Kitap Okumanın Faydaları

Kitap Okumanın Faydaları Kitap okumanın hayatımıza her yönden olumlu katkıları vardır. Kimilerine kitap okumak sıkıcı bir uğraş olarak gözükebilir. Fakat kitap okuma alışkanlığını kazanırsanız sıkıcı gibi gözüken bu uğraş en çok zevk aldığınız iş olabilir. Kitap okuyan bir kişi ile kitap okumayan bir kişiyi karşılaştırdığınızda ikisinin arasında dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz. Bu yazımızda Kitap Okumanın Faydalarını, kitap okuyan kişilerin hayatlarında nelerin değişeceğini anlatacağız. Ayrıca kitap okuyan kişi ile kitap okumayan kişi arasındaki farkları anlatacağız.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir

  • Zihinsel Gelişim Sağlar
  • Sosyal Hayatı Kolaylaştırır
  • İş Hayatınızda Başarılı Olmanızı Sağlar
  • Stresinizi Azaltır
  • Zihinsel Gelişim Sağlar
  • Fikir Dünyanızı Genişletir

Gelin şimdi bu maddeleri detayları ile birlikte öğrenelim.

Zihinsel Gelişim Sağlar

Yapılan araştırmalara göre kitap okumak insan hafızasının kapasitesini oldukça arttırıyor. Unutkanlık, hafıza kaybı gibi sorunlar yaşayan kişiler bol bol kitap okursa yaşadığı sorunların azaldığını fark edecektir. Ayrıca düzenli bir şekilde kitap okuyan kişilerin, ileri yaşlarda Alzheimer riskinin kitap okumayan kişilere göre daha az olduğu gözlemlenmiştir. Kitap okumanın hafızayı güçlendirmesinin yanı sıra zeka kapasitesini de arttırdığı yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Kitap okumak beynimizin kullanılmayan kısımlarını aktif hale getirir. Kitap okurken beynimizdeki nöron aktivasyonu artar. Erken yaşlarda kitap okumaya başlayan çocukların ilerde kitap okumayan çocuklara göre daha zeki olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu yüzden uzmanlar küçük yaştan çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasının çok önemli olduğunu belirtir.

Sosyal Hayatı Kolaylaştırır

Kitap okumak insanı sosyal zeka açısından oldukça geliştirir. Eğer düzenli bir şekilde kitap okursanız ! Günlük hayatta kurduğunuz diyaloglarda, ilişkilerde daha yapıcı, daha olumlu olduğunuzu görürsünüz. Ayrıca kitap okumak insanları daha duyarlı ve daha bilinçli hale getirir. Yapılan araştırmalara göre kitap okuma oranı yüksek olan ülkelerde suç oranları daha düşüktür. Kitap okumayan ülkelerde ise bu oranın daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Genellikle kitap okuma oranı yüksek olan ülkelerin toplumları daha aydın, daha bilinçli olur.

İş Hayatınızda Başarılı Olmanızı Sağlar

Kitap okumak her ne iş yapıyorsanız yapın iş hayatınızı olumlu etkiler. Eğer düzenli bir şekilde kitap okursanız iş hayatında karşılaştığınız problemlerin üstesinden daha kolay gelirsiniz. Kitap okumak zihninizi geliştirdiği için iş hayatınız da daha başarılı olur. Ayrıca kitap okumak stresinizi azalttığı için iş hayatında daha pozitif bir şekilde dingin bir kafayla çalışmanızı sağlar.

Stresinizi Azaltır

İnsan hayatını en olumsuz etkileyen etkenlerin başında “stres” gelir. Günümüzde birçok hastalığın tetikleyicisi olarak stres görülüyor. hem günlük hayatta hem de uzun zaman dilimlerinde insan hayatını olumsuz olarak etkiler. Gelecek kaygısı, maddi sıkıntılar, ailevi problemler stresin en önemli tetikleyicisidir. Aslında stresinizi azaltmak ve kendinizi hafifletmek çok da zor değildir. Düzenli bir şekilde kitap okursanız hayatınızın daha sakinleştiğini, streslerinizden arındığınızı hissedeceksiniz. Genel olarak bir hobiyle uğraşmak stresi azaltır. Fakat kitap okumak gibi olumlu yanlarıyla beraber stresinizi neredeyse sıfırlar.

Fikir Dünyanızı Genişletir

Kitap okumanın belki de en önemli faydalarından biri de ufkunuzu genişletmesidir. Kitap okumak insanların farklı kültürler tanımasına, farklı tarihi olayları ele almasına imkan tanır. Farklı düşünce yapıları görmesine olanak sağlar. Kitap okuyan insanların ufku genişler ve hayata daha geniş bir pencereden bakar. Kitap okuyan kişinin düşünce yapısı oldukça gelişir ve hayat tecrübesi artar. Bu sayede kimilerine oldukça ağır gelen dertlere, sıkıntılara daha geniş pencereden bakarak çözümler bulur. Ayrıca kitap okumak hayal gücünü de oldukça geliştirir. Kitap okuyan kişinin kitap okurken karşılaştığı zengin betimlemeler kişinin hayal gücünün genişlemesini sağlar.

Kitap okumak insanlara sağlık ve kişisel gelişim alanlarında oldukça katkı sağlamaktadır. Kitap okuyan bir insan kitap okumadan önceki haline göre çok değişiklik gösterir. Hafızası güçlenir, özgüveni artar, çekingen ve kimseyle sohbet etmeyen bir insan ise sosyalleşir. Toplum içine çıkınca çok rahat bir şekilde sohbet edebilir konuşma diksiyonu artar.. Kitap okumak bilgi vermenin yanı sıra birçok kişinin dünyası ile tanışmaya,hayal gücünün gelişmesine katkı sağlar.

Kitap Okumanın Faydaları

Gelin Şimdi Kitap Okumanın Faydalarından Bahsedelim

1-Kelime Dağarcığını Geliştirir Kitap okumak insanların kelime hazinesini geliştirir. Kitap okuyan insanlar her türlü konuda bir yorum yapabilme özelliğine sahip insanlardır. Kelime dağarcığının gelişmiş olması insanın eğitimli ve kültürlü bir birey olduğunun göstergesidir.

2-Bilgi Öğretir insanların bir konu hakkında yorum yapabilmesi için birikim gerekiyor. Bilgili insan hayatta hep avantajlıdır. İş kurmak, ticaret yapmak, çocuğa eğitim vermek ve hayatta kalmak gibi bir çok kavram vardır. Bu detaylarda başarılı olmak için insanın bilgili olması gerekir. Bilgi ise okumakla öğrenilen bir kavramdır.

3-Hafızayı Güçlendirir Hayatta bir çok insan vardır kimi çok iyi hatırlar kimi çok şeyi unutur. Kitap okumak unutkanlığa yani alzheimer hastalığına iyi gelir. Kitap okuyanlar birçok karakterler ile tanıştıkları için onları hafızasında tutmaya çalışırlar. Hatırlama eylemini sürekli yapan insanlarda hafıza gelişir ve zinde olur.

4-Yazma Becerisini Geliştirir İyi bir yazar olmak için öncelikle iyi bir okuyucu olmak gerekir. İyi bir okuyucunun kelime haznesi gelişmiştir. Kelime haznesi gelişmiş olan birey her türlü konuda iyi bir derecede yazı yazabilir. Kitap okumak noktalama ve yazım kurallarını da öğrenmeniz sağlar bu da iyi bir yazar olma kariyerinize katkı sağlar.

5- Rahat Uyumanızı Sağlar Gün boyunca bir çok insan elinde telefon ile zaman harcar. Telefona dalıp zaman kaybettikleri için de geç uyurlar. Yatmadan önce kitap okumak sizlere sakin ve rahat bir uyku çekmenize vesile olacaktır.

6-Diksiyonu Geliştirir Sürekli kitap okuyan bir insanın kelime dağarcığı gelişir. Noktalama ve imla kurallarına hakim olduğundan dolayı konuşması da düzgün olur. Konuşurken ee şey gibi ifadeler kullanmaz, sesi titremez ve heyecan yapmaz.

7-Yaratıcılık ve Hayal Gücünü Geliştirir Kitap okuyan insanlar hiç bir zaman yalnızlık kalmaz. Sürekli bir atmosfer içinde olduğundan dolayı bir çok yer gezer birçok kişiyle tanışırsınız. Gerçek dünyada olmayan yerleri gezip gördüklerinden dolayı düşünme, yaratıcılık ve hayal etme güçleri gelişir.

8-Başarının İlacıdır Kitap okumak algılama ve anlama kabiliyetini geliştirir. Kitap okuyan insan leb demeden leblebiyi anlar. Bu yüzden her şeyi hemen anlar ve kavrayabilir. Bu da başarının İlacıdır.

9-Asla Yalnız Kalmazlar Kitap okuyan insan hiçbir insana minnet etmez. Çünkü en yakın arkadaşı ya elinde durur ya çantasında ya da güzel süslü raflarında yerini almıştır bile.

10-Genel Kültürünüzü Artırır Her türlü kitap insana bir şeyler katar. İster biyografi ister roman ister felsefe kitabı okuyun ne okursanız okuyun. Kitaplar insanım hayata tutunmasına olanak sağlıyor. Bilmediği bir konuda bilinçlenmesine ve fikir sahibi olmasına vesile oluyor.  Kitap Okumanın Faydaları isimli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Umarız bundan sonra kitap okumaya daha çok özen gösterirsiniz.

 

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.