Düşük Bütçeyle Seyahat 2022

Düşük Bütçeyle Seyahat Edilir mi? – Ucuza Seyahat Rehberi 2022; İnsanlar seyahat etme konusunda büyük hayallere sahip olsalar da önlerindeki en büyük engel olarak parasızlığı görmektedir.Ya da doğru bir tabirle düşük bütçeyi…İş yaşamından bunalan ve kendini özgür bir hayatın kollarına atmak isteyenler genelde para engeli ile karşılaşmaktadırlar. Bu konuda birçok insan seyahat etmek ve yeni yerler görmek için genelde paraya çok fazla ihtiyaçları olduğunu düşünürler. Ancak seyahate çıkabilmek için fazla paraya ihtiyacınız yok. Eğer özgür bir ruhunuz varsa ve yeni yerleri keşfe çıkmak istiyorsanız düşük bütçeyle seyahat ile çok eğlenceli yerleri gezebilmeniz mümkün.

Birçok kişi düşük bütçeyle seyahat yapılabilir mi soruları sorsa da düşük bütçeyle seyahat etmek son derece eğlenceli ve kolaydır. Ancak öncesinde çok iyi bir seyahat planı yapmanız gerekmektedir. Bu seyahat planında hemen hemen her detayı en ince ayrıntısına kadar planlamanız gereklidir.

Düşük Bütçeyle Seyahat Planı Nasıl Hazırlanır?

dusuk butceyle seyahat plani
Düşük Bütçeyle Seyahat Planı Nasıl Hazırlanır?

Düşük bütçeyle seyahat planı hazırlamak için birtakım sorulara yanıt bulmanız gereklidir. Seyahatiniz konusunda kendinize soracağınız sorular şunlardır:

 • Nereye tatile gidebilirim?
 • Gideceğim yerdeki konaklama seçenekleri neler?
 • Ne kadar bütçem var?
 • Ulaşım olarak hangi yöntemleri seçebilirim?
 • Kaç gün seyahat edeceğim?
 • Tek mi yoksa arkadaşla mı gideceğim?
 • Zaruri ihtiyaçlar dışında harcamak için ne kadar nakitim var?
 • Yanımda ne kadar eşya götüreceğim?
 • Seyahat türüm ne olacak?

Bu birçok sorular ile listeyi uzatma şansınız bulunmaktadır. Son derece detaylı bir liste hazırlayarak kendi seyahat bütçenizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Seyahat bütçesi yapıldıktan sonra ise mutlaka hazırladığınız listeye uymanız gerekiyor. Aksi halde seyahati tam ortasında keserek tekrardan ülkenize dönmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle bir seyahat planı yaparken birçok önemli detaya dikkat etmeniz gereklidir. Seyahat planında önem vermeniz gerekenler:

Gezmek İstediğiniz Durakları Belirleyin

Seyahatinizin kusursuz bir şekilde geçmesi için mutlaka önceden bir gezi rehberi oluşturmaya özen göstermelisiniz. Eğer bir otele gidip tüm tatilinizi otelde geçirmek istemiyorsanız ve farklı farklı yerler görmek istiyorsanız güzergâhınızda farklı noktalar olmasına özen göstermelisiniz. Öncelikle gezi noktalarınızı belirlerken yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı seyahat edeceğinize karar vermelisiniz.

gezmek istediginiz noktalari belirleyin
Gezmek İstediğiniz Durakları Belirleyin

Eğer yurt dışı seyahatine çıkmayı düşünüyorsanız hangi kıtaya veya hangi ülkeleri gezmek istediğinize karar vermelisiniz. Avrupa seyahati düşünüyorsanız buradaki seyahatinizin bütçesinin biraz daha yüksek olacağını bilmeniz gereklidir. Bununla birlikte Asya ülkeleri maddi anlamda sizi daha az zorlayacaktır. Tüm bu detaylar seyahat planınızın önemli bir parçasıdır. Ayrıca bir ülkeye seyahat ettiğinizde aldığınız bir vize sayesinde farklı ülkeleri de gezebilme avantajınız olduğunu bilmelisiniz.Tabi bu durum her vize için geçerli değildir.

Örneğin bir Schengen vizesi ile birçok Schengen ülkesini rahatlıkla gezme şansına sahipsiniz. Ayrıca Avrupa ülkeleri birbirine yakın olduğu için seyahat sırasında rahat ulaşım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Kısacası kısıtlı bir bütçe ile birden fazla ülke görme şansı elde edebilirsiniz. Seyahat planı yaparken dikkat etmeniz gerekenler içerisinde yol güzergahınız ve görmek istediğiniz yerler son derece önemlidir.

Ulaşım Alternatiflerini Değerlendirin

Düşük bütçeyle seyahat edecek olan kişilerin öncelik vermesi gereken konulardan birisi de ulaşımdır. Hangi destinasyona gitmeyi düşünüyorsanız oraya gidebileceğiniz en ucuz ulaşım araçlarını önceden belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin bir Avrupa ülkesine giderken hava yolunu tercih ediyorsanız Avrupa ülkeleri arasındaki seyahatlerinizde tren ya da otobüs gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bununla birlikte otostop ya da bisiklet gibi daha ucuz ulaşım araçlarını da yakın destinasyonlar arasında değerlendirme şansınız bulunmaktadır. Ulaşımda en önemli nokta seyahat tarihleriniz olacaktır. Bu nedenle seyahat tarihlerinizi önceden belirleyerek ulaşım sorunuzu da bu tarihlere göre ayarlama şansı bulabilirsiniz. Eğer güvenli bir ülkede seyahat ediyorsanız ve herhangi bir şekilde sorun ile karşılaşmayacağınıza inanıyorsanız otostop çekmek sizlere bütçe açısından oldukça avantaj sağlayabilir.

Bla Bla Car Gibi Uygulamaları Deneyin

Bla Bla Car veya diğer benzeri hizmetler, düşük bütçeyle seyahat ediyorsanız size çok para kazandırabilir. Arabası olan ve her halükarda yolculuk yapan insanlar boş yerleri olduğunu bu uygulama ile belirtebilirler.Böylece hem ucuza hem de konforlu yolculuk yapma şansını yakalamış olursunuz. Genellikle otobüslerden daha ucuzdur. Benzer şekilde, bir yolculuğa çıkıyorsanız ve arabada boş yeriniz varsa, siz de para kazanabilirsiniz.

Ucuz Konaklama İle Daha Çok Yer Gezebilirsiniz

Birçok insan seyahatleri sırasında en lüks otellerde konaklamayı tercih etmek isteyebilir. Ancak çok lüks otellerde yüksek fiyatlı odalarda konaklamak yerine daha düşük bütçeli konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

ucuz konaklama
Ucuz Konaklama İle Daha Çok Yer Gezebilirsiniz

Düşük bütçeli bir seyahat planlıyorsanız mutlaka farklı konaklama seçeneklerini araştırmanız gereklidir. Bir konaklamaya yüksek miktarda para vermeyi düşünmüyorsanız dost pansiyon, butik otel ve airbnb avantajlarını değerlendirebilirsiniz. Böylece sadece yatak ücreti ödeyerek gittiğiniz ülkelerde veya şehirlerde düşük konaklamalı seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

Pansiyonlarda Kalın

Ucuz konaklama seçeneklerinden biri olan pansiyonlar gerçekten cüzdan dostu olabilmektedir.Gideceğiniz yerdeki öğretmen evleri (yurt içi) veya pansiyonları düşünmek düşük bütçeyle seyahat etmek isteyenleri memnun edebilecek düzeyde olabilir.Bunun için dediğimiz planda yer almalı ve fiyat konusu araştırılmalıdır.

Google Play ve App Store üzerinden ücretsiz olarak sunulan Hostelworld uygulaması size genellikle yurt dışında olmak üzere en ucuz ve en iyi puanlamaya sahip pansiyonu bulmanıza yardımcı olabilmektedir.Ayrıca uygulamadaki yorum kısmından kullanıcı deneyimlerini de görmeniz mümkün olabiliyor.

Seyahatleriniz Sırasında Para Kazanmayı Deneyin

Eğer gittiğiniz ülkede çok fazla harcamanız olduysa ya da maddi anlamda kendinizi biraz daha rahat hissetmek istiyorsanız gittiğiniz yerlerde para kazanmayı deneyebilirsiniz. Günübirlik işlere girerek ya da part-time çalışarak gidilen ülkelerde turistlere çok güzel para kazanma imkânları sunulmaktadır.

Bununla birlikte eğer bir müzik aleti çalıyorsanız veya resim gibi bir sanatınız varsa sokaklarda da çok rahat bir şekilde para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Seyahat sırasında kazanmış olduğunuz ufak tefek miktarlar sizin günlük yeme içme ve konaklama masraflarını karşılamak açısından çok önemli bir avantajdır. Düşük bütçeli bir tatilin en önemli avantajlarından birisi de seyahatler sırasında para kazanma avantajlarının bulunmasıdır.

 

Ücretsiz Etkinlikleri Kaçırmayın

Tatile gittiğiniz beldelerin veya şehirlerin, ülkelerin ücretsiz etkinliklerini mutlaka takip etmelisiniz. Bu etkinlikleri takip etmek için çeşitli mobil uygulamalar bulunmaktadır. Ücretsiz etkinlikler her zaman için bedava yemek ve içecek anlamına gelmektedir. Aynı zamanda buralarda birçok insanla tanışabilir ve kişilerle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Bununla birlikte bu ücretsiz etkinlikler içerisinde bedava müze girişleri ve şehir turları gibi alternatifler de bulunmaktadır. Ayrıca otel ve posterlerin giriş bölümlerinde bulunan indirim kuponları da sizler için önemli bir avantaj olabilir.

Yeme-İçme Masrafları

Seyahat sırasında yeme içme konusu tamamen kişisel bir durumdur. Çok iştahlı biri değilseniz ve ufak tefek aperatifler ile günü geçirebilirseniz lüks restoranlara para harcamanıza gerek yok. Daha çok ayakta atıştırmalık türü gıdalar hem daha az para harcamanızı sağlar hem de büyük bir restoranda yemek yemek için zaman kaybetmemiş olursunuz.

Bununla birlikte sürekli olarak yanınızda su bulundurmanız gerekse de büyük süper marketlerden sık sık su satın almak yerine kendi su şişenizi ara sıra sokaklarda gördüğünüz çeşmelerden de doldurabilirsiniz. Bütçenizi çok fazla sarsmak istemiyorsanız marketlerden alacağınız ufak tefek atıştırmalıklar ve sokak çeşmelerinden dolduracağınız su şişeleri tatil sırasında oldukça idare edecektir.

Paket Tur Programları

Tek başınıza seyahat etmek istemiyorsanız ve bununla birlikte uygun fiyatlı bir seyahat düşünüyorsanız paket programlardan yararlanabilirsiniz. Paket turlar sayesinde düşük bütçeyle seyahat etme imkânını rahatlıkla elde edebilirsiniz. Konaklama ve ulaşımda sizlere en iyi avantajları sağlayan tur paketleri aynı zamanda güvenilir bir gezi ortamı da sunmaktadır.

Erken rezervasyon yaptırdığınızda bu turlardan çok avantajlı bir şekilde yararlanabilme imkânı bulabilirsiniz. Bununla birlikte gidilen yerde ucuz bir konaklama ve ulaşım aracı bulmak zorunda da kalmazsınız. Çünkü paket turlar sizin için her detayı incelikle düşünen ve bu konuda birçok hizmeti profesyonel seviyede veren kişilerin hazırlamış olduğu turlardır.

Akıllı Telefon Uygulamalarından Yararlanmalısınız

Yurt dışı seyahati de olsa yurt içi de olsa mutlaka mobil uygulamalardan yararlanmanız gerekmektedir. Seyahati kolaylaştıran akıllı telefon uygulamaları sayesinde hem güvenli alışveriş yapabilir hem de zamandan tasarruf elde edebilirsiniz. Bu uygulamalar internete bağlı olmadan da rahatlıkla sizlere konum bulabilme imkânı ve döviz kuru çevirme gibi hizmetler vermektedir.

Aynı zamanda yanınızda mutlaka online bir sözlük bulundurmayı da ihmal etmemelisiniz. Sürekli olarak bu uygulamalardan yararlanmak seyahat bütçenize rahatlatmak açısından büyük bir önem taşımaktadır. Düşük bütçeyle seyahat etmek hayal gibi görünse de aslında günümüzde oldukça mümkün denilebilecek avantajlar sunmaktadır.

[geo-post id=”4060″ label=”Önerilen Yazı”]

Düşük Bütçeyle Seyahatte Yanınızda Mutlaka Bulundurmanız Gerekenler

Eğer tatil bütçeniz çok yüksek değilse tatil sırasında mutlaka bazı gereksinimlerinizi kendiniz karşılamanız gereklidir. Bu nedenle de düşük bütçeli bir tatil sırasında yanınızda bulundurmanız gereken eşyalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Tatil sırasında sürekli hareket halinde olacağınız için fazla eşya götürmeniz en doğru seçim olacaktır. Fakat mutlaka yanınızda şu eşyaları bulundurmaya özen göstermelisiniz:

 • Telefon ve şarj cihazı,
 • Mini bir seyahat ütüsü,
 • Çok amaçlı mini bir çakı,
 • Farklı renklerde dikiş ipi ve iğneleri,
 • Mini saç kurutma makinesi,
 • Kaliteli bir su şişesi,
 • Seyahat sırasında kullanabileceğiniz ağrı kesiciler ve yara bandı,
 • Gezi rotanız ile ilgili şehir haritaları,
 • Fotoğraf makineniz,
 • Güneş gözlüğü ve şapka.

Bu eşyalar en gerekli seyahat eşyalarıdır. Tüm bu ufak detayların yerine getirilmesi, seyahat sırasında sizi hem yüklü masraflardan koruyacak hem de işlerinizi daha pratik bir şekilde gerçekleştirme imkânı sunacaktır. Birçok yerde paralı olan ütü ve fön makinesi gibi elektronik cihazlar yanınızda bulunduğunda tatilinizi çok daha rahat bir şekilde geçirme imkânı bulabilmenize imkan sağlamaktadır. Seyahat tarihinizin önceden belirlenmesi en önemli konular arasındadır.

Promosyonlu Uçak Biletlerinden Yararlanabilirsiniz

Özellikle yurt dışında bir seyahati çıkmayı düşünüyorsanız aylar öncesinden planlamanız yapmanız gereklidir. Çünkü uçak biletlerinizi ne kadar erken alırsanız o kadar düşük fiyata ödeme yapabilirsiniz. Promosyonlu biletler aylar öncesinden satın alındığında çok daha ucuza satışa sunulmaktadır.

Ancak promosyonlu biletlerin tek bir dezavantajı seyahatiniz iptal olduğunda biletinizi geri teslim edemiyor olmanızdır. Bu nedenle eğer herhangi bir sebeple seyahatinizi iptal etmeyi düşünmüyorsanız promosyonlu uçak biletlerini çok erken bir tarihte kendiniz için rezerve ettirebilirsiniz.

Artıwey Üyeliği Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Artıwey internet üzerinden yapılan alışverişlere para takviyesi yapan bir sistem olarak tanımlanabilir. Seyahat sırasında yapacağınız tüm alışverişlerinizde bu uygulama üzerinden para kazanabilirsiniz. Otel rezervasyonlarınız, uçak rezervasyonlarınızı, tüm seyahat alışverişlerine sizlere belli bir miktarda para olarak geri dönüşü sağlanıyor.

Yani hem gezerken para kazanabiliyor hem de maddi olarak bütçenizi rahatlatabilme imkânı bulabiliyorsunuz. Uygulamaya ilk olarak üyelik yaptığınızda size belli bir miktarda hediye para da veriyor. Kayıt olduktan sonra uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Avrupa Ülkelerini Ziyaretlerinizde Megabus Avantajları

Düşük bütçeyle seyahat planlayan hemen hemen herkes bu uygulamaya üye olarak seyahatini daha düşük bütçeli bir hale getirmeye çalışmaktadır. Bununla birlikte yolculukları sırasında megabus gibi farklı ulaşım araçlarını da kullanabilirsiniz.

Adı geçen şirketler sayesinde aldığınız biletlerin fiyatları çok daha düşük olmaktadır. Bu araçların içerisinde tuvalet, wi-fi, priz gibi imkânlar da bulunmaktadır. Son derece rahat bir seyahat imkânı sağlayan Megabus avantajları özellikle Avrupa seyahatlerinde oldukça işlevseldir. Çok cüzi miktarlarda farklı ülkeler arasında seyahat etme imkânı sunmaktadır.

Bununla birlikte gece otobüslerini kullandığınızda konaklama için otel masrafına da girmek zorunda kalmazsınız. Az para ile seyahat etmek düşündüğünüzden çok daha kolay olmakla birlikte kendi güvenliğinizi de sağlamanız açısından son derece önemli olmaktadır. Bu nedenle konaklama ve ulaşımda hesaplı yollar kadar güvenli olanları da tercih etmeniz gereklidir.

Turist Tuzaklarına Dikkat Edin

Büyük şehirler ve turistik yerler genellikle alışılmışın dışında çok daha pahalıdır! Mümkünse daha az bilinen destinasyonları deneyin ve seçin.Gideceğiniz yer içinde bile, ana şeritteki restoranlardan kaçının ve kaldırımda bir şeyler deneyin. Atıştırmalık yiyecekler muhtemelen daha ucuz ve daha ucuz olacaktır!

Düşük Bütçeyle Seyahat yazısı ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.