T.C Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi?

Şube sizin hesabınızda bulunan ya da başka hesaptan gelen nakitleri T.C kimlik ile bankadan para çekilir mi diye merak eden okuyucularımız için, kimlik belgesi ile ya da kimliksiz bankadan nasıl para çekileceğini anlatıyoruz. Öncelikle bankaların çalışama sistemleri şu şekildedir; Eğer siz para yatıracaksanız görevli bankoda genelde sizden sözlü beyan alır yani kimlik belgesi istenmez. Ya da bilgilerin doğru girilmesi için sadece kimlik istenebilir. Bunun dışında kimlik belgesiz para yatırabilirsiniz. Ama para çekeceğiniz zaman sizden T.C kimlik belgesi diğer adı ile nüfus belgesi istenmektedir. Bu ya orijinal nüfus cüzdanı olacak ya da noter onaylı fotokopisi olması gerekmektedir.

Kimlik Belgesi İle Bankadan Nasıl Para Çekilir?

Banka hesabınızda bulunan parayı günlük nakit Çekim limiti kadar elden çekebilirsiniz. Birçok bankada günlük çekim limiti 50 bin TL iken bazı bankalarda bu daha da düşebilir. Siz de ne kadar lazımsa banka görevlisine kimlik ibrazı sonrası makbuza atacağınız imza sonrası elden vezneden paranızı alabilirsiniz. Paranızı almak için banka hesap cüzdanınızın olmasına da gerek yoktur. Sadece fotoğraflı ve size ait olan gerçek bir kimlik belgesi ile paranızı hesaptan çekebilirsiniz.

ATM’den Kimlik İle Para Çekilir Mi?

ATM’yi kullanarak para çekmek istiyorsanız kimlik belgeniz maalesef yeterli olmayacaktır. ATM’den para çekebilmek için bankamatik kartı ya da kredi kartı sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı bankalar da, barkot okuyucu ile nakit vermektedir. Yine bazı bankalar sms ile para çekme şansı verirken bazılarında özellikle Ziraat Bankasında avuç içi okuma sistemi bulunmaktadır. Avuç içi okuma sistemi ile paranızı atm’den çekebilirsiniz.

Kimlik Belgesi İle Hesaptan Para Veren Bankalar

Aşağıda sayacağımız bankalar kimlik belgesi ile bankoda paramızı elden teslim etmektedir. Bu bankalar; Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Ak Bank, Kuveyt Turk, Albaraka Türk, Şeker Bank, Aktif Bank, Burgan Bank, Deniz Bank, HSCB Bank, ING Bank, Ada Bank, ICBC Bank ve Vakıf Bank, Ziraat Bankası diğer tüm bankalar kimlik kartı ile para çekmenize izin vermektedir.

18 Yaş Altındakiler Bankadan Para Çekebilir Mi?

Yaşı henüz reşit olmayan kişiler kendi hesaplarından ATM’lerde para çekebilir. Ama banka şubesi içinde anne-babası olmadan para çekmesi zor olacaktır. Annesi babası olmayan küçük çocuklar, öğrenciler ve 18 yaş altı hesabı bulunanlar bunun yerine aileleri ile bankaya gelerek paralarını çekmeleri gerekmektedir.