Kontakt Lens Nedir? En iyi Lens Markası Hangisidir?

Kontakt Lens Nedir? Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? En İyi Lens Markası Hangisidir? Sorularını ayrıntılı şekilde sizler için cevapladık. Çok amaçlı kullanıma sahip bir nevi protez olan bu malzeme hakkında öğrenmek istediğiniz tüm detaylar yazımızda…

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens, kornea tabakasının ön yüzeyine takılarak görme bozukluklarının giderilmesi ve estetik açıdan kornea renginin değiştirilmesi gibi konularda kullanılan, yeni nesil gözlüğün yerini alan materyaldir. Sağlık amaçlı gözün görme kusurlarının düzeltilmesinde kullanılabileceği gibi, keyfi olarak ta göz renginin değiştirilmesinde de kullanılmaktadır.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

İnce kavisli bir mercek olan kontakt lensler, gözün dış yüzeyine yerleştirilmektedir. Üç farklı çeşitte olduğu bilinmektedir.

  • Gaz Geçirgen (Sert) Kontakt Lensler

Düzensiz kornea yapısına sahip göz yapısındaki görme bozukluklarında kullanılmaktadır. Yüksek astigmatizm durumlarında çokça tercih edilmektedir.

  • Hidrojel (Yumuşak) Kontakt Lensler

Hipermetrop, miyop, astigmat görme bozukluklarında tercih edilmektedir. Su içeren yapısı ile oldukça esnektir.1 günlük, 1 aylık,3 aylık veya 1 yıllık kullanılan çeşitleri bulunmaktadır.

  • Renkli Kontakt Lensler

Göz renginde keyfi olarak değiştirmek isteyenlerin tercih ettiği çeşittir. Aynı zamanda görme bozukluğunu olan kişilerle iki fonksiyonlu şekilde modifiye edilebilirler.

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır?

Göz yapısına en uygun kontakt lens uzman bir doktor muayenesi ile karar verilmektedir. Yapılan muayene ile göz yapısının öncelikle kontakt lense uygun olup olmadığı araştırılmaktadır. Ardından en uygun tipteki lens çeşidi hastaya tavsiye edilmektedir.

İlk defa kontakt lens kullanacak hastalara adaptasyon süreci ile alerjik reaksiyonların takibi açısından 2-3 gün takılıp gözün dinlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Ardından süre zamanla arttırılarak uyum sağlanmaktadır.

Günlük hayatında kontakt lens kullanımına geçen kişilere mutlaka kontakt lenslerinin temizliğine dikkat etmesi hususunda uyarılmaktadır.

Takılmadığı zaman lens sıvısı bulunan lens kutularında dikkatlice taşınması, korunması gerekmektedir. Bunun yanında tavsiye edilen kullanım süresinin aşılmaması göz sağlığı açısından da son derece önemlidir.

Kontakt Lens Nasıl Takılır?

Kontakt lens kullanımında takılma ve çıkarılma aşamasındaki temizlik son derece önemlidir. Eller yıkanmadan dokunmak daha sonra gözlerde inflamasyona sebep olabilmektedir. Ardından lens sağ elin işaret parmağına alınır ve burada tutulur. Akabinde sol elin orta parmağı ile göz kapağı yukarı doğru kaldırılarak gözün açılması sağlanır. Ardından kontakt lens retina bölgesine doğru oturtulur. El ile ufak müdahaleler yapılarak iyice yerleştirilir. Yerleştirildikten sonra 10 saniye kadar gözü kapalı tutmak hem nemlenmeyi sağlayacak hem de iyice yerleşmesini sağlayacaktır.

Kontakt Lensin Kullanılamayacağı Durumlar Nelerdir?

Kontakt lensin kullanımın bazı sakıncalı olduğu durumlar bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabilmek mümkündür;

  • Kronik enfeksiyonlar için ilaç kullanımında olmak
  • Korneada yaşanan tahrişler
  • Göz kapakları düşüklükleri
  • Kornea astigmatizmi
  • Göz kuruluğu hastalığı
  • Göz tansiyonu cerrahisi geçirenler
  • Göz yüzeyinde bazı dejenerasyonları bulunanlar

Kontakt Lensin Zararları Nelerdir?

Kontakt lensler en iyi lens markası dahi olsa uygunsuz kullanımı ile çeşitli göz hastalıklarına sebebiyet verebilir. Bunların en başında kornea tabakasına oksijen geçişinin tam sağlanamamasından dolayı ödem oluşumuna sebep olabilmektedir. Yüzeyinde mikro çatlaklar oluşan korneada mikrobiyal ajanlar kolaylıkla içeri geçiş sağlamaktadır ve enfeksiyon oluşumu gözlenebilmektedir. Bunun yanında yine yetersiz oksijen geçirgenliği ile kornea tabakasının yüzeyinde damarlanmalar, korneada hasarlar ve şekilsel bozukluklar meydana gelebilmektedir.

Kontakt Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lens alırken, optik alanda satış yapan uzman kişilerden satın alım işleminin yapılması gerekmektedir. Doktorunuzun tavsiye ettiği lens markası hangisi ise satın aldığınız marka kesinlikle aynı olmalıdır. Her markanın öncelik verdiği özellik farklı olduğu için en iyi kararı sizin için doktorunuz verecektir. Doktorunuzun reçetenizde belirttiği hiçbir özellik atlanılmadan alınmalıdır.  Göz doktorunuza senede 1 defa muayene olunup yeni lens alımı söz konusu olduğunda tekrardan muayene olunması gerekmektedir.

En İyi Lens Markası

Hangi kontakt lensin doğru tercih olacağı sorusu kontakt lens kullanıcılarının kafasını sıkça kurcalamaktadır. Deneme yanılma yöntemiyle ilerlemek ekonomik açıdan da çok uygun gözükmemektedir. Dolayısıyla En İyi Kontakt Lens Markaları Hangileridir? sizler için fikir vermesi için yazımızda derledik.

En iyi kontakt lens markası başlığının altında açıkladığımız bu lens markaları tamamen kullanıcı yorumları ve üretici açıklamaları doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu liste karar verme sürecinde sizlere yardımcı olması için oluşturduğumuz bir listedir.

1- Acuvue Oasys Marka Kontakt Lensler

Acuvue Oasys Kontakt Lensleri gün sonunda lens yokmuş hissi yaklaşımı ile satışa sunulan ve kullanıcılar tarafından en çok beğenilen lens markası olduğunu söylemek mümkündür. Ekran karşısında uzun süre vakit geçiren, gözlerin kurumasına sebep olan klimalı ortamlarda çalışanlar ve günün bitiminde lensleri çıkarınca ovalama ihtiyacı ortaya çıkıyorsa bu lens tercih edilesidir.

Yapısındaki Hydraclear teknolojisi ile kendini sürekli nemli tutmaktadır. Gözlerinizde kuruma hissi bu lens kullanıcılarında yaşanmamaktadır.

Bu marka lens nemli yüzeyi sayesinde kornea tabakası ile sürtünme katsayısının düşürerek oluşabilecek etkilerinde azalmasına destek olmaktadır. Bütün bu özellikleri sebebiyle en iyi lens markası listesinde bu lenslere de yer vermek mümkün.

2- Air Optix Plus Hydraglyde Marka Kontakt Lensler

Air Optix Plus Hydraglyde Kontakt Lensleri malzemesinin dış yüzeyindeki koruyucu tabakası sayesinde kozmetik ve diğer birikintilere karşı gözde ekstra koruma sağlamaktadır. Gözyaşının rahat bırakılmasını sağlamaktadır ve kalıcı nem tutma özelliği ile sıkça tercih edilmektedir.

1 aylık kullanım sonunda bile ilk günkü rahatlık ve performans gözlenmektedir. %33 oranlarında su içeriği gözde rahat bir kullanım sağlamaktadır. Lotrafilcon B malzemesinden üretilmiştir. Bu malzemede yapıya esneklik katmaktadır.

3- PureVision 2HD Marka Kontakt Lensler

PureVision 2HD Kontakt Lensleri ile en çok görüş kalitesi vurgulanmaktadır. İyi bir görüş kalitesi isteyenlerin vazgeçilmezler arasındadır. Parlama ya da ışık yansımaları gibi sorunlar yaşayanlara karşı tasarlanmıştır diyebiliriz. Özellikle gece sıkça araç kullanalar için kurtarıcı niteliktedir. Düşük ışık alan ortamlarda da hiçbir rahatsızlık oluşturmadan net görüş sağlamaktadır. Bu sebeple en iyi lens markası listemizde bu lenslere de yer verdik.

Bu lens markasında da yüzeyin nemli kalmasını sağlayan yapı bulunmaktadır. Piyasada ki en ince lenslerden birisi olup gün boyu kullanım rahatlığı vadetmektedir.

4- Air Optix Aqua Marka Kontakt Lensler

Air Optix Aqua Kontakt Lensleri geleneksel Hidrojel formdaki lenslere oranla daha fazla oksijen geçirgenliği bulunan bu lensler, gelişmiş nem tutucu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Plazma yapısındaki dış yüzeyi sayesinde oksijen geçirgenliği çok yüksektir. 1 aylık kullanım sonrası bile tam performans sergilediği kanıtlanmıştır. Bu sebeple bu lensleri de en iyi lens markası listesinde söylememiz mümkün.

FDA onayı olan markanın üst düzey konforlu görüş ve kullanım sağladığı bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde sıkça tercih edilmektedir.

5- Acuvue OASYS For Astigmatism Marka Kontakt Lensler

Acuvue OASYS for Astigmatism Kontakt Lensleri astigmatik problemler yaşayan gözler için çok fazla marka seçeneği bulunmamakla birlikte Acuvue Oasys  For Astigmatism ASD Teknolojisi sayesinde astigmatlı hastalarda da oldukça konfor sağlamaktadır. Spor egzersizleri esnasında, araç kullanımında, ekran karşısında çalışırken görüş netliğini bozmayacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda sürtünme katsayısının çok düşük oluşu ile gözde oluşabilecek etkileri en aza indirgemektedir. Bu özelliğiyle en iyi lens markası listesinde bu lenslere de yer vermek mümkün.

Bu lensleri günlük olarak takıp çıkartabileceğiniz gibi yedi gün süresince çıkarmadan da kullanımı mümkündür. Saydam yumuşak kontakt lens sınıfındadır. Astigmatlı gözler için en uygun seçenekler arasındadır. Havadaki oksijenin %98’i kadarının kullanımını sağlamaktadır.

6- Air Optix Night & Day Aqua Marka Kontakt Lensler

Air Optix Night – Day Aqua Kontakt Lensleri  FDA tarafından onaylı olan gece gündüz uyurken de dahil 30 gün boyunca hiç çıkarılmadan kullanılabilen aylık saydam lens sınıfında yer almaktadır. FDA tarafından onaylanan ilk Hidrojel kontakt lens olma özelliğine sahiptir.

Geleneksel kontakt lenslere kıyasla 6 kat daha fazla esneklik ve nem tutma özelliğine sahiptir. Geleneksel kontakt lenslerde kaybedilen takıp çıkarma zamanı bu lenste yoktur. Lens sıvısı kullanımı açısından da tasarruf sağlamaktadır.

7- Dailies Aqua Comfort Multifocal Marka Kontakt Lensler

Dailies Aqua Comfort Multifocal Kontakt Lensler günlük olarak kullan at özelliğine sahip lens kategorisinde en çok tercih edilenlerdendir. Yakın ve uzak mesafelerde net bir görüntü kalitesi sunmaktadır. Genellikle presbiyopisi olan kişiler yani 40 yaşın üzerindeki kişilerde gözlenen yaşa bağlı olarak oluşabilen yakını görememe sorunu olan kişiler için tasarlanmıştır denilebilir. En iyi lens markası listesinde yer verdiğimiz bu lensler birçok kişi tarafından tercih edilmekte.

Çok odaklı lensler sınıfında yer alan bu marka ile okuma gözlüğü külfetinden kurtulup her mesafeden okuma özgürlüğü sunarak yakın ve uzak nesneler için kaliteli ve net bir görüş sağlamaktadır.

8- Bausch+ Lomb Ultra Contact Lenses Marka Kontakt Lensler

Bausch+ Lomb Ultra Contact  Lensler  16 saat boyunca nemi korumayı ve dehidrasyonu önlemeyi vadeden lenslerdendir. Moiusture Seal Teknolojisi ile kuruluğun önüne geçmeyi hedeflemektedir. Ekran karşısında uzun saatler geçiren kullanıcılar için muazzam bir konfor sağlamaktadır. En iyi lens markası listesinde sıraladığımız bu lensler sizi memnun edebilir.

Düşük ışıklı ortamlarda bulanık görmeye sebep olan yan etkileri en aza indiren lens olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle sferik sapmayı azaltmak için asferik olarak tasarlanmıştır.

9- Biofinity Marka Kontakt Lensler

Biofinity  Kontakt Lensler  yumuşak, esnek ve nemli yüzeyi ile ön plana çıkan saydam lenslerdendir. Aquaform teknolojisi ile üretilen bu lensler gözlere yüksek oranda oksijen geçirgenliği sağlar. Yüksek oksijen geçirgenliğine sahip her lens gibi bu marka lenste daha kullanıcıya net bir görüntü sunmaktadır.

Su içeriği %48 civarında olan bu lensler ile yumuşak, esnek ve gece gündüz kullanımında son derece rahatlık söz konusudur. Neredeyse lens takmıyormuş konforu yaşatan bu marka ile kullanıcılar son derece memnundur.

10- Avaira Vitality Marka Kontakt Lensler

Avaira Vitality Kontakt Lensler göz yapısı ile uyumlu olan en iyi lenslerdendir. Gözlerde sızlama ve kuruma hissini yapısı sayesinde en aza indirir. Yüksek su içeriği ve oksijen geçirgenliği sayesinde kolayca kullanılabilir. Bu marka UV koruma da sağlamaktadır. %90 UVA, %99 UVB oranlarına sahiptir.

11- Air Optix Colors Numaralı Marka Kontakt Lensler

Air Optix Colors Kontakt Lensler  hem numaralı kullanım kolaylığı hem de renklendirme seçeneği sağlayan lens modelidir. 1. günden 30. güne kadar kullanım kolaylığı sağlar. Doğal renk seçenekleri ile natürel bir görünüm vaat eden bu lens sıkça tercih edilen markalar arasında yer almaktadır. Sık tercih edilmesi ve diğer özellikleri sebebiyle en iyi lens markası listesinde bu lenslere yer vermezsek olmadı.

Kendi göz renginizle lensin rengi karışarak ortaya doğal ifadeler çıkmaktadır. Aynı markanın numarasız tercihi ile görünüşünde değişiklik yapmak isteyenlere de seçenekler sunmaktadır.

12- Rainbow Color Natural Series Marka Kontakt Lensler

Rainbow Color Natural Series Kontakt Lensler 12 farklı renk seçeneğine sahip aylık olarak kullanımı olan lens markasıdır. İtalyan renk tasarımı ile sıcak ve samimi renkleri kullanıcıya sunmaktadır. Bu markanın da hem numaralı hem de numarasız seçenekleri bulunmaktadır. Nem oranı % 38’dir. Polimacon malzemeden imal edilmiştir.

Bu yazımızda en popüler ve en iyi lens markası listemizi sizlerle paylaştık. Aşağıdaki yorum alanında lens kullanmak ile ilgili tecrübelerinizi paylaşabilir ya da aklınıza takılan soruları diğer kullanıcılara danışabilirsiniz.

Bu makalemiz ilginizi çekebilir En İyi Keman Markaları

Yorum yapın