Durmayı Bilmek Nedir? Vazgeçmeyi Öğrenmek Nasıl Olur?

Durmayı bilmek vazgeçmeyi öğrenmek sizi çok ama çok güçlü yapar.

Durmayı Bilmek Nedir? Vazgeçmeyi Öğrenmek

Durmayı bilmek önemlidir. Çünkü belli bir yerden sonra durmazsanız rezil olabilirsiniz. Örneğin hayatınızda birkaç defa resim yapmaya çalıştınız. İlk başta fena gitmiyordu çünkü gerçekten işinize çok değer vererek kaliteli resimler yaptınız. En başta göl, ağaç gibi kolay resimleri çiziyorsunuz. Bir yerden sonra detaylı resimlere girmek istediğinizde olmama şansı vardır. Detaylı resimlere girdikten sonra kötü çizdiğinizi düşünün, kendinizi de mutsuz hissedersiniz ve belki de resim çizmekten vazgeçeceksiniz.

Pisagor’un Adalet Kupası

Pisagor’un Adalet Kupası adlı bir işi vardır. Bu kupa belli bir yere kadar doldurup da bir şeyler içtiğiniz zaman işe yarayan bir kupaydı. Eğer ki belli bi yerden sonra daha fazla doldurmaya devam ederseniz elinizdeki her şeyi kaybediyordunuz. Çünkü kupanın içinde bir şifon sistemi vardı. Eğer siz doldurmaya devam ederseniz bu sistem sayesinde içinde hiçbir şey kalmıyordu. Hayatta da eğer durmayı bilmezseniz çok kötü patlayabilirsiniz. Gelin görelim insanoğlu durmayı nasıl öğrenir?

3 yerde durmayı bilmemiz gerekiyor. Bunlar sırasıyla kariyer, ilişkiler ve sağlıktır.

1- Kariyer:

Kariyerdeki Türkiye’nin en büyük sıkıntısı emeklilik sisteminin çok uzun olmasıdır. Burada bir işinizi yaparken ikinci bir iş daha koyabilirseniz harika olur. Durmayı bilememeniz genelde başarılı olduğunuz ya da başarılı olduğunuzu sandığınız olaylarda oluyor. Biraz daha kazanıyım hırsıyla beraber hiç durmazsanız bir süre sonra sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız bile psikolojiniz yıpranıyor. Maalesef biz bu anlamda durmayı bilmiyoruz.

2- İlişkiler:

İlişkilerde durmayı bilmek çeşitli aşamalardadır. İlk olarak sevmeyi beceremiyoruz. Bir şekilde karşı cins ile tanışıyorsunuz, çıkmaya başlıyorsunuz ve hatta evleniyorsunuz ama kıskanmayı ve sevmeyi bilmiyoruz. Daha çok seveyim, hiç kimse görmesin, bi tek ben seveyim diye diye ilişkiler sonunda bitiyor. Çünkü bir şeyin vitamininin çabuk tüketirseniz çoraklaşır. Sevmek, tarlayı ekmek gibidir. Biraz nadasa bırakacaksınız ve besleyeceksiniz, biraz ekeceksin, biraz mahsulünü hasat edip beraber paylaşacaksın. Siz sırf severseniz karşı taraf bir süre sonra nefes dahi alamayacak duruma geliyor. İkinci olarak karşı cinsi etkilemeyi bilmiyoruz.

Çok babayiğitler vardır ki konuşma üstadıdır lakink karşı cinsten birisiyle konuşurken patlıyor. Çünkü ilk önce hafiften entel bir hava yaratıyor, hafiften ben varlıklıyım havası yaratıyor ve karşı tarafın hoşuna gidiyor. Fakat durmayı bilmediği için işler sarpa sarıyor. Aynı şekilde ilişkilerde susmayı, dertleşmeyi durdurabilmeyi bilmek lazım. Örneğin birisiyle buluşursunuz ve siz durmadan derdinizi anlatırsınız. O kadar çok konuşursunuz ki karşı taraf sizden nefret dahi edebilir.

3- Sağlık:

Sağlıkta durmayı bilmek şu açıdan önemlidir. İki uçta ta maalesef Türkiye’de bir sapkınlık vardır. Ya sağlığımıza hiç dikkat etmiyoruz ya da çok fazla dikkat ediyoruz. Örneğin estetik konusunu ele alalım, estetik ülkemizde çok fazla yapılan bir şey olmasıyla birlikte bizler bu konuda durmayı bilmiyoruz. Yurtdışında da yapılan estetik konusuna biz Türkler çok değişik bakıyoruz.

Beğeni için durmayı bilmeyenler de vardır. Günümüz çağında telefonların bu denli gelişmesiyle birlikte fotoğraf montaj işleri de bir o kadar hızlandı tabiki de. İnsanlarımız kendi fotoğraflarının üstüne birçok filtre ekliyor. Durmayı bilmeyi çok iyi bilmemiz gerekiyor.

Mutluluğu satın almanın durmayı bileceğiniz noktası olması gerekiyor. Durmayı bilmediğimiz en baba yer ise para harcamaktır. Para harcama konusunda bir şeyleri satın alırken dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü şuursuzca alışveriş yapıyoruz. Umarım nerede duracağımızı biliriz ve vazgeçmeyi tam anlamıyla öğrenebiliriz.

Kategoriler Genel