Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları.Bilim dalı olmasına rağmen tüm dünyaca güncel hayatta benimsenmiş olan psikoloji dalı, kendi içinde birçok önemli yazarı ve psikolojik danışmanları da barındırıyor. Psikoloji, geçmişten günümüze insan bilincini merkeze alarak, davranışları ve etkileşimleri incelemeye devam ediyor. Bu denli popüler bir branş olması da elbette beraberinde yazılmış ve yazılmaya devam eden eserleri getiriyor. Özellikle psikoloji alanıyla yakından ilgilenen kişilerin okuması gereken kitaplar ile önce kendi benliğinizi bulacaksınız. Sonra da temelde insan davranışlarının özünü keşfedebileceğiniz psikoloji kitaplarını ve içeriklerini sizler için derledik. Şimdi gelin bu kitaplara birlikte göz atalım.

1. Prokrastineyşın- Timothy A. Pychyl

1. Prokrastineyşın- Timothy A. Pychyl

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları Hepimiz günlük hayatta çoğu şeyi bilerek veya bilmeyerek erteliyoruz. Bu durumdan muzdarip olanlarınız varsa bile bazen durum içinden çıkılmaz bir döngü haline geliyor. Öğrencilerin ödevlerini ertelemesi, arkadaşlarınız ile randevuları ertelemeniz basit görünse de aslında bulaşıcı bir konuma sahiptir. Prokrastineyşın, bu erteleme güdüsüne karşı farkındalık yaratmak ve harekete geçirmek için yardımcı olmayı amaçlıyor. Kelime anlamı “yarına ertelemek” şeklinde tanımlanıyor ve kitaba da bu ismin verilmesi oldukça manidar olmuş.

2. Yaratma Cesareti-Rollo May

Yaratma Cesareti-Rollo May

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları.Rollo May, varoluşçu psikiyatrist olmakla birlikte eserlerinde de bu konuya geniş bir alan ayırmıştır. Yaratıcılık ve cesaret kavramlarına vurgu yapılan kitapta kaygının hayata ne derecede etkilerde bulunduğu yer alıyor. Bir psikiyatrist olarak kendi kişisel ve klinik deneyim örnekleri vererek ilginç yaşam hikayelerine şahit olmanıza olanak sağlar. İnsan psikolojisi ile ilgili derinlemesine bir incelemeye ortaklık etmenizi sağlar. Varoluş üzerine sorularınıza cevap bulmak adına tercih edebileceğiniz önemli kitaplardan biridir.

3. Hayatı Yeniden Keşfedin- Janet S. Klosko, Jeffrey E. Young

Hayatı Yeniden Keşfedin- Janet S. Klosko, Jeffrey E. Young

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları Psikoloji kitaplarının basımında önemli bir yer edinen Psikonet Yayınları’nın basımını üstlendiği “Hayatı Yeniden Keşfedin”. Kitabı, hayata karşı daha cesur ve üretken olmanın önemini vurguluyor. Bu sayede doyumlu bir hayat kalitesi elde edilebileceği konusunda sizleri ikna etmeyi hedefliyor. Terapistlerinin paylaştıkları hayat hikayeleriyle desteklenmesi de gerçeklik algısını okuyucuya yansıtmayı başarıyor. Her bireyin çocukluktan itibaren temelinin oluştuğu davranışların şema halinde incelenmesi sağlanıyor. Bu şemada hangi kategoride yer aldığı şeklinde örneklemelerle de oldukça aydınlatıcı ve bilgilendirici bir yapıt haline gelmiş. Siz de davranışlarınızın temeline inmeyi ve sorgulamayı düşünürseniz psikoloji kitapları tavsiyelerimiz arasında yer vereceğimiz önemli bir eserdir.

4. Keşfedilmemiş Benlik- Carl Gustav Jung

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları Analitik Psikoloji kurucularından Carl Gustav Jung. İnsanlığın varoluşundan bu yana yaşadığı gelecek kaygısı ve beklentisi üzerine tespit ve değerlendirmelerde bulunuyor. Yazar hem bilinç içi hem de bilinç dışı kavramlarla da tespitlerle detaylı açıklamalar getiriyor. İnsan ruhunun toplumsal psikolojiyi ne derecede etkileyebileceğini de okuyucuların gözlerini önüne seriyor. Sürükleyici ve merak uyandıran yanıyla psikoloji kitapları arasında önem verilmesi gereken eserlerden biridir.

5. Bilinçaltı- Sigmund Freud

Bilinçaltı- Sigmund Freud

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları. Psikanaliz kuramının kurucusu olmanın yanında psikoloji alanında akla gelen ilk isim olan Sigmund Freud. Kendi klinik çalışmalarında yer alan hastalardan edindiği sonuçlara değinerek bilinçaltına dair açıklamalar yapıyor. Ayrıca bu hastaların tedavilerinde kullandığı tekniğin sonuçlarına da yer veriyor. Psikanaliz kuramını tüm dünyaya tanıtmaktaki başarısını kitap yazarlığında da kanıtlıyor.
Yazar kendi kuramının tüm inceliklerini de okuyucularıyla paylaşmayı ihmal etmiyor. Psikoloji kitapları söz konusuysa bu listede Freud’un yer almaması ihmalkarlık olurdu.

6. Bir Psikiyatristin Gizli Defteri-Gary Small, Gigi Vorgan

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri-Gary Small, Gigi Vorgan

İnsanoğlunun yaşadığı travmaları, takıntıları, alışkanlıkları ve ilginç hayatlarını merak edenler aramızdaysa tercihiniz kesinlikle bu yönde olmalı. Yaşanmış gerçek hikayelere bir kitapla şahit olmak, oldukça ilgi çekici ve merak uyandırıyor. Gary Small, kariyeri boyunca deneyim edindiği vakaların çoğunu bir defterde birleştirerek okuyucuların da şahit olmasını istemiş. Terapi esnasında geçirdiği diyaloglar, betimlemeler, devamında meydana gelen olaylara kadar anlatılması sürükleyici bir kitap olmasına zemin hazırlamış. Belki de hiç duymadığınız psikolojik hastalıklara şahit olacağınız konusunda garanti veriyoruz. Elbette tercih sizin

7. Akıl Hastalarının İç Dünyası- Bert Kaplan

Akıl Hastalarının İç Dünyası- Bert Kaplan

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları Hayatta hiç yanıldığınızı hissettiğiniz oldu mu? Eminim ufak tefek mutlaka olmuştur. Ancak hayatımız boyunca tahmin ettiğimizden daha fazlası yanılgı içerisinde olduğumuzu sizlere söyleyebiliyorsam tam da bu kitaptan biliyorum. Akıl hastalığını konu alan kitapta, bilinen doğruların aslında yanlış olduğuna yansıtılan ışık eminim ki ilginizi çekecektir. Akıl hastalarının kriz gibi anlarında neler hissetiklerine gelin bu kitapla onların gözünden bir bakalım. Bu sayede hem ilginç bilgiler edineceğiz hem de empati duygumuzu geliştireceğiz.