İş Hayatı ve Mutsuzluk İçin Çözüm Önerileri

İş Hayatı ve Mutsuzluk İçin Çözüm Önerileri; İstemediği işte çalışan birçok kişi mutsuz şekilde hayatına devam edebilmektedir. Çok yönlü şekilde ele alınan iş hayatı ve mutsuzluk konusu zor çözülen bir duruma işaret eder.

Doğru Mesleği Neden Seçemiyoruz?

Herkesin hayatını yakından ilgilendiren bir durum olarak, meslekte yanlış seçimler kontrol edilen ve edilemeyen durumları barındırır. Eğitim sistemindeki hatalar birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyen durumdur. Çünkü ilgi alanlarının tespiti konusunda sistem ciddi sıkıntılar barındırmaktadır.

Sistemin de ötesinde, ilgi alanına göre değer vermek yerine belirli kalıplara uyan ve uymayan öğrenciler yetiştirilmektedir. Yani bir öğrenci sadece para kazandıran ve popüler olan mesleklere yöneldiğinde başarılı sayılacak şeklinde bir algı yaygındır. Bunu her yerden besleyen medya organları da kötü sistemi tetikleyen özelliğe sahiptir.

Sistemin kendisindeki hatalar yanında öğrenciyi yönlendiren aile ve öğretmenlerde de hatalar vardır. Bir alana odaklanan kişilerin seçtiği mesleklerin küçümsenmesi, yanlış yaptığı hissinin verilmesi baştan mutsuzluk verici bir durumdur. Yani şartlar gerektirdiği için sevmediği işi yapan insanlar ordusuna temel atılır.

Herkes için iş ve mutluluk konusu aynı değildir. Bazı kişiler erken yaşlarda istediği ve sevdiği mesleği hayatı boyunca yaparak mutlu olabilir. Kendini gerçekleştirme imkanı olan kişiler bu açıdan daha şanslı denebilir.  Değerlendirmeleri yaparken hem bireysel hem de sistemsel olarak konuları ele almak ve çözüme bu şekilde yaklaşmak önemlidir. Bakınız Sevgiyi Yaşama Katabilmek isimli konumuzu okuyunuz

Sevdiğimiz İşi Yapmak İçin Geç Mi Kaldık?

Bir şey için geç kalmışlık durumu aslında hatalı bir bakış açısıdır. Çünkü neye göre kime göre sorusu, hem de hataların bariz olduğu sistemde haklı bir sorudur. İnsanları baştan doğru yönlendiren bir sistem olmazsa, devamındaki hatalar da ardı ardına gelecektir. Fakat bu durumu fark etmek bile mutsuzluk kaynağı olabilir. Bu nedenle en makul çözümlere odaklanabilir ve kendinize şu an itibariyle yatırım yapabilirsiniz.

Sevmediğiniz bir işte senelerinizin gittiğini düşünüyorsanız, elinizdeki imkanlar doğrultusunda istediğiniz ve sevdiğiniz mesleğe yönelebilirsiniz. Herkesin şartları farklı olduğu için tamamen kişiye özel bir çözüm süreci olacaktır. Çünkü uzun bir süre tecrübe kazandığınız alanı bırakmak size maddi kayıp verebilir. Kendinizi bu anlamda güvenceye alarak sevdiğiniz işleri yapabilirsiniz. Ya da severek yapacağınız işe ikinci bir iş olarak bakarak tecrübe edinebilir ve devam ettiğiniz işin yerine belli bir zaman sonra koyabilirsiniz.

Sevdiğiniz işi yapmak için kendinize karşı kapsamlı ve dürüst bir değerlendirme yapmanız önerilir. Sistem hatalarını şu an değiştirmeniz mümkün değilse, elinizdeki şartları en iyi biçimde değerlendirebilirsiniz. Teknoloji bu anlamda size katkı da sağlayabilir.

Para Odaklı İş Hayatının Neden Olduğu Mutsuzluk

Günümüzde sağlık için doktora giden insanlarda bile hastaneye, ilaca karşı güvensizlik durumu vardır. Çünkü aynı hastalık için verilen ilaçlarda firma satış talepleri etkileyici bir durum olmaktadır.  Hastanelerin para için gereksiz masraflar çıkarması gibi durumlar da en hassas konularda insanların güvenini kırmaktadır.

Para odaklı bir meslek hayatı içerisinde olan kişiler, bütün ilişkilerini buna göre planlamakta ve oluşturmaktadır. Para dışı bir amaç olmadan bir araya gelmeyecek kişiler de genel bir mutsuzluğun yayılması ve haklı bulunmasında etkilidir. Bunda para olmadan insanların dışarı adım bile atamamasının etkisi çok büyüktür. Yani hayatını yaşamak ve istediklerini yaparak mutlu olmak isteyen kişiler bunu parayla ilişkilendirmekte ve etraftan bunu sürekli destekleyen uyarıcılar almaktadır.

Bir kişinin meslek edinmesi ve sosyal alana katkıda bulunarak bu emeğinden para alması normal kabul edilir. Fakat bireysel anlamda parasız kişilerin güvende olması, dilediklerini yapması da sağlanmalıdır.

Huzurlu Kalmak ve İş Yerinde Stresden Kaçınmak için Öneriler

Çalışma, farklı mizaç, karakter ve davranışa sahip insanları bir araya getirir ve bu genellikle sürtüşme, kızgınlık ve strese neden olur.

İnsanlar her gün işte saatler geçirirler, ancak çoğu zaman iş stres, yorgunluk ve mutsuzluğa neden olur.

 • Bazen patron çok talepkardır.
 • Meslektaşlar kaba olabilir.
 • Çok fazla iş nedeniyle çok fazla stres olabilir.
 • Çalışma koşulları rahat olmayabilir.
 • İş sıkıcı olabilir.
 • İşçiler arasında rekabet veya kıskançlık olabilir.
 • Müşteriler çok talepkar veya eleştirici olabilir.
 • Kullanıldığını ve eksik ücret alındığını hissedebilirler.

Bunlar, çoğu insanın işte stres hissetmesinin veya bundan dolayı mutsuz olmasının nedenlerinden bazıları.

Bu yüzden insanlar tatillerini hevesle beklerler. Tatil, günlük işlerden çıkıp biraz huzur bulmanın bir yolunu sunar.

İyi haber şu ki tatilinizi beklemek zorunda değilsiniz. Sakin ve huzurlu kalmayı öğrenebilir ve her anın tadını tam da bulunduğunuz yerde çıkarabilirsiniz. Çevreden etkilenmeyen huzurlu bir yaşam içinizde başlar ve dış koşullara bağlı olması gerekmez. (Bakınız; Huzurlu Bir Hayat İçin Altın Kurallar)

Elbette bir tatile çıkın, seyahat edin ve işinizden uzakta zamanın tadını çıkarın. Bu iyi, sağlıklı ve arzu edilen bir şey. Ancak milyoner değilseniz bunu çok sık yapamazsınız.

Arada bir ihtiyaç duyarsınız, kafanızdan ve hayatınızdan tüm stres ve iş rekabeti dışına çıkın ve rahatlayın, ama arada bir tatile çıkamıyorsanız ne yapabilirsiniz?

Belki biraz zihinsel sessizlik ve huzur elde etmek için her zaman tatile çıkamazsınız, ancak çalışırken iç sessizliğin tadını çıkarmayı öğrenebilirsiniz. Stresli bir ortamda çalışırken bile zihninizi susturabilir ve stresi azaltabilirsiniz.

Şimdi, muhtemelen bunu nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsunuz ?
Yapmak istediğim şey, iş yerinde koşullar ne olursa olsun, iş yerinizde iç huzur duygusunun tadını çıkarmak için birkaç basit ipucu önermektir .

Huzurlu Olmak ve İş Yerinde Stresi Önlemek İçin İpuçları

İşyerinde stresi azaltmak, işte geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarmak ve patronunuz, meslektaşlarınız veya müşterilerinizle iyi ilişkiler sürdürmek için yapabileceğiniz birkaç şey önermek isterim.

Bu ipuçlarının sizin için çalışmasını sağlamak için biraz çaba ve zaman harcamanız gerekecek. İlk denemelerde başarılı olamayabilirsiniz, ancak bu ipuçlarını ciddiyetle izlemeye devam ederseniz, yavaş yavaş iç huzuru yaşamaya başlayacaksınız.

1. Sakince Konuş
İş yerinde tanıştığınız insanlar yüksek sesle konuşuyorlarsa, kaba ve stresliyse, muhtemelen buna göre tepki verecek ve davranacaksınız. Sesinizi yükselterek, stresli ve gerilerek cevap vereceksiniz.

Ancak, cevap vermeden önce birkaç saniye beklerseniz ve içgüdüsel olarak tepki vermeyi reddederseniz, işler farklı olacaktır. O zaman sakin kalmak, huzur içinde konuşmak ve tepki vermek daha kolay olacaktır.
Huzurlu kalmayı başarırsanız, çevrenizdeki insanlar içgüdüsel olarak buna göre tepki verirler ve daha az stresli ve daha sakin olurlar.
Bu şekilde, işteki konumunuz ne olursa olsun lider bir güç olursunuz.

2. Yüksek Sesle Konuşma
Kendinizi yüksek sesle bağırırken veya konuşurken yakalarsanız, hemen ses tonunuzu kontrol altına alın.
Orta tonda bir sesle konuşun, çok yüksek veya çok alçak değil ve diğer insanların seslerinin yüksekliğinin veya perdesinin sizinkini etkilemesine izin vermeyin.

3. İş Yerinde Tanıştığınız İnsanları Selamlayın
Gülümseyerek günaydın demek, iyi işi için birini selamlamak ve iş arkadaşlarınızı ve patronunuzu doğum günlerinde tebrik etmek, daha iyi bir ilişkiye ve işte daha az strese katkıda bulunur.

4. Birkaç, Yavaş, Derin Nefes Alın
İçinizde gerginlik veya öfke oluştuğunu hissettiğinizde, konuşmadan veya tepki vermeden önce birkaç derin yavaş nefes alın.

5. Rahatlatıcı Beyanları Tekrarlayın
Her gün, iş yerinize girmeden önce, aşağıdaki seçenekleri duygu, inanç ve dikkatle birkaç kez tekrarlayın :

 • “Zihnim bütün gün boyunca huzurlu.”
 • Etrafıma huzur yayıyorum.
 • “Huzurlu, kibarca ve gülümsemeyle konuşuyorum.”
 • “Barışçıl davranmayı ve tepki vermeyi seçiyorum.”

6. Olumlu Kelimeler Kullanın
Olumsuz kelimelerden kaçınmak için düşündüğünüz, söylediğiniz veya yazdığınız kelimelere dikkat edin. Bunun yerine olumlu kelimeler kullanmaya çalışın . Olumlu olmak için çabalayarak kendi konuşmanıza da dikkat edin .

7. Kibar olun
Her zaman insanlara karşı nazik olun. Kaba veya düşüncesiz olmak, durumu daha da kötüleştiren benzer bir davranışa neden olur.

İnsanlar size kaba davransalar bile kibar olun. Bu bir zayıflık belirtisi değildir. Aksine, onlara ruh halinizi ve duygularınızı etkileyemeyeceklerini gösterirsiniz. Davranışlarını değiştirdiklerini ve kaba oldukları için kendilerini kötü hissettiklerini görünce bile şaşırabilirsiniz.

8. Ne Yaptığınıza Odaklanın
Çalışırken ne yaptığınıza odaklanın. Tüm dikkatinizi oraya koyun. Bu, zihninizi rahatsız edici düşüncelerden uzak tutacaktır.

9. Fazla Düşünmeyin
Fazla düşünmek endişeler ve huzursuzluk yaratır ve hoş olmayan duyguları büyütebilir. Zamanınızı ve enerjinizi insanların güdülerini ve davranışlarını ve neden şunu ya da bunu söylediklerini analiz ederek ve düşünerek boşa harcamayın.

10. Birkaç Derin Nefes Alın
Sevmediğiniz veya korktuğunuz veya sizi gergin veya kızdıran biriyle konuşmadan önce birkaç derin nefes alın ve ardından ikinizin barış içinde ve uyumlu bir şekilde sohbet ettiğini hayal edin.

12. İşleri Kişisel Olarak Almayın
Bazen patronunuz veya iş arkadaşlarınız evde sorunlar yaşayabilir, arabalarında sorun yaşayabilir, yeterince uyumamış olabilir veya bazı kişisel sorunları olabilir. Bu onları huysuz, nahoş ve kaba yapabilir. Bu davranışın sizinle hiçbir ilgisi yoktur ve bunu kişisel olarak almamalısınız.

Bu durumlarda sakin olun ve mümkünse sakinleşene kadar onlarla duygusal bir mesafe bırakın.

12. Tüm Görevler Keyifli Değildir
Çalışmak iştir ve her zaman hoş olmayabilir. Sevmediğimiz görevler olabilir. Bu işin bir parçası ve bunu kabul etmeliyiz. Hoş olmayan bir görevi kabul etmek ve iç direnişimize rağmen yapmak, daha iyi ilişkilere ve daha az stres, öfke ve kızgınlığa katkıda bulunur.

13. Dostça ve Düşünceli Olun
Tüm insanlara karşı dostça ve düşünceli olun. Çoğu zaman, başkaları tarafından onlara davrandığımız gibi davranılırız. Nezaket, anlayış ve saygı benzer tepkiler doğurur.

Kategoriler Genel