KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir?

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir? Kosgeb gönüllü uzmanlık desteği gereken koşulları sağlayanlar için sunulan bir durumdur. Ödemeden alınması için KOBİ sahibinin bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

Kosgeb Gönüllü Uzmanlık Desteği alabilmek için form bilgilerinizin eksiksiz gerçek olacak şekilde doldurulması gerekmektedir. KOBİ işletmenizin resmi bir kaydının olması, vergi alınmış olması da ayrıca önemlidir.

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteğini Alabilmek İçin Koşullar

Kosgeb Gönüllü Uzmanlık KOBİ başvurularında önemli yer tutmaktadır ve şu şartlar yerine getirilmiş olmalıdır:

 • KOSGEB genel başvuru şartlarının yerine gelmesi ilk koşuldur.
 • Doğru bilgilere ek olarak KOSGEB veri tabanında kayıtlılık gerekmektedir. Kurum bünyesinde kaydınızın olmaması işlemleri geçersiz sayabilir.
 • Kurum sizden fatura veya dekont isteyeceği için bunun sunulması şartı vardır. Nakit harcamalara göre banka ve kredi kartı harcamalar daha avantaj olabilir.
 • Hangi bölgede yer alınıyorsa KOBİ bağlı olduğu il müdürlüklerinden gerçekleşen başvuruların çıktısının alınması gerekmektedir.
 • Kosgeb başvuru taahhütname çıktısının formla beraber hazırlanması gerekmektedir.
 • Talep ardından KOSGEB ödemesi için onay beklenmesi gerekmektedir.
 • Faturalandırılmış harcamalarınız için talepler karşılanırken Hizmet bedeli harcamaları talep edilen destek içerisinde yer almaktadır. Yani ayrıca bir bedel alınması söz konusu değildir.

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir Özellikleri Neler?

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği özelliklerine bakıldığında şu sıralama görülmektedir:

Kurum bünyesinde görevlendirilen uzmanların toplam destek süreleri 15 gün ile sınırlandırılmıştır. Verilen sürenin aşılması söz konusu değildir.
Gönüllü uzmanlık desteği hibe miktarı iki bin beş yüz TL ile sınırlandırılmaktadır. Konaklama gider desteği alınmışsa da bir geceyle sınırlandırılmaktadır.
Hangi şehirde ikamet ediliyorsa uzmanla aynı şehir koşulu bulunmaktadır. Bu belgelenmediği takdirde Kosgeb kredi ödemesi yapılmamaktadır.
Uzmanların destek görev süreleri tek seferlik için 3 günle sınırlandırılmaktadır. Tek seferde bu gün sayısı aşılamamaktadır. Görevlendirilen uzmanlar KOSGEB bünyesindeki yönlendirmelerle size ulaşır.
Gönderilen uzmanlar ile işletme sahibi arasında akrabalık bağı olmamalı ve muamele farkı olmaması kurumun önem verdiği konulardandır. Tespit edilmesi halinde gereken iptal işlemleri yapılır. Ödeme iptali personelin kurumu kandırması halinde de geçerlidir. Verilen destek süresi uzmanlar açısından sona erdiğinde ödeme yapılmamaktadır.

KOSGEB Başvurusunda Aranan Koşullar

Kosgeb başvuru koşulları kurum sayfasında tam olarak görülebilir; ancak genel şartlarından bazıları şu şekildedir:

 • T.c vatandaşlık kimliği gerekmektedir. Yabancı uyruklu vatandaşlar destekten alamamaktadır.
 • Üst yaş limiti olmamakla beraber en az 18 yaşında olmak gerekmektedir. Başvurularda on sekiz yaşın doldurulması gerekmektedir.
 • Kurumun verdiği girişimcilik derslerinin hepsine girmek gerekmektedir. Girişimcilik dersleri sertifikası alınmadığında destekler alınamamaktadır.
 • İş kurma danışmanlık eğitimi almak gerekmektedir. Başka bir yerden alınmışsa kurum kontrolüyle kabul edilebilir.
 • 32 saatin tamamı alınmış olacak şekilde uygulamalı girişimcilik dersleri bitmiş olmalıdır.
 • KOSGEB Beyannamesi doldurmak gerekmektedir.
 • KOSGEB desteklerinin tamamında kurum şartlarını güncel verilerle doğru iletişim teknikleri ile takip etmelisiniz. Yenilikler resmi kurum sitesinden görünmektedir.

Yorum yapın