İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

2019 Yılında icralık olanlara kredi veren bankalar yine bazı yeni şanslar tanıyarak borç kapatma kredisi, kredi transferi gibi imkanlar sunmaktadır. Sicili bozuk olanlara kredi veren bu bankalar kişiler icralık olsalar bile bazı özel şartlar altında yeni kredi avantajları sunmaktadırlar.  Bu yazımızda icralık olanlar kredi çekebilir mi ve icralık kişiler nasıl kredi çekebilir sorularına yanıt ararken aynı zamanda avukatlık olanlar ve kara listeye girenlere kredi çekebilecek değişik yöntemler sunuyoruz.

İcralık Olanlara Borç Kapatma Şansı Veren Bankalar

Birçok bankanın temel sorunu kredi çeken vatandaşların değişik nedenlerden dolayı eski kredilerinin borçlarını zamanında ödememeleridir. Bu durumda bu kişiler borçlarını ödemediği için banka tarafından icraya verilirler. Ama eve gelen icra sonrası kişilerin buzdolabı, mobilya gibi ikinci el eşyalarına el konulduğu için yani hacizlik kişilerin elinde doğru düzgün mal olmadığı için bankalar bu durumda zararlı çıkarlar. Bunun için banka kişiye yeni bir kredi çekebilme hakkı da verebilir.  Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank daha önce icralık kişilere kredi vermiyorken yeni yasa tasarısı ile onlar da icralık olana kredi vermeye başladı.

Kredi Sicil Affı Sonrası İcralık Olanlara Yeni Şans

Birçok banka dediğimiz gibi kredisini kurtarabilmek için kişilere yeni kredi paketleri açıyor ve onlara yardımcı oluyordu. Ama normalde yasa öncesi icralık olanlara kredi çıkartılması yasaktı. Şimdi icralık oldum nasıl kredi çekebilirim diyenler için yeni bir imkan tanındı. Buna göre icralık oldum banka kredi vermiyor sorunu son buluyor. Sicil affı kapsamında artık icralık olanlara, avukatlık olanlara ya da sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar serbest bırakıldı. BDDK tarafından uygulanan ceza da artık uygulanmadığı için birçok banka serbest şekilde kredi dağıtmaya başladı. Sadece banka ile kişiler arasında uyum olması sonrası kredi sorunu da kalmayacaktır. 2018 ile birlikte icralık olanlara kredi veren bankalar listesi günceldir.

Ak Bank, Burgan Bank, Deniz Bank, Yapı Kredi, ING Bank, QNB Finansbank, Şeker Bank, Aktif Bank, Garanti Bankası gibi bankalardır.

Kredi Çekemeyenlere Yeni Para Bulma Yolları

Kredi çekenler zaten sorunlarını çözebildikleri için asıl sorunu kredi çekemeyenler yaşamaktadır. İcralık durumdakiler kredi çekemediği için yeni yollar bulmaya çalışmaktadırlar. Bu yolların bazıları yasal iken bazıları da yasa dışıdır. Örneği icralık olana senetle kredi veren bazı kişiler yasa dışı çalışır ve tefeci olarak borç para dağıtır. Faizle borç para veren bu kişiler yerine senetle kredi veren bankalara başvuru yapılabilir.

Şu aralar Ziraat Bankası senet karşılığında nakit kredi vermektedir. Nakit avans kredisi olarak bilinen bu krediyi çekmek isteyenler Ziraat Bankasına başvuru yapabilir.