2022 SGK SSK Rapor Parası Hesaplama Tablosu

SGK ya da eski ismi ile SSK rapor parası hesaplama tablosu hakkında bu yazımızda 2022 yılı rapor parası nasıl hesaplanır, rapor parası nasıl alınır, gerekli şartlar nelerdir detaylı bilgiler verdik. Rapor parasını kime yatırılır? Devlet mi yoksa iş yerimi yatırır bu sorulara yanıt vererek tartışılan konular hakkında net bilgiler verdik.

Rapor parası nedir tanımı

SSK’lı olarak girmiş olduğunuz bir işte gerek iş yerinde gerek işyerine bağlı olarak dışarıda yapmış olduğumuz bir eylemden dolayı sakatlanmış ya da hastalanmış olabilirsiniz. Hastalık ya da sakatlık ile ilgili SGK ya bağlı herhangi bir özel ve kamu hastanesinden almış olduğunuz sağlık raporu istirahat raporu eğer 2 günü yani 48 saati geçiyorsa o zaman sizlere bir rapor parası verilecektir. Devletin işçilerin mağdur olmaması için desteklediği devletin kendisinin ödemiş olduğu bu paraya rapor parası denir.

Rapor parası kapsamı

Bu başlıkta da rapor parasının kimlere ve hangi koşullar altında verileceğini kapsamının neler olduğunu belirttik.  Rapor parası alabilmek için kişinin geçici iş göremezlik raporu almaları gerekmektedir ve bu raporlar kamu ve özel hastanelerdeki Doktorlar tarafından hazırlanır.  Rapor parası iş kazası, doğum ya da işe bağlı olarak kronik rahatsızlıkların uzaması nedeniyle verilmektedir yani kapsamlı doğum iş kazası işe bağlı hastalıklar söz konusu olduğunda verilmektedir.

Rapor parası alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Bir işçinin sigortalı olarak çalışmış olduğu yerde karşılaşmış olduğu sıkıntılardan dolayı hastaneden rapor alması bir haktır. Raporlu olduğu süreler boyunca iş veren kişiye maaş vermeyebilir. Özellikle 2 günü geçen raporlar sonrasında iş yeri kişinin maaşına kesinti gidecekler. Burada eğer usulüne uygun bir rapor alındıysa ve gerekli bilgilendirmeler yapıldıysa o zaman devlet tarafından ikinci günden itibaren kişi bir rapor parası ödemesi yapılacaktır. İŞKUR üzerinden ya da devlet prim desteği ile işe girenler bu noktada işyeri sahibinden rapor parasını yatırılmasını isteyebilirler.

2022 SGK SSK Rapor Parası Hesaplama Tablosu

2022 yılı SGK rapor parası hesaplaması

2020 yılında ayakta tedavi ya da yatarak tedavilerde 2 günü geçen sağlık ve istirahat raporlarında rapor parası verilir. Rapor parası hesaplanırken kişinin almış olduğu istirahat gün sayısı kişinin son 3 ay içerisinde brüt geliri, toplam prim ödemeleri bir de son 3 ay içerisinde almış olduğu ikramiye gibi prim günleri tabloda belirtilir. Bu yönüyle rapor parası hesaplanırken kişiye özel rakamlar çıkmak.  Ondan dolayı burada şu kadar bir rapor parası alınabilir ve net bir rakam ifade edemiyoruz çünkü herkesin maaşı bilgileri farklıdır ve prim tutarları da farklı olduğu için net bir rapor parası hesaplaması yapamıyoruz. Sadece aşağıda verdiğimiz bilgiler ölçüsünde kendi rapor paramızı kendiniz hesaplayabilirsiniz.

SGK rapor parası hesaplama kriterleri ve bilgileri

Raporu aldınız ve raporun kaç gün olduğunu incelemeniz gerekmektedir. Eğer almış olduğunuz rapor 2 günlük ise o zaman bir SGK rapor parası alamayacaksınız. Ama örneğin 20 günlük bir rapor aldınız o zaman hesabınıza bir rapor parası yatırılacaktır.

Rapor parası rapordan sonra işten çıkmış olsanız bile hesabınıza yatırılacaktır bunu unutmayınız.

Burada iki önemli bir detay var: rapor parası hesaplanırken ilk 2 gün hesaplanmaz. Yani İlk 2 gün işyeri tarafından normal standart maaş hesaplaması dahilinde günlük yevmiyeniz yatırılır ama 3 günden itibaren raporun devam etmesi durumunda artık rapor parası hesaplamasında geçilir ve burada demin verdiğimiz 20 binlik örnekten yola çıkarak 18 günlük bir rapor parası alabileceğiniz ifade edebiliriz.

İşyeri dışında sakatlandım rapor parası alabilir miyim?

Rapor parası alabilmek için işyerinde sakatlanmak, doğum yapmak ya da işyerinin şartlarından dolayı kronik bir rahatsızlığı yakalanmak gerekmektedir. İş yeri dışında dışarıda yapılan bir işten dolayı sakatlık geçirmek yaralanmak ya da hastalık geçirmek gibi durumlarda işyeri satış ve bağlı olarak rapor parası belirleyebilir.

En sık karşılaşılan durumlardan biri olarak; halı sahalarda sakatlık geçirmek, trafik kazası geçirmek gibi ya da evde iş kazası geçirmek gibi durumlardan dolayı iş yerine uzun süre gidilemeybilmektedir. Burada mağdur olmamak için bir rapor parasına başvuru yapılsa da işyeriniz yapacağı inceleme sonrasında buna karar verilecektir. Ama büyük ihtimalle dışarıda yaşanılan hastalıklardan dolayı rapor parasının verilemeyeceğini ifade edebiliriz.

Bu yazımızda 2022 yılı rapor parası hesaplama rapor parası nasıl alınır iş kazası rapor parası almak için gerekli şartları belirttik.

Yorum yapın