Doğuda Asker ne kadar maaş alıyor

Doğuda Er Asker Maaşı 

Askere gidecek olanların merak ettiği bir diğer konu Doğuda Asker ne kadar maaş alıyor konusudur. Nekadarmaasi.com olarak sizlere tüm meslek gruplarında maaş bilgisini sunuyoruz. Bu sefer de askerlerin harçlığı yani maaşı ne kadar ona değineceğiz. Türkiye’nin doğu bölgesinde görev yapan askerlerin maaşları daha fazla olmaktadır. Askerlerin görev yaparken kendilerini geçindirmesi ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için harçlık yatmaktadır.

Harçlık olarak adlandırılan bu ödeme halk arasında maaş olarak tanımlanmaktadır. Askerlerin maaşları Milli savunma bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak hesaplara yatırılmaktadır. Genellikle akbank kullanılsa da vakıfbank kullanılan askerlik şubeleri mevcuttur. Askere giriş yaptığınız andan itibaren size bu bankalardan birisinde hesap açılmaktadır. Hesap açılışı yapıldıktan sonra her ayın 15. gününde maaşınız hesabınıza yatmaktadır. Yol parası ve diğer tazminat ödemeleri bu maaşlara dahil değildir. Doğuda er asker maaşı  güncellenmiş ve bir miktar artış yaşamıştır. Komando olarak görev yapmanız maaşınıza bir değişim yapmamaktadır. Doğuda görev yapacak olan askerlerimize şimdiden kolaylıklar diliyoruz. Allah ayağınıza taş değdirmesin.

Er asker maaşı 

Askerliğini er olarak yapan askerlere verilen para doğu ve ya Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen bölgeler dışında yapanlar için 2022 yılında 190,00 TL’dir. Doğuda er maaşı tutarı aşağıda ayrı başlıkta verilmiştir.

Onbaşı maaşı 

Er olarak görev yapan onbaşıların maaşı erlere göre biraz daha fazladır. Aylık olarak hesaba yatmaktadır. 2022 yılında onbaşı harçlığı aylık olarak 216,75 TL’dir.

Er Çavuş maaşı 

Çavuş maaşı da normal er maaşına göre biraz daha fazla olmaktadır. 2022 güncel aylık katsayıları esas alındığında askerlik görevini çavuş olarak yapmaya hak kazananlara ödenecek maaş tutarı aylık 244,71 TL olacaktır.

Doğuda Er Asker Maaşı 

Doğudaki asker maaşları görev yapılan şehire göre değişim göstermektedir.

Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır hudut birliklerinde görev yapanların aylık harçlık tutarı 1.516,88 TL olacaktır.
Doğuda görev yapan asker maaşları ise 3.445,00 TL olarak ödenmektedir.

6 ay görev yapan askerlere maaş verilmektedir. Ayrıca 12 ay olarak yedek astsubay ve yedek subay askerliği yapanlara da maaş ödemesi yapılmaktadır. 6 ay görev yapan askerlere 6 ay maaş ve yol parası yatırılmaktadır. 12 ay görev yapanlara ise ilk 2 ay harçlık daha sonra 10 ay maaş ve yol parası yatırılmaktadır. Yol parasını ptt şubelerinden çekebilirsiniz.

Yorum yapın