Güneş Işığının Faydaları ve Zararları

Güneş Işığının Faydaları ve Zararları Güneş Sistemi’nde hayatını idame ettiren canlılar için Güneş’in ne derece önemli olduğunu söylemeye gerek yoktur. Yaşamımızın süregelmesinde her zaman en büyük rolü Güneş oynadı ve oynamaya da devam ediyor. En kabul gören teoriye göre 4,6 milyar yıl önce bir patlama sonucu oluşan Güneş’in evrimleşmesi bize neler kazandırıyor ve kaybettiriyor? Bu yazıda Güneş ışığının vücuda olumlu ve olumsuz etkilerinden bahsedeceğiz.

Güneş’in Önemi Nedir?

Güneş’in varlığı biz de dâhil olmak üzere bulunduğumuz sistemdeki bütün canlıların yaşam kaynaklarından belki de en önemlisidir. Güneş ve geçirdiği evrimler dolayısıyla Dünya’daki canlı çeşitliliği artıyor ve kimi canlıların nesli tükeniyor. Bu sonuç ise bizi faydaları olduğu gibi Güneş ışığının zararlarıda olduğuna götürüyor.

Güneş Işığının Faydaları Nelerdir?

Güneş Işığının Faydaları ve Zararları Güneş ışığının faydalarını görebilmek için Güneş’i doğru zamanda kullanmak da çok önemlidir. Önerilen vakitlerin öğleden sonraki saatler olduğu bilinir. Kesin vakit vermek gerekirse 14:00-18:00 sularında yaklaşık 3 saat Güneş ile buluşmak uzmanlar tarafından önerilmiyor.

Güneş’in faydaları denince akla ilk gelen şeyin D vitamini olması şaşırtıcı değildir. Çünkü Güneş ışınları vücuttaki D vitamini eldesini aktifleştirmede yaklaşık %90 ve üstü rol oynamaktadır. Çoğu insan tarafından bilinen bir yanlışı düzeltmekte de fayda vardır. Güneş ışığında D Vitamini yoktur. Işınlar vasıtasıyla gelen UVB radyoaktif dalgaları vücut ile etkileşime girerek D vitaminini aktifleştirir. Ayrıca ışınlar D vitamininden kaynaklı olarak kemik gelişiminde büyük rol oynar.

Vitamin ve mineraller tamir etme ve düzenleme görevi gördükleri için vitamin sentezi çok önemlidir. D vitamini ise birçok rahatsızlığı düzenlediği için vücuda oldukça faydalıdır. Kemik gelişiminin yanı sıra sindirim ve boşaltım açısından (böbrek yetmezliği, bağırsak sorunları, yağ ve besin emilim sorunları) önemli etkileri vardır.

Güneş ışığının biyoloji olduğu kadar psikolojik faydaları da vardır. Güneşli bir güne uyanmak sizi daha enerjik ve pozitif yapar. E boşuna dememişler ‘’ Güneş girmeyen eve doktor girer.’’ diye. Perdelerinizi açın ve bırakın Güneş depresyonunuzu alsın ve yaksın.

Güneş Işığının Zararları Nelerdir?

Faydaları olduğu gibi zararları yanları da olan Güneş’in tehlikeli boyutlarını inceleyelim. Güneş bize ısı ve ışık enerjisini çeşitli dalga boylarında gönderir. Bu yüzden belirli saat aralıklarında Güneş ile temasa geçmek son derece önemlidir. Güneş, doğası gereği, mor ötesi (UV) ve kızıl ötesi (IR) ışınlar yayar. Gözlere ve cilde zarar veren bu ışınları bilmek ve önlem almak elbette yararınıza olacaktır.

Zararlardan başlıca olanı Güneş’e uzunca bir süre bakmak. Güneş’e uzun süre bakmak ciddi ve geri dönülemez rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu rahatsızlıklarda önde gelenler görme kaybı ve katarakt olarak sıralanabilir. Diğer bir zarar da Güneş’in altında uzun süre kalmak. Özellikle sabah ve öğlen saatlerinde Güneş’e maruz kalmanız yorgunluk, çarpıntıya sebep olabilir. Ayrıca baygınlık, bulantı ve hatta felce kadar uzanan rahatsızlıklar meydana getirebilir.

Güneş Işığının Faydaları ve Zararları Yüksek sıcaklıklar ve havanın ani sıcaklık değişiminde cildiniz korunmasız kalır. Güneş ışığıyla temasa girmesi sonucu ciddi yanıklar ve cilt lekeleri ve sonrasında cilt kanseri ile baş gösterebilir. Cildi hassas olanlar (Örneğin: Albino canlılar) için bu durum daha ciddi hâllere gelebilir. Bu durumlarda koruma faktörlü güneş kremleri kullanılması önerilir.

Bu yazımızda Güneş ışığının yararları ve zararlarını paylaştık. Güneş ışığının faydaları fazla görünmese de azımsanacak ciddiyette değildir. Faydaları olduğu gibi zararları da olan Güneş’in verdiği zarar ciddi boyutlara gelebilir. Her ne olursa olsun doktorunuza veya en yakın sağlık merkezine danışmayı unutmayın. Sağlık ve Güneş ile kalın.