2022 Kadın Sığınma Evleri Başvurusu Nereye Yapılır?

2022 kadın sığınma evleri başvurusu nereye yapılır?Kimler başvuru yapabilir?Şartları nelerdir?Kadınlar ne kadar kalabilirler?Tüm bu soruların cevapları yazımızda…

Şiddet ve rahatsızlık duyulan ortamlardan uzaklaştırılan ve güvenli bir ortamın sağlandığı yerler kadın sığınma evi yada kadın konukevi olarak bilinir. Genellikle eşi tarafından şiddet gören kadınların gidecekleri ve yardım alacak yakınlarının olmadığı durumlarda tercih etikleri güvenli alanlardır. Burada yer alan kadınların sorunları ve hayatları farklı olsa da ortak noktaları kendilerini güvende hissettikleri bir yerin bulunmaması olur. Devlet tarafından koruma altında olunduğu için burayı tercih eden kadınların içinde şüpheye ve korkuya gerek kalmaz. Bir özellik veya kriter aranmaksızın her kadına açık bir yerdir. Günümüzde her il ve ilçelerde kadın sığınma evlerine yer verilmiştir. Mağdur kadınların bu anlamda yardım alabilmesi oldukça kolaydır.

kadin siginma evi
Kadın Sığınma Evi 2020 Şartları

Kadın Sığınma Evleri Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Kadın sığınma evleri başvurusu için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da acil bir durum hâlinde Emniyet Müdürlüğü’ne gidilmesi yeterli olur. Başvuru yapanların herhangi bir belge götürmelerine gerek yoktur. Eşinden şiddet görüyor olması ya da can güvenliğinin tehlikede olması yeterli bir durumdur. Kendi içerisinde kuralları ve gereklilikleri mevcuttur. Bunların yerine getirilmemesi ve kuralların dışına çıkılması durumunda sığınma evinde olan hakkını kaybeder.Daha detaylı bilgi almak için 24 saat hizmet veren “Alo 183 Kadın, Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı”nı arayabilirsiniz.

Kadın Sığınma Evleri Kuralları Nelerdir?

kadin siginma evi 2

Şiddet görmüş ve devlet koruması altına girmek isteyen kadınlar için var olan kadın sığınma evi düzenli ve sistematik bir şekilde ilerleyebilmesi için kurallar koyulmuştur. Bu kuralların ihlali durumlarında kadının sığınma evindeki hakkı fes olur.Bu kurallar hem düzenin sağlanmasında hem de kadınların içerideki güvenliklerin sağlanması için gereklidir. Kadın sığınma ekibine katılmak için başvuru yapan kadınlar kabul edilir. Herhangi bir şart ve kural gözetilmez. Fakat bir hafta boyunca burada gözlemlenir. Hayata kazandırılmak ve kadının yaşamını düzenli tutulabilecek yollar düşünülür. Çalışma ve destek almak istediği bir konu varsa topluma kazandırılmaya çalışılır.

kadin siginma evi 3

Kadın Sığınma Evlerinde Ne Kadar Kalınabilir?

Kadın sığınma evi içinde kalan kadınların ziyaretine gelecek kişilerin izni için titizlikle çalışılır. Güvenlik ve yaşanabilecek problemlerin önüne geçilmek için sıkı kurallar koyulmuştur. Şiddet görmüş ve yardım isteyen kadınlar hukuki ve maddi yönden desteklenir. Eşinden ayrılmak isteyip de yeterli maddi durumu olmayan kadınlara bu konuda destek verir.  Kadın sığınma evlerinden her kadının faydalanabilmesi adına kadın sığınma evi için de kalınma süresinde sınırlama getirilmiştir. Bir kadın sığınma evine geldiğinde maksimum 6 ay boyunca burada kalabilir ve hizmet alabilmektedir. Daha fazla kalması için özel durumların yer alması gerekir.

Kadın Sığınma Evlerinde Odalar Kaç Kişiliktir?

Kadın sığınma evlerindeki oda sayısı bulunduğu binanın fiziki yapısına göre değişmektedir.Hali hazırda Bakanlık, Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşlarına bağlı çalışan kadın sığınma evleri de dâhil olmak üzere toplam 144 kadın sığınma evi 3.454 kapasite ile hizmet vermektedir.

Kadın Sığınma Evlerinde Kalanlara Harçlık Verilir mi?

Kadın sığınma evinde kalan kadınların her türlü temel ihtiyaçları karşılanmaktadır.Ancak hiçbir geliri olmayan kadınlara eğer varsa özel ihtiyaçlarını karşılamak belirli miktarda harçlık verilebilmektedir.Miktar ilden ile ve ihtiyacına göre değişebilmektedir.

Kadın Sığınma Evleri Girişi Çıkış Saati

Siginma Evi Sartlari

Sığınma evi şiddet gören ve korunmaya ihtiyaç duyan kadınların, devlet gözetiminde ve çıkarlarının korunduğu merkez evler haline getirilmiştir. Burada yer alan kadınların güvenlik ve sisteme uyumlulukları için belirli kurallara uyum sağlamaları gerekir. Bunlar arasında ev içerisine giriş çıkış saatleri,  ev hanesinde yer alan sorumlulukları vardır. Giriş çıkış saatlerinin sınırlamasının olma sebebi bir düzen kurulabilmesi ve bu düzen içerisinde sorun çıkabilecek bir durumun ortadan kaldırılmak istenmesidir.

 

Sığınma evi içinde kalan her bir kadının farklı problemi vardır. Bu problemlerin ortak bir noktası savunmasız kalmasıdır. Yaşadığı sorunların devamından kaçmak adına kadın sığınma evine gelir. Yaşayacağı sorunların ortadan kalkması amacı ile sığınma evleri konumları gizli tutulur. Ziyaretçi gibi misafirlik işlemleri yoktur. Buranın gizli olması kadınların ve varsa çocukların güvenlikleri için çok önemli bir durumdur. Kurallara uyum sağlamayan kadınlar sığınma evinde yer aldıkları süre tamamlanır ve uzaklaştırma cezası alırlar. Kadınlar gün içerisinde giriş çıkışları serbest olsa da belirli bir vakitte çıkış izni bulunmaz. Akşam saatlerine kadar gün içerisinde istedikleri vakitlerde giriş çıkış yapılabilir.

Kadın Sığınma Evleri Yaş Sınırı

Siginma Evi Yas Siniri 2

Sığınma evi için başvuru yapan her kadın kabul olur. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Tabi ki reşit olması önemlidir. Evli, boşanma durumunda olmasının da bir önemi yoktur. Maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olan her kadın ve çocukları buradan faydalanabilir. Buraya gelen kadınların genelinin maddi bir desteği olmadığı görülmüştür. Çalışan kadınlarında sabit bir gelirleri olmadığı için kadın sığınma evine ihtiyaç duymuştur. Kadınların ayakları üzerinde durabilmesi ve sosyal hayata uyum sağlayabilmeleri için destek verilir. Bu destekler içerisinde iş ayarlama ve kurslar ile beceri geliştirme adına gerçekleştirilir.

Kadın sığınma evi için gelenlerin sebepleri arasında aile ve eş baskısından kaçanların oranı oldukça fazladır. Bu durumun en aza indirilmesi ve kadınların sosyal, ekonomik güçlerinin kazandırılarak zorlanmamaları sağlanır.

Kadın Sığınma Evine Çocuğumla Gidebilir miyim?

Kadın sığınma evleri başvurusu yapmak isteyen anneler sığınma evlerine giderken çocuklarını da yanlarında götürmek isteyebilirler. Bu sebeple kadın sığınma evine çocuğumla gidebilir miyim sorusu sıkça sorulmakta. Kadın sığınma evlerine çocuk kabul edilir mi? Kadın sığınma evine giderken çocuğu yanında götürmesi mümkün mü? Bu başlıkta detaylıca açıklamaya çalıştık.

Kadınların çocuklarının sığınma evine kabul işlemleri belirlenmiş bir süreç doğrultusunda sosyal çalışmacı ya da psikolog tarafından yapılır. Sığınma evleri çocukların alışkın oldukları ortamlardan farklıdır. Bu nedenle çocuklar uyum problemi yaşayabilmektedirler. Uyum sorununu en aza indirmek, olumsuz etkilerini hafifletmek için kabul sürecinden başlayarak çocukla özel olarak ilgilenilir. Özel olarak çocukla ilgilenme; onun için de ayrı bir sosyal incelemenin yapılması ve bu doğrultuda hizmet planının geliştirilmesini içerir.

Sosyal çalışmacı sosyal inceleme raporunu çocuk için ayrıca oluşturur. Çocuk için de bireysel hizmet planı hazırlanır. Bu plan yönetici psikolog çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı tarafından oluşturulmuş bir ekip tarafından değerlendirilerek ne tür hizmetlerin kimler tarafından verileceğine karar verilir. Çocuk, sığınma evine gelişinden itibaren ayrı bir birey olarak kabul edilir.

Kadın sığınma evlerine kabulden önce anne ve çocuğun durumu değerlendirilir. Çocuğun annesi ile birlikte sığınma evinde kalmasına karar verilmişse hizmet planlaması yapılırken çocuğun gereksinimleri de dikkate alınır. Çocukla ilgili kararlar yaşına uygun olarak çocuğun katılımıyla verilir. Yaşanan sorunların ve yaşamlarında ortaya çıkan değişikliklerin çocuk üzerindeki etkisi göz önünde tutulur.

 

“2022 Kadın Sığınma Evleri Başvurusu Nereye Yapılır?” üzerine 63 yorum

  1. Merhaba ben eşimden sürekli azarlanma küfür dışlanma görüyorum herşey kendi istediği gibi olsun ona uysun istiyor olmadığı zaman küfürler hakaretler yapıyor artık insan yerine konmak istiyorum insan olduğumu bile hisedemiyom tükendim iki çocuğum var ilköğretim giden kadın sığınma evine gitmek istiyorum Allah’tan başka kimse Yok kapısını çalacağım çocuklar eğitime deva edebilir mi

    Cevapla
  2. Mrb ben esimden surekli kufur agza alinmiycak.laflar duyuyorum.birde o kadar borc yaptim esimden gizli icra falan var esim.duyarsa beni oldurdur ablamda var onun ustune de yaptim o ayvalikta otuyor esi duyarsa oldur onuda biz sigina bilirmiyiz size ablam.la ben.careizzim calisiyorum ama artik dayanamiyorum

    Cevapla
  3. Selam iyi günlər bən azəriyim azəri olduğumdan dolayı sizin kadın sığınma evinizə gəlməmdə bir poreblem yaşanırmı?

    Cevapla

Yorum yapın