Nasıl Tövbe Edilmeli

Nasıl Tövbe Edilmeli? İşlenen bilinçli ve bilinçsiz günahlar için tövbe etmek İslam’da büyük önem taşımaktadır. Allah, günahlardan pişmanlık duyanlara kapılarını açmaktadır.

Nasıl Tövbe Edilmeli

Tövbe etmek için öncelikle günahı işleyen kişi neden hata yaptığını ve pişman olduğunu iyice idrak etmelidir. Ayrıca bir daha asla aynı hatayı yapmayacağını da gönülden istemelidir. Daha sonra tövbe duası okumalı ve eğer mümkünse mübarek zamanlarda bu dua yinelenmelidir.

  • Tövbe etmek için kişi Allah’a sığınmalıdır.
  • İşlediği suçtan ötürü vicdanı rahatsız olmalı ve kesin bir karar vermelidir.
  • Bir kişinin kul hakkını yemişse, o kişiyle mutlaka helalleşmeli ve gönlü alınmalıdır.

Tövbe Duası

İstiğfar, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bizlere önerdiği, “Estagfirullahellezî lâ ilâhe illâ hüverrahmanirrahîm el-hayy-ül-kayyûmüllezî la-yemûtü ve etûbü ileyh Rabbiğfir lî” diyerek okunur.

tovbe duasi
Tövbe Duası

Tövbe İstiğfar Duası Ne Anlatıyor?

Tövbe İstiğfar Duası’nın meali, kişinin günahlarından arınmasına yönelik sözler barındırmaktadır. Şeytana uyan ve günah işleyen bir kişinin inancını tazelediği bir duadır. Kişinin inancındaki eksiklikleri fark ederek imanını tazeleyebildiği sözler içerir. Hem İslam dinine hem de peygamberlerinin hepsine, başta Allah’a olan inancı tazeler. En son kutsal kitabın Kuran-ı Kerim olduğunu ifade eder.

Ne Zaman Tövbe Edilmeli?

Tövbe edecek olan kişi bunu günahından hemen sonra yaparsa farzı yerine getirmiş olur. Farkında olunduğu halde tövbeyi geciktirmek kapsam bakımından büyük günahlara dahil edilmiştir. Haram işledikten sonra tövbe-i istiğfar etmek, bir daha aynı hatayı yapmamaya yemin etmek demektir. Ancak pişmanlığı gönülden olmayanın tövbesi kabul olmaz.

Bir Kişi Aynı Günah İçin Sürekli Tövbe Ederse Ne Olur?

İnsanlar hata yapan varlıklardır ve aynı zamanda kendilerini düzeltme yeteneğine de sahiptirler. Bir nedenle dinde günah olarak nitelendirilen bir hata yaptıklarında bundan pişmanlık duyarlarsa yaratıcı tarafından kabul gördüğü ifade edilmiştir. Ancak sürekli aynı hatayı yapıp sürekli tövbe etmek, niyetin kötüye kullanımı gibi düşünülebilir. Verilen kararlarda eksiklik, inançta ve Allah’a duyulan imanda noksanlık söz konusudur.