Kişisel Gelişim Dersi Nedir?

Kişisel Gelişim Dersi Nedir? Kişinin gerçek potansiyelini bireysel olarak daha zengin, daha kaliteli bir yaşama ulaşmasını sağlamaktır. Kişisel Gelişim Dersi kişiyi geliştirmek ve güçlendirmek amacına odaklanarak hedefe yönelmesidir. Kişi bu dersler ile özgür ve sınırları olmayan bir birey olması için kişisel gelişim konusunun merkezinde yer alır. Son birkaç yıl boyunca zengin bir literatür yazılmıştır. Bazen kendi kendine büyüme veya gelişimi ile değişimli olarak kullanılır, bu da hepsi birkaç nüans da olsa aynı anlama gelir. Bununla birlikte, bu konularının teorisi ve pratiği, iş ve kariyer odaklıdır. İş yönünden spektrumun manevi ve evrimsel bilinç sonuna kadar insan yaşamının farklı alanlarına yayılmıştır.

Kişisel Gelişim Dersi Bireye Ne Kazandırır?

Bütün olarak, kişisel gelişim fikri, bireyin doğuştan gelen potansiyelini ortaya çıkarır. Kaos içeren bir yapı ve devamlı değişme eğilimi gösteren bir dünyada yaşıyoruz. Kişisel Gelişim Dersi gerçek mutluluğu yaşayan ve dengeli bir insan olmak için hayata merhaba demenin ilk adımıdır. İçsel yetenek ve potansiyelimizin tohumlarını büyütmek ve hayatımızda tezahür ettirmekle ilgilidir. Yeteneklerimizin, zamanımızın ve diğer kaynaklarımızın optimum kullanımı yoluyla yaşam amacımızla uyumlu ve dengeli bir benlik yaratmakla ilgilidir. Bu, gerçek sizi bulmak ve gerçekleştirmektir ki bu da kendi içinde mükemmel ve bütündür. Bunu kendini gerçekleştirmenin farklı yolları vardır. Bazı gelişim eğitmenleri ve yaşam koçları, daha üretken olmak için çok çalışırlar. Kendinden emin olmak ya da hedef ve isteğe daha fazla odaklanmak gibi pratik konulara odaklanır.

Diğer bazı konular, korkuyu veya psikolojik blokları ve sınırlamaları aşmak, motivasyonu arttırmaktır. Bazı koçlar ise gerçek dünya başarısına elverişli alışkanlıklar oluşturmak gibi aşırı kemerli hedeflere daha fazla odaklanmıştır. Son yıllarda insan potansiyelini daha manevi yönelimli bir yaklaşımla hayata geçirmeye olan ilgi de artmıştır.

 

Kişisel Gelişim Dersi Nedir 2

 

Manevi

Genel olarak bakıldığında gelişime yaklaşımı yaşanılan üçüncü boyut düzlemine kısa deneyimsel gezi fiziksel formda somutlaşan tüm manevi ve çok boyutlu varlıklardır. Fiziksel reenkarnasyon kuluçka dönemi bir çeşit kendini kişisel ve ruhsal olarak geliştirme fırsatıdır.

Motivasyon

Kişisel Gelişim Dersi Gelişim arenasında çok dikkat çeken sıcak bir konudur. Her insanın özellikle de yaşam enerjisi tükendiğinde veya zorluklar arttığında! Hayatın farklı anlarında motivasyona ihtiyacı vardır. Motivasyon, hedef ne olursa olsun değişim ve başarı için temel bir kriterdir. Doğru motivasyon miktarı, tüm ihtimaller kişiye karşı olsa bile fiziksel ve zihinsel sınırların ötesine geçilmesini sağlar. Motivasyon, özellikle büyük yaşam dönüşümleri veya ruhsal uyanışa giden yolu takip eden tüm çabaları destekler. Gelişmek için buna ihtiyaç duyulur.

İlişkiler

Kişisel Gelişim Dersi Birçok gelişim literatürü ilişki konusunu ele almaktadır. Bu oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Çünkü ilişkiler insan hayatının vazgeçilmezi sizi siz yapabilecek ya da kırabilecek temel bir yönüdür. İlişkilerin insan üzerinde inanılmaz bir etkisi bulunmaktadır. Başkaları ile olan ilişkiler uyumlu ve güçlü olduğunda, dengeyi korumak ve hayatın diğer alanlarında başarıya ulaşmak için kişiye sağlıklı bir temel sağlamaktadır. Bunun tersi de doğrudur, zor ilişkiler genel yaşantı üzerinde çok fazla aksama yaratabilir.