve insanlara önerir. Bunların yanı sıra videoda kullandığınız müziklerin telif hakkına girmemesine de dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde videonuz yayından kaldırılır yahut para kazanma özelliğini kullanamazsınız.

İzleyici Kitlesi Oluşturma

Elbette ki yolun başındaki bir kanal için bir anda izleyici kitlesi oluşmayacaktır. Ancak siz sabırla ve özenle videolarınızı çekmeye devam ederseniz, düzenli bir video programı oluşturursanız belirli bir süre içerisinde sizin kitleniz zaten kendiliğinden oluşacaktır. Burada en önemli tüyolardan bir tanesi haftanın belirli gün ve belirli saatlerinde video paylaşmaktır. Siz her hafta aynı gün ve aynı saatte video paylaşırsanız belirli bir süreden sonra takipçileriniz artık o gün ve o saatte sizin video atmanızı bekleyecektir. YouTube üzerinde bunun binlerce örneği var. Bazı kanallar her gün aynı saatte video atarken, bazı kanallar ise haftada bir bunu yapıyor. Siz kendi planınızı kendiniz oluşturmalısınız.

Abonelerinizle Etkileşim Halinde Olun

YouTube’da en önemli unsurlardan birisi izleyici kitlesini elinde tutmaktır. Bunun için yapmanız gereken şey ise videolarınıza gelen yorumlara elinizden geldiğince çok cevap vermek, hiçbir yorumu cevapsız bırakmamaktan geçiyor. Sadece aboneleriniz için değil YouTube algoritmasında da bu yaptığınız işlem sizi üst sıralara çıkaracak ve önerilen kanallar arasına ekleyecektir.

Diğer İpuçları

 • Herkesin kullanmadığı farklı ve dikkat çeken bir intro oluşturmalısınız.
 • Kanalınızın logosu her yerde kullanılabilecek bir logo olmalı ve farklı farklı logolar kullanmamalısınız.
 • Tüm videolarınızda aynı temayı kullanmayın. Her videonuzda görselliği ve görünümü değiştirin.
 • Aramalar kısmında videonuzun çıkması için en önemli unsurlardan olan etiketleri doğru bir şekilde kullanın. Doğru etiket doğru izleyicilere ulaşmanızı sağlar.
 • Telif kurallarına dikkat edin.

Youtube Para Kazanma Nasıl Aktif Edilir?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler işin mutfak kısmıydı. YouTube’dan para kazanabilmeniz için YouTube iş ortağı olmanız gerekmektedir. Bu ortaklık sonucunda videolarınıza Google tarafından reklam verilecek ve para kazanmaya başlayacaksınız.

İlk Adım: Youtube Ortaklık Programına Nasıl Başvurulur?

 

 • YouTube İş Ortağı başvurusu için öncelikle YouTube üzerinde oturum açın,
 • Hesap simgenize tıkladığınızda altta bulunan içerik stüdyosunu seçin,
 • Sol menüde bulunan kanal panelinden durum ve özellikler sekmesini seçin,
 • Orada para kazanma ibaresini Etkinleştire tıklayın,
 • Bundan sonra YouTube ‘un iş ortakları için sunmuş olduğu şartları okuduktan sonra kabul edin.
 • 1000 abone ve 4000 izlenme saatine sahip olunması gerekir. – Youtube Para Kazanma

İkinci Adım: Google Adsense Kayıt Yaptırmak

YouTube’da para kazanmanız aktif olduktan sonra bir de bu parayı çekebilmeniz için Google Adsense hesabına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Google Adsense kayıtlarının incelenmesi 1 ila 3 gün sürmektedir. Eğer 24 saatte cevap gelmezse hemen endişelenmeyin zaman zaman aksamalar yaşanabilmektedir.

Üçüncü Adım: Para Kazanma Tercihlerinizi Seçin

Burada yapmanız gereken tek şey tabii ki tüm videolardan para kazanmayı onaylıyorum seçeneğidir.
Ayrıca bu menüden videolarınızda gösterilmesini istediğiniz reklam kategorilerini de seçebilirsiniz.

Dördüncü Adım: İncelemenin Sonucunu Bekleyin

Tüm bu verdiğiniz bilgiler YouTube yetkilileri tarafından incelenecek sizlere olumlu veya olumsuz bir şekilde dönüş mutlaka yapılacaktır.

YouTube para kazanma özelliklerini de değiştirmiş durumda. Eskiden sadece bir videoda yeterli izlenmeye ulaştıysanız YouTube sizin için bir gelir kaynağı olabiliyordu. Şu anda YouTube ‘un sizden istediği şart ise; yeterli sayıda takipçi ve yeterli sayıda izlenme. Kanalınız bu duruma gelene kadar sizlere herhangi bir kazanç sağlamayacaktır.

Sonuç: Kısaca özetlemek gerekirse 1000 abone, 10.000 kanal tıklanması ve son 1 senede 4000 saat izlenme olursa YouTube üzerinden yeterli miktarda parayı kazanabilirsiniz demektir.

Bugünkü yazımızda sizlere YouTube para kazanma konusunun tüm püf noktalarını ve yönergelerini anlattık. Umarız sizler için iyi bir rehber olmuştur.