Zekat Sevgisi

Zekat, zenginlerin borcu olarak bilinir ve ihtiyaç sahiplerine vererek malın artmasını sağlar. Zekat sevgisi ise Müslümanların malını paylaşma sevinci ve isteğidir. Kelime anlamı olarak artma, çoğaltma, arıtma ve bereket anlamlarına gelir.

Zekat Ver, Namaz Kıl!

Zekat sevgisiyle dolup taşan bir Müslüman, malının paylaşarak çoğalacağını bilir ve malının artması için zekat vermesi gerektiğini bilinçli bir şekilde yapar. Zekat vermek ve namaz kılmak, müminlerin vasıfları arasında yer alır ve muhsin olmak isteyen kişilerin zenginliklerine göre zekat vermeleri gerekir. ‘‘Yazıklar olsun o müşriklere ki, onlar zekat vermezler ve ahireti de inkar ederler’’ (Fussilet 41 / 6 – 7 )

Kur’an-ı Kerim’de zekat vermenin önemi vurgulanır ve zekat vermemek müşriklerin ve inkarcıların kötü özellikleri arasında yer alır. Zenginin malının çoğalması için önemli olan, fakirlere yardım etmek üzere malının belli bir bölümünü zekat olarak vermesidir.

Zekat Nasıl Verilir?

Zekat vermek bir ibadettir ve gizli şekilde yapılması tavsiye edilir. Yoksulların kalplerini kırmadan zekatlarını ulaştırmak son derece önemlidir. Cimrilik ise toplumun en kötü özelliklerinden biridir ve bu ibadetle önlenmeye çalışılır. Zekat verirken kişilerin gönlünü zenginleştirmesi de sağlanır.

Sonuç olarak, zekat sevgisi Müslümanlar arasında önemli bir değere sahiptir ve ihtiyaç sahiplerine vererek malın artmasını sağlamak, Müslümanların borcu olarak bilinir. Bu ibadeti doğru şekilde yerine getirmek, Allah’ın rızasına uygun hareket etmek ve toplumda cimrilik hastalığının önüne geçmek için son derece önemlidir.

‘‘Onların mallarından zekat al’’ (et-Tevbe 9 / 103) Allah’a ibadet etmek, sizi ona yaklaştırır. Zekat ibadetini yerine getirmelisiniz.

 


Bkz. Malının zekatını vermeyen birisine neler oluyor.
Mescit Kuşu Salebeye Yazık Oldu