DHMİ Hava Trafik Kontrolörü Maaşları

Eğitim sürecinde olan stajyer hava trafik kontrolörleri ve asistan hava trafik kontrolörleri maaşı 6100 TL ile 7.700 TL arasında değişmektedir. Eğitimini başarıyla tamamlayarak dhmi hava trafik kontrolörü olan bir kişi de 2020 itibariyle 10.800 TL ile 12.100 TL arasında bir maaş almaktadır.

 

Hava trafik kontrolörü olmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Hava trafik kontrolörü olmak için ya Anadolu Üniversite Sivil Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Hava Trafik Kontrol Bölümünü bitirmek veya DHMİ tarafından açılmakta olan ilanları takip etmek. Çünkü DHMİ gerekli gördüğü takdirde 4 senelik üniversite mezunları arasından hava trafik kontrolörü alımı da gerçekleştirmektedir. Bu iki yolu detaylı olarak inceleyelim;

1. Yol: Hava trafik kontrol bölümünü bitirmektir. Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan bu bölüm genel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır. Bu bölüme girmek için öncelikle üniversite sınavından belirli bir puan alarak başvuruda bulunmalısınız. Bu başvurunun akabinde adaylar sayısal ağırlıklı bir test, ardından da mesleki yeterliliği ölçebilen “bilişsel psikometrik test” ve sonrasında da mülakat, en sonunda da simülatör testi yapılmakta olup, tüm puanlar toplanarak 15 asil, 15 yedek aday olacak şekilde öğrenci kabulü yapmaktadır.
Belirttiğimiz şekilde yapılmakta olan öğrenci seçme sistemine “çoklu elemeli sistem” adı verilmektedir. 1 yıl hazırlık sınıfı ve daha sonra da hava trafik kontrol yönetimi ile ilgili çok sayıda dersin işlendiği 4 senelik yani toplamda 5 senelik bir eğitim sürecinin ardından mezun olunabilmektedir. Tabi bu bölümden mezun olmak hava trafik kontrolörü olmak için tabi ki de yeterli değil. Ardından KPSS sınavından ilgili sene için yayınlanmış olan minimum puanı almak ve atama konusunda tek yetkili kurum statüsünde bulunan DHMİ tarafından açılan hava trafik kontrolörü alımı ilanlarına başvuru yapmak gerekmektedir. Hava trafik kontrolörü olmak için birinci yol budur.

 

2. Yol: DHMİ tarafından açılmakta olan ilanlara başvuru yapmaktadır. Çünkü DHMİ ihtiyaç bulunması halinde hava trafik kontrol bölümü mezunu olmayan bireyleri yani sadece 4 senelik bir yükseköğretim kurumunu bitiren kişiler arasından da alım yapabilmektedir. Bu şekilde başvuru yapmanız durumunda yeterliliğinizi belirlemek adına bir sınava tabi tutulursunuz. Bu sınavı da geçerseniz 14 ay sürecek olan bir kurs süreciniz olucaktır. Bu kursu da başarı ile vermeniz durumunda da DHMİ bünyesinde çalışma olanağı bulursunuz. Adayların kursa başvuru yapabilmeleri için DHMİ tarafından açıklanmış olan minimum KPSS puanının alınmış olması, KPPS sınavından minimum 70 alınması ve 27 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
Başvuru sonrası adaylar The First European Air Traffic Controller Selection Test (FEAST) sınavına tabi tutularak, ardından mülakata çağrılmaktadırlar. Başarılı olanlar hava trafik kontrolörü olabilmek adına gerekli sağlık kurulu raporunu temin ettiklerinde, “ stajyer hava trafik kontrolörü” unvanıyla kursa çağrılmaktadırlar. FEAST sınavı aynı zamanda adayların kadro açılmış şehirleri tercih ederken önceliğe sahip olabilmelerinin önünü açmaktadır. Yani FEAST sınavında rakibinden daha yüksek puan alan aday, çalışmak istediği şehir konusunda önceliğe sahip olacaktır. Bu durum mezun olduktan sonra DHMİ’ye başvuran Anadolu Üniversitesi Hava Trafik Bölümü mezunları için de geçerli olmakta, tabi tutuldukları FEAST sınavına göre birbirleri ile yarışarak kadro açılmış şehirlere atanmaktadırlar.

 

 

 

Yorum yapın