Sonbahar Depresyonunun Gerçekleri

Sonbahar Depresyonunun Gerçekleri Güneşli günlerin sona erdiği bu günlerde, bu mevsimsel değişikliklere karşı bağışıklığımız yok. Bu mevsimsel değişiklik, düşme depresyonu veya mevsimsel duygusal bozukluğa sebep olabilir. Ayrıca (SAD) düşük enerji ve kabul etme isteksizliği olarak ortaya çıkmasına neden olabilir. Kış yaklaştıkça, daha soğuk hava ve azalan egzersiz nedeniyle evde vakit geçirme arzusunun artması normaldir. Ancak düşen yapraklar ve yağmur bazı insanlara romantik ve sıcak görünse de bazıları için üzüntü ve mutsuzluk anlamına gelir.

Sonbahar mevsimini bazı kişiler çok sever bazıları ise sevmez. Ama sevseniz de sevmeseniz de, bu sezon birçok yenilik dolayısıyla stres getiriyor. Ayrıca Covid-19’un stresi de bu geçişi zorlaştıracak. Bu sonbahara özgü duygu durum bozukluğu uzun yıllardır bazı kişilerde görülen, doğal bir durum. Neyse ki, yaşadığımız bu depresif durumun nedenlerini bilmek bile stresi azaltmamıza yardımcı olabilir. Bunun doğal bir geçiş dönemi olduğunu kabul etmeli ve mevsimin tadını çıkarmalısınız.

Kısa Günler

1- Kısa Günler

Çoğumuzun sonbahar ve kış aylarında anksiyete sorunlarıyla devam eden depresyonla mücadele ediyoruz. Bunun en önemli nedenlerinden biri güneş ışığına daha az maruz kalmamızdır. Günler kısaldıkça, çoğumuz dışarıda daha az vakit geçiririz ve yeterince güneş ışığı alamayız. Bu vücudumuzda D vitamini eksikliğine yol açar. Araştırmalar, D vitamini eksikliğinin anksiyete ve depresyona neden olduğunu bulmuştur. Neyse ki, D vitamini takviyesi almak bu sorunla savaşmamıza yardımcı olabilir.

Okula ve İşe Dönüş

2- Okula ve İşe Dönüş

Okul döneminin başlaması birçok insanda sonbahar kaygısına neden olur. Okula geri dönmeyi seviyor olsanız bile, gerçek şu ki, okul zaman zaman streslidir. Rahatlatıcı bir yaz tatilinden sonra sonbahar hummasına geçiş yapmak da kolay değildir. Değişen hava, günlerin kısaltılması, yeni deneyimler.. Çoğu insan bu ani değişiklikleri yapmayı zor buluyor. Mevsimsel değişimler sonucu ortaya çıkan düşme depresyonu belirtilerinin de mevsimsel geçişe uyum ile sona erdiği görülmüştür. Ancak bazen, bu sürecin bir kişinin okul, iş ve aile yaşamındaki işlevselliğini uzattığını ve buna müdahale ettiğini görüyoruz.

 Mevsim Alerjileri

3- Mevsim Alerjileri

2009 yılında yapılan bir araştırma, enfeksiyonla mücadele eden bir kişinin depresif veya manik bir kişiye çok benzer bir deneyime sahip olduğunu buldu. Polenin yüksek ve düşük olduğu zamanlarda, mevsimsel dalgalanmaların da hız kazandığı geçişlerde, anksiyete ve depresyonun kaçınılmaz bir ağ olduğu bulundu. Yani sonbaharda hem alerjik hem de anksiyete problemleriniz varsa? Alerji tedavisi zihinsel olarak da size yardımcı olacaktır.

Hareketsiz Yaşam

4- Hareketsiz Yaşam

Sonbahar Depresyonunun Gerçekleri  Bir egzersiz programına başlamak ve takip etmek zor olabilir. Bununla birlikte, egzersiz, anksiyete sorunları olan kişiler için kesinlikle gereklidir. Ne yazık ki sonbaharda egzersiz, yılın diğer zamanlarına göre daha zordur. Açık havada spor yapmayı tercih eden insanlardan biriyseniz, daha az gün ve kötü hava şartları sizi dışarı çıkmaktan alıkoyabilir. Spor salonlarını sevenler, yeni sorumluluklarla programlarını dolduracağı için iktidarsızlık sorunları ortaya çıkabilir. Sonbahar kaygısından muzdarip olanların, vücudun bu endorfinlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyar. Ne olursa olsun egzersize ve hareket etmeye devam etmelidir.

Sorumluluk Kaygısı

5- Sorumluluk Kaygısı

Sonbahar Depresyonunun Gerçekleri  Yeni şeyler denemek beynimiz için çok faydalıdır. Aktif bir sosyal yaşam, kaygılı insanlar için harikalar yaratabilir. Anksiyete sorunları olan birinin ihtiyaç duyduğu son şey, oldukça dolu bir programdır. Sonbahar korkunuz varsa, yeni bir kitap kulübüne, yemek kursuna veya gönüllü etkinliklere kaydolun. Kendinize yeterince zaman vermeyi unutmayın. Bunları yaparken sonbaharın naif havasını içinize çekmek sizin elinizde.

Sorumluluk Kaygısı

Sonbahar Depresyonu Sebepleri

Sonbahar Depresyonunun Gerçekleri Görüşler farklılık gösterse de iki farklı neden vurgulanmaktadır. Birincisi, sonbahar ve kışın gelmesiyle güneş ışığının düşmesi, hormonların ve uykuyu düzenleyen biyolojik saatin bozulması olarak anlatılır. Diğer bir sebep ise, aynı şekilde güneş ışığı alamayan vücuda, beyin tarafından yeterli salgı yapılmamasıdır. Bu sorunlar kişiyi depresyona yatkın hale getirir. Her iki durumda da yeterli güneş ışığı almanın sorunu çözdüğüne inanılmaktadır. Bu durumda sonbahar depresifliği, biyolojik ve psikolojik olarak iki farklı pencereden izlenebilir.

Biyolojik Sebepler

Biyolojik Sebepler

İlkbahar-yaz aylarında güneş ışınları dünyaya dik açılarla ulaşır ve gözlerden kimyasal enerjiye dönüşür. Bu sırada mutluluk hormonu adı verilen serotonin üretimi artar. Aynı şekilde beynimizdeki epifiz bezi melatonin üretiminden sorumludur. Bu hormon yoğun olarak karanlık, loş ve kasvetli ortamlarda üretilir. Melatonin aynı zamanda uyku getiren hormon olarak da bilinir. Depresyonda sürekli uyuma ve yataktan çıkamama durumu bu sebepten ötürü gerçekleşir. Gözlerimiz ışık enerjisini kimyasal enerjiye çevirebildiği için, bu hormonların üretimini doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle sonbaharda güneş ışığının zayıflaması mutluluk hormonunun salgılanmasını azaltır. Uyku hormonu üretimini arttırır bu da beyin kimyasında değişikliğe ve dolayısıyla depresyona neden olur. Mevsimsel depresyon sonbaharla birlikte başlar ve kış ile birlikte ilkbahara kadar görülebilir.

Psikolojik Sebepler

Psikolojik Sebepler

Sonbahar Depresyonunun Gerçekleri isimli yazımıza devam ediyoruz. En meşhur psikolojik sebepler arasında, sonbaharın hüzünlü bir mevsim olduğu düşüncesi yatar. Yani yazın sonu gelir ve güzel günlere veda ediyormuş hissi yaratır. İnce kıyafetler giyememek, denize girmemek, kuş sesleri duyamamak gibi kasvetli düşünceler bu duruma yol açar. Yaşlılar genellikle mevsimsel değişimlerden daha fazla etkileniyor. Özellikle sonbahar-kış aylarının zaten duygusal, daha savunmasız ve kırılgan olduğu günlerde yaşlılarda depresyonun daha da kötüleştirebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca depresyona genetik bir yatkınlık varsa, sosyal hayat zayıfsa, kişin boşluğa düşmemesi için pek sebep kalmaz.

Kimler Depresyona Daha Yatkındır?

Kimler Depresyona Daha Yatkındır?

Mevsimsel depresyon kadınlarda erkeklere göre ve genç erişkinlerde yaşlılara göre daha yaygındır. Ailede depresyon öyküsü olması, sonbahar depresyonuna girme olasılığınızı artırır. Ebeveynleriniz, kardeşleriniz veya akrabalarınızdaki büyük depresyon veya bipolar bozukluk, depresyona düşme şansınızı artırır. Güneş ışığının az olduğu bölgelerde yaşamak da sonbahar depresyonu olasılığını artırır. Kuzey Yarımküre’ de yaşayan insanların, daha kuzeyde yaşayanlara göre depresyondan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Mevsimsel afektif bozukluk (sonbahar depresyonu) semptomlarının mevsimsel değişikliklerle düzelme olasılığı var. Bu semptomlar ciddiye alınmalıdır. Diğer depresyon türlerinde olduğu gibi, mevsimsel depresyon daha da kötüleşebilir. Gözetimsiz bırakılırsa farklı psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu problemler; insanlardan uzaklaşma, okulda ve işte sorunlar, anksiyete ve yeme bozuklukları gibi akıl sağlığı sorunlarını içerebilir.

 

Sonbahar Depresyonunun Gerçekleri isimli makalemizi okudunuz. Depresyondan Kurtulmanın Yolları isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz