Çek Kıran Yerler ve Bankalar

ÇEK BOZAN BANKALAR VE ÇEK BOZMA İŞİ YAPAN YERLER İLE İLGİLİ DETAYLARI YAZDIK. Çek bozdurma istiyorum diyenlere en düşük kar payı yani komisyonla çek bozdurma işlemi yapan yerleri, firmaları yazdık. Çek bozma işlemi yapma istiyorum diyenler için çek bozma 2020 detayları bu yazımızda. Ticari alışverişlerde kullanılan çeklerin hemen nakde dönüştürülmesi sanıldığından daha zor bir süreçtir.

Ama iş karşılığı alınan bu evrakların paraya çevirme isteyen kişiler hemen çek kıran yerlerin adreslerini bulmak isteyebilirler. Bu noktada biz de çek kırdırmak istiyorum diyenler için çek bozan ya da diğer adı ile çek tahsilatı yapan bankalar ve yerler, şirketler hakkında bilgiler verdik. Vadesinden önce paraya çevrilen çeklerin üzerinden yazan rakamın aynısı elden teslim edilmez.

Çeki düzenleyen kişiden bağımsız olarak, çeki elinde bulunduran kişi belli bir komisyonu ödemek ya da çekten kesilmesine razı olmak durumundadır. Bu noktada tabi en ucuz çek bozan yerler ya da düşük komisyonla çek kıran yerlerin de tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Faturasız Çek Kıran yerler

Çek bozdurma ya da Çek kırdırma iki türlü olur; bunlardan birincisi fatura karşılığında belli komisyonlarla nakde çevrilen çekler iken ikinci yöntem de faturasız çek kırdırma işlemidir. Faturasız çek bozan yerler genelde yasal olarak çalışmazlar. Çünkü, faturasız işlemler bir bakıma vergiye tabi olunmaması anlamına gelmektedir. Ama yasal sorumluluk alarak bunu yapan bazı firmalar da vardır. Fakat biz tavsiye etmiyoruz.

Komisyonla Çek Bozan Bankalar

Bankalar 2020 yılında da bu tür evrakları %10 komisyonla almaya devam etmektedir. Özellikle özel bankalardan; Aktif Bank, Burgan Bank, Deniz Bank, ING Bank gibi bankalar şu aralar %10 ile çek kırma işlemleri yapmaya devam etmektedir. Bu bankaların yanında büyük ve küçük faktöring firmalar da bu işlemler noktasında müşterilere destek olmaktadır.

Düşük Komisyonla Çek Kıran Kişiler

Birçok kişi hemen ilk olarak bankaya giderek elindeki değerli evrakları bozdurmak isteyebilir; ama şu aralar bankalar çok yüksek komisyonla istemektedir. Yani %20’den başlayan komisyonlardan söz edilmektedir. Ama devletin vermiş olduğu yetkiyi de kullanıp düşük komisyonla çek kıran kişiler de vardır. Bunlar şahıs firması olmayıp şirket bazında faaliyet yürütmektedir. Birçok ilde faktöring firma diye isimleri geçse temel olarak kredi ve ekonomi danışmanlık firmaları olarak bilinmektedir.

Faktöring Firmalar Çeklerinizi Nakite Çevirmektedir

Çek bozdurma işlemi yapan diğer kurumlar faktöringlerdir. Faktöring şirketlerin ana merkezleri hep İstanbul ili olmuştur. İstanbul’da Şirinoğlu faktörig, Agah Faktöring ve Cem Fakötirng gibi büyük şirketler elinizdeki çekleri uygun komisyonlar ile paraya çevirmektedir.

Elinde bu tür değerli evraklar olanlar vadesi gelmeden hemen paraya dönüştürmek istiyorsa, faktöring firmaları tercih edebilir. Bu firmalar bankalara göre daha kolay şekilde nakit işlemleri yapabilmektedir. Çek bozdurma yapmadan önce de Üstelik pazarlık yapma şansınız da olduğu için onları telefonla arayarak önce randevu alıp daha sonra gidebilirsiniz. Bu sayede size telefonda da tekli sunulabilmektedir.