Asgari Ücretle Çalışanlara Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar?

Asgari Ücretle Çalışanlara Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar? Asgari ücretle çalışanlara ne kadar konut kredisi çıkar sorusunun yanıtı Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Ülkemizde en son resmi güncel verilere bakıldığında 20 milyon dolayında asgari ücretle çalışan kişi bulunmaktadır. Peki asgari ücretli birisi ev almak istediğinde ona ne kadar kredi çıkar? Bu sorunun yanıtını güncel kredi faizleri doğrultusunda hesapladık ve sizin için kaleme aldık.

Asgari Ücretliye Konut Kredisi

Konut kredisi çekecek olan kişilerin sahip olması gereken en önemli şey, bir sabit gelirinin olmasıdır. Ama bazı durumlarda evin değerinin yüksek olması ya da maaşın düşük olması nedeni ile kişiler bankadan eli boş çıkabilmektedir. Siz de bankadan ret cevabı almamak için önceden size kredi çıkıp çıkmayacağını ya da ne kadar kredi çıkabileceğini hesaplayabilirsiniz. Yazımızın devamında sizin için Asgari Ücrete Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar sorusunu net şekilde yanıtladık.

Asgari Ücrete Konut Kredisi Çıkar Mı?

Konut kredisi başvuruları değerlendirilirken kişilerin ne kadar maaş aldıklarından daha çok; satın almak istedikleri ev ile sahip oldukları maaşın orantılı olup olmadığı önemlidir. Kişilerin aldıkların maaşların belli bir oranı konut kredisi taksitini karşılayabiliyorsa o zaman kişiye kredi çıkar. Bu anlamda asgari ücretli birine de kolay bir şekilde konut kredisi çıkabilir.
Önemli bir noktayı kaçırmamak gerekiyor. Satın alınacak evin peşinat miktarı ve hesaplama sonrası ortaya çıkacak olan aylık taksitlerin sahip olduğunuz aylık gelirinizle uyumlu olması gerekiyor. Ev belirlerken buna dikkat ettikten sonra gerisi çok daha kolay olacaktır.

Asgari Ücretlilere Çıkabilecek En Yüksek Konut Kredisi

Asgari ücret yeni zam sonrası bekar biri için 4250 TL oldu. Evli ve çocuklu çalışanların maaşları çocuk sayısına göre 4500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Biz yine de en düşük asgari ücretli birinin maaşı olan 4250 TL’ye göre hesaplama yapacağız.
Türkiye’de Bankaların verecekleri kredi miktarları belirlenirken özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yönetmeliği ön plana çıkmaktadır. BDDK bankalara müşterilere ne oranda kredi verebileceklerini kanun ve yönetmelikler ile belirler.
Konut kredisinde belirlenen oran %80’dir. Yani bir kişi ancak maaşının %80’ine kadar kredi taksidi ödeyebilir. Çekilecek kredinin aylık ödemesi belirlendikten sonra kişinin aldığı maaşın %80’ini geçip geçmediğine bakılır. Eğer maaşına uygunsa kredi hemen onaylanır.

Biz 4250 TL için hesaplama yapacağız. 4250 TL’nin %80’i şu şekilde hesaplanır. Formül: 4250×80/100=3400 olarak hesaplanmaktadır.

Yani daha basit tanımla asgari ücretli biri şu anda en fazla 3400 TL konut kredisi taksiti ödeyebilir. Toplamda ne kadar kredi çekebileceğine de bakalım. 120 ay vadeli olarak hesaplayalım.

120 vade X 3400 TL aylık ödeme = 408.000 TL yapmaktadır.

ÖNEMLİ: Yukarıdaki 408.000 TL rakamı asgari ücretliye çıkacak olan kredi miktarı değildir. Ana para artı faiz toplamıdır. Şu anda Türkiye’de güncel konut kredisi faizlerine bakalım ve sonra net çıkacak miktarı bulalım.

 

Asgari Ücret Konut Kredisi

 

Yukarıdaki görselde 200. 000 TL kredi hesaplaması için Türkiye’de en uygun konut kredisi veren 3 bankanın faiz oranları, toplam geri ödeme ve aylık taksitleri verilmiştir. Ben yakın hesaplama tekniği yapar örnek bir hesaplama yaptım ve asgari ücretli birisi için çıkabilecek en yüksek konut kredisinin 200.000 TL dolaylarında olabileceğini hesapladım.

Kısaca özetlemek gerekirse asgari ücretli birisi;

⦁ En fazla 200.000 TL konut kredisi çekebilir.
⦁ Aylık ödemesi ortalama 4100-4300 TL arası olacaktır.
⦁ Toplam geri ödenecek rakam 390.000 ile 430.000 TL arasında değişecektir.
Tabi burada bankaların faiz oranları düşerse çekilebilecek kredi miktarı artacaktır. Tersi bir durumda yani bankaların faizi artarsa toplam çekilebilecek kredi miktarı azalacaktır.

Asgari Ücretli Birine Neden Konut Kredisi Çıkmaz?

Yazımızı okuduğunuzda ortalama olarak 200 bin TL kredi çekebileceğinizi öğrendiniz. Ama bazı durumlarda asgari ücretli kişilere konut kredisi çıkmayabilir. Bunun bazı önemli nedenleri var. Biz yapılan hataları ve kredinin neden çıkmayacağını madde madde yazacağız.

Eğer yazdıklarımızı dikkatli okur ve kredi başvuru aşamasında uygularsanız daha kolay kredi çekebilirsiniz. Aksi halde kredi başvurunuz onaylanmazsa mevcut kredi notunuz da düşer ve kredi çekme şansınız iyiden iyiye azalır.

Konut Kredisinin Çıkmasını Engelleyen Nedenler

Konumuzda belirttiğimiz özellikle asgari ücretlilere konut kredisinin çıkmasını engelleyen maddeler şunlardır:

⦁ Kişinin kara listede olması.
⦁ Banka müşterisinin kredi notunun çok düşük olması ya da kredi notunun henüz oluşmaması
⦁ Satın alınmak istenen evin gelire göre çok pahalı olması ve aylık gelirin taksitlere göre düşük kalması

Bu saydıklarımız dışında konut kredisinin çıkmasını engelleyen değişik nedenler olabilir. Ama en çok engel çıkaran noktalar saydıklarımız noktalardır.
Siz de kredi başvurusu sırasında ret cevabı almamak için çekebileceğiniz en yüksek kredi miktarının 200.000 TL olduğunu unutmayınız. 120 ay vadeli hesaplama sonrası aylık ödemeniz 3200 TL civarı olacak olup toplam geri ödemeniz 400.000 TL civarında olacaktır.

Uyarı: Yapılan hesaplamalar güncel banka verileri ışığında yapılmış olup; aylık, haftalık hatta günlük hesaplamalar değişkenlik gösterbilir.

 

Bu makalemiz ilginizi çekebilir: Teğmen Maaşı Ne Kadar ?

Yorum yapın