Hıçkırık Nedir? Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık Nedir?Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırık akciğerlerin sıkıştırılıp gevşetilerek nefes alıp vermemizi sağlayan diyafram ismindeki bir organdan kaynaklanmaktadır.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığı kesmek için iki temel yol vardır; ilk olarak vücuttaki sinirleri aşırı yükleyerek sinirlerin dikkatini dağıtıp hıçkırığı kesmek,ikinci olarak ise sindirim sistemindeki dengesiz olan şeyleri rahatlatmaktır.

Hıçkırığın Kesilmesi İçin Ne Yapılmalı?

Kulaklarınızı parmaklarınızla tıkadığınızda bu siniri aktive ediyor ve yine aynı nedenle hıçkırık azalıyor. Ellerimiz ile kulağımızı kapatınca hıçkırığa son verebiliriz. Bir diğer yöntem ise korkutmaktır. Hiç olmadık bir anda bir kişi sizi korkutursa bu vücuttaki tüm sinirleri alarm durumuna geçirir bu da hıçkırmakta olan beynin dikkatini dağıtarak hıçkırığı ortadan kaldıracaktır.

Başka bir yöntem de nefes tutma yöntemidir. Nefesinizi tuttuğunuz için vücutta karbondioksit birikmeye başlar, beyin ise sinyali alarak karbondioksiti vücuttan atmaya çalışır. Ayrıca hıçkırığı yok edip uzaklaştırır. Bir başka yöntem ise gıdıklamaktır. İnsan gıdıklandığında sinirlerin üzerine baskı uygulanır ve hıçkırık ortadan kalkar.Bunlardan farklı olarak denenebilecek bir diğer yöntem de sıcak içecek içme yöntemidir. ​​​​​15-20 saniye içinde hıçkırığınız gider. Sıcak hem de sindirim sistemini düzenlenmektedir.

Süresine göre 3 gruba ayrılır:

  • 2 gün süreyle geçmeyen hıçkırık.
  • 2 gün ile 1 ay arası oluşan uzun hıçkırık.
  • 1 ay ve daha uzun süre devam eden inatçı hıçkırık olarak üç gruptan oluşmaktadır.

Aslında hıçkırma, heyecanlı olma, bazı şeylerden etkilenip korkma ve stres sıkıntı gibi psikolojik nedenlerden oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Bazen kısa süreli olan hıçkırma uzun süreli olduğunda bazı hastalıkların habercisi olarak bilinir. Hastalıkların sinyali olarak kendini belirten uzun süreli hıçkırmalarda uzman doktora başvurulması gerekir. Bu nedenle bazı zamanlar da hıçkırığı dikkate almak gerekir.

Hıçkırığı Sıradan Nesnelerle Geçirmek

Kurşun kalem alıp ısırmak,kese kağıdı solumak, kağıt havlu kullanmak gibi yöntemler ile hıçkırık geçirilebilir. Hıçkırmak her insanın başına aniden gelir ve bu doğal yöntemler denenebilir. Ancak bazen inatçı olan hıçkırıklar çok fazla rahatsız edici olabilir. Bu nedenle geçmeyen hıçkırıkta doktora kesinlikle gidilmesi gerekir.