Devlet Hibe Destekli Tarım Aletleri

Devlet çiftçilerin üretim maliyetini düşürmek amaçlı olarak %50 oranında tarım makinelerine destek vermektedir. Yüzde elli devlet hibe desteği başvuruları için bazı şartların tamamlanması gerekmektedir. Devletin hibe verdiği tarımsal aletler arasında onlarca tarım malzemesi vardır. Aşağıda bunları yazdık. Devlet tarım aletleri hibe destekleri 2019 senesi için devam ediyor.

Devletin %50 Hibe Yardımı Yaptığı İş Makineleri

Aşağıda saydığımız bütün çiftçilik ekipmanları devlet tarafından destekli olup yüzde ellisi kooperatifler aracılığı ile ortaklara sunulan bir hizmet olarak bilinmektedir. Biçerdöver, balya makinesi, çapa makinesi, sulama sistemleri, Pulluk, tırmık, ilaçlama makinesi, taral makinesi, tonluk ilaçlama makinesi, buğday ekme makinesi, tütün toplama ve ekme makinesi, pamuk toplama makinesi, üzüm ilaçlama, ağaç budama, kultüvatör, ızgara, slaj sılaç makinasi, patos makinesi, fındık toplama, çay toplama, pirinç, arpa, ve diğer tüm ekipmanlar ile ilgili destekler verilmektedir.

Tarım Makineleri Devlet Desteği Başvuru Şartları Kime Verilir?

Her çiftçilik yapan kişilere bu hibe destekleri verilmez. Bunun yerine bazı şartlar belirlenmiştir. Örneğin, 1 tonluk ilaçlama makinesi ile 2 tonluk ilaçlama makinesi hibe desteği için şartla aynı değildir. Yine tütün ekme makinası için belirlenen koşullar, pulluk için farklı olabilmektedir.

Ama devlet genel olarak şunları ister;

  • ÇKS belgesi yani çiftçi kayıt belgesi olacak
  • Kooperatife ortak olmak zorunluluğu vardır
  • Hibe desteği için başvuru yapılması gerekmektedir
  • Tapulu ya da hisseli arazinizin olması gerekmektedir
  • 2B ya da orman arazisi olmaz
  • Ayrıca tapulu arazinin de belli bir dekardan fazla olması istenmektedir
  • Bir kere hibe alan çiftçi 5 sene boyunca hibe alamaz.

Bu koşulları sağlayan kişiler bulundukları illerde tarım ekipmanları için başvuruda bulunabilir. Türkiye’de hibe desteği verilen iller şu şekildedir;

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Mersin, Şanlıurfa, Gaziantep, Maraş, Manisa, Aydın, Muğla, Çanakkale, Balıkkesir, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Konya, Sivas, Karaman, Samsun, Afyon, Uşak, Malatya, Çorum ve diğer tüm illere verilmektedir.

Devlet Desteği Çıkması İçin Yapılması Gerekenler

Devlet desteği çıkması için yapmanız gereken bazı çalışmalar vardır. Bilindiği gibi her başvuru yapana bu hibeler verilmiyor. Çünkü çok fazla başvuru yapılması nedeni ile devlet herkese yetişemiyor. Hatta çiftçiler arasında hibede torpil dönüyor şeklinde şikayetler gelmektedir. Bunun aslını bilemeyiz; ama genelde kura ile tarımsal makine desteği verildiği ifade edilmektedir. Tarımsal hibe kura sonuçları 2019 yılı içinde ilgili il müdürlüğü sitesinde yayınlanmaktadır.