Almanya Asgari Ücret 2021

Almanya Asgari Ücret 2021 Almanya’da asgari ücret 1614 Euro’dur. Dünyadaki devletlerin hepsinin çalışanlar için belirledikleri bir asgari ücret mevcuttur. İşverenlerin hiçbiri yasal olarak bu ücretin aşağısında bir personel çalıştıramaz. Eğer çalıştırırsa bu durum suç kapsamına girecektir. Almanya Avrupa Birliği’nde yer alan gerek otomotiv gerekse de teknoloji sektöründe büyük bir öneme sahiptir. Almanya, Avrupa’da en yüksek asgari ücret ödeyen ilk 5 ülkenin arasındadır. Almanya gibi ülkelerde saatlik asgari ücret uygulaması da vardır. En son gelen zam ile birlikte Almanya’daki saatlik asgari ücret 9.60 Euro olmuştur. Avrupa ülkeleri özelinde yapılan araştırmalar sonucunda, ülke nüfusunun çok küçük bir kısmının asgari ücretle çalıştığı tespit edilmiştir.

Almanya Asgari Ücret

Hükümetler her sene belirli komisyonlar ile toplanarak asgari ücrete yapılacak zam hakkında kararlar alır. Almanyada 2021 senesi için zamlı bir asgari ücret belirledi. 2021 yılı için Almanya hükümetinin belirlediği ücret 1614 Euro’dur. Bununla beraber güncel saatlik asgari ücret 9.60 € ’dur. Alınan karar doğrultusunda, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren Almanya’da saatlik ücret 10.45 € olacaktır. Bazı işçi sendikaları bu ücretin az olduğunu söylese de, enflasyon oranının düşük olmasından dolayı rakamlar tatmin edicidir. Halkın büyük bir kısmı rahat bir şekilde geçimini sağlamaktadır.

Almanya Asgari Ücret Yıllara Göre Dağılımı

Yıllara Göre Almanya Asgari Ücret Tablosu

Almanya Asgari Ücret Net

Asgari ücret ile çalışan kişilerin maaşında bazı kesintiler olmaktadır. Dolayısıyla burada karşımıza brüt ve net ayrımı çıkmaktadır. Brüt, asgari ücretin herhangi bir kesinti yapılmadan önceki miktarıdır. Net tutar ise tüm kesintilerin ardından elde kalan tutarın adıdır. Almanya’da 1614 Euro olan asgari ücret, belirli kesintilerin ardından yaklaşık olarak 300 ile 500 € arasında düşer. Yani asgari ücretin neti bu anlamda, 1100 ile 1300 Euro arasında değişkenlik gösterir. Ancak nüfusun büyük bir kısmı asgari ücretin üzerinde çalıştığı için, bu aralık daha da fazla olmaktadır. Almanya Asgari Ücret Almanya’da aylık net 1100 Euro’nun altında ücret aldığı belirlenen kişilerin oranı da yaklaşık yüzde 14’tür.

Almanya Asgari Ücret Çalışan Sayısı

 

Almanya, Avrupa’nın en kalabalık nüfuslarından birine sahiptir. 83.2 milyonluk nüfusun genel yaş ortalaması ise 44.6 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu insanların sadece %2’lik bir kısmı asgari ücret ile çalışmaktadır. Dolayısıyla Almanya’da asgari ücret ile çalışan insanların sayısı yalnızca 1.6 milyon kişidir. Bu insanlar haricindeki insanların büyük bir kısmı asgari ücretin üzerinde maaş aldıkları bir işte çalışmaktadır. Enflasyon oranı oldukça düşük olan ülke, birçok sektörde insanlara istihdam sağlamaktadır.

Almanya’da genel olarak altı farklı vergi sınıfının olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan daha yüksek gelir elde eden insanlar dolayısıyla daha fazla vergi vermektedir. Bunun yanı sıra Almanya özelinde asgari ücret alan ile zengin birinin aldığı maaş arasında bir uçurum yoktur. Aradaki fark üç kattan daha azdır. Almanya’da, işçilerin çalışma hak ve hukuklarını titizlikle icra eden bir sistem mevcut. Almanya’da haftalık mesai süresi 38 saat ile sınırlı tutulur. İşçinin bu süreyi aştığı her saat için fazla mesai olarak maaşına ek ücret  yansır.

Almanya Asgari Ücret Kaç TL?

 

2021 Almanya’da asgari ücret 1614 Euro’dur. Özellikle Avrupa’daki ülkelerin asgari ücretleri söz konusu olduğunda, onları Türkiye ile kıyaslamak doğru olmaz. Her ne kadar Euro ve Türk Lirası arasındaki uçurum olsa da, ücretleri çevirirken bazı kafa karışıklıkları olmaktadır. Güncel kurda 1 Euro’yu yaklaşık 10 Türk Lirası olarak ele alalım. Almanya’da 1614 Euro olan asgari ücreti Türk Lirası’na çevirdiğimiz zaman karşımıza 16 bin TL’den fazla bir tutar çıkacaktır. Bu sayı elbette ki Türkiye’de çok az kişinin aldığı bir maaşa denk gelmektedir. Birimler her ne kadar birbirine yakın gibi gözükse de, alım gücü ve kur farkı iki ülke arasında oldukça farklı ilerlemektedir. Almanya’da, çocuk sahibi olan her aileye aylık 500 Euro çocuk yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne kadar?

Euronews haberinin detayı aşağıdadır.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2020 yılı ilk yarısına ait verilerine göre Avrupa’da aylık asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg.

Bu ülkede brüt asgari ücret 2 bin 142 Euro. İkinci sırada bin 656 Euro ile İrlanda var. Bu ülkeleri Hollanda (1636), İngiltere (1599), Belçika (1594), Almanya (1584) ve Fransa (1539) takip ediyor.

Avrupa’da en düşük asgari ücret 213 Euro ile Arnavutluk’ta. Bu ülkeyi Bulgaristan (312), Karadağ (331), Sırbistan (343) ve Letonya (430) izliyor.

Almanya’da asgari ücret

Asgari ücret Almanya’da on sekiz yaşından büyük tüm işçiler için geçerlidir ve her 2 yılda bir düzenleme yapılır. 2021 ve 2022 boyunca 4 adımda zam yapılacak:

Tarih Asgari ücret (brüt)
1 Ocak – 30 Haziran 2021 Saat başına 9,50 Euro
1 Temmuz – 31 Aralık 2021 Saat başına 9,60 Euro
1 Ocak – 30 Haziran 2022 Saat başına 9,82 Euro
1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren Saat başına 10,45 Euro