Travmalar’dan Kurtulmanın İpuçları

Travmalar’dan Kurtulmanın İpuçları İnsanların hayatında atlatamadıkları zamanlar olabiliyor. Kötü bir yaşantının unutulması silinmesi bazen oldukça zor olabiliyor. Böyle durumlara tıp dilinde ise travmalar olarak adlandırılıyor. Büyük bir acının yaşanması, karşılaşılması ve tahammül edilmesi zor bir duruma şahit olunması ve bunun gibi birçok şey insanlarda travmalar oluşturabiliyor. Peki, bu durumlardan kurtulmak mümkün değil mi? Hayatımızın sonuna kadar bu sıkıntı ile mi yaşamak zorundayız? Daha önce derin bir Travma yaşamış ve sonrasında bunu atlatabilmeyi başarmış olanlar neler tavsiye ediyor? Sizlere bu konularda kısa ve öz bilgiler vermek istedik ayrıntılar yazımızda.

Travma Sebebi Olan Konu İle İlgili Konuşma

Dertlerin paylaşıldıkça azaldığı bize atalarımızdan miras bir sözdür. Bu sözün altında konumuz ile ilgili oldukça önemli bir sır bulunmaktadır. Daha önceden yaşamış olduğunuz ve aklınızdan çıkaramadığınız sorunlar kimseyle paylaşmadığınız için bilinçaltınızda her geçen gün büyümektedir. Bu durumdan kurtulmanın en güzel yollarından birisi kendinize yakın gördüğünüz birisi ile bu durumu paylaşmaktır. Elde edilen tecrübe ve sorunlardan kurtulanların ifadesine göre çözüm olarak sorunun paylaşılması gösterilir.

Normal Yaşantıdan Uzak Kalmamak

Yaşanan Travmalar ile birlikte insanlarda toplumdan uzaklaşma hissi doğabilir. Böyle bir durum sorunun oldukça büyümesine neden olur. İnsanlar ile iç içe olmak, onlar ile iletişim kurmak bu sorunun üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Güncel hayat içerisinde yaşanan meşgaleler insana fiziki rahatsızlıklarını bile unutturmaktadır. Birçok doktor hastalarına sosyal hayattan uzak kalmamalarını tavsiye etmektedir. Bir arkadaşınız ile bir fincan kahve içmek bile sizi sorunlarınızdan oldukça uzaklara götürecektir.

Travmalar da Profesyonel Yardım

Ülkemizde doktorların nelerin üstesinden geldiğini biliyoruz. Yaşamakta olduğumuz Travmalar noktasında da doktorlarımıza güvenerek onlardan yardım almak oldukça mantıklı olacaktır. Sizlere tavsiyeler sunar ve ilaç yardımı ile de sizin yaşamış olduğunuz ve unutamadığınız sıkıntılarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Böylece kısa bir süre içerisinde bu büyük sıkıntıdan kurtulmak mümkün olacaktır.

Kendini çok daha iyi hissedecek bir noktaya nasıl gelirsin? Travma ile mücadele ederken extra problemler bu süreçte size eşlik edebilir. Sevdiklerinizden ayrı kalabilirsiniz yada evinizi ve işinizi kaybedebilirsiniz. Veya faturaların birikmesi gibi aşırı yaşam değişiklikleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu problemlerin tümüne göğüs germeli ve asla gerisin geriye gitmemelisiniz. Bu süreçte fiziksel ve zihinsel sağlığınıza dikkat edin olumlu adımlar atmaya devam edin.

 

Bu makale ilginizi çekebilir: Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları