Kişisel Çekim Gücünüz: KARİZMANIZ !

Kişisel Çekim Gücünüz: KARİZMANIZ! Karizma nedir, ne değildir ?

Meğer ne kadar önemli bir şeymiş bu Karizma denen şey. Ne demek diye sorulduğunda cevabı verilemeyen ama aslında herkesin çok iyi bildiğini iddia ettiği ve olmak istediği bir kavram olmakla birlikte kendince pek çok tanımı olabilir.

Karizma tanımlanması zor, anlatılması en kolay kavramdır.

Bir puzzle’ ı tamamlamaya benzer. Puzzle’ da ne kadar çok parça eksikse o kadar tamamlanamamış ve eksik yönleri kalmış demektir.

Karizma kelimesi; Yunanca ‘Harizma’ kelimesinden geliyor. Harizma’nın kelime anlamı ise şu : Tanrının lütfu, ilahi ilham yeteneği. En çok kullanılan anlamı olan ‘kişisel çekim gücü’ ise Karizmayı tanımlayan en anlaşılır ifade.

Karizma hakkında çok fazla kitap yazılmıyor ancak herkesin dilinde. Çok fazla mı dedim ? Hiç yazılmıyor desem daha da doğru olacak, kaynak kitap arayışım esnasında bu konu ile ilgili sadece 4 kitaba rastladığım düşünülecek olursa, kimsenin karışmak istemediği bir konu olduğu aşikar. Başladık bir kez, dilerseniz devam edelim artık dönüşü yok:

Karşılaştığımız ya da tanıştığımız birinden ne denli etkilendiğimizi anlatmak için kelimelerin yetersiz kaldığı zamanlarda ‘ çok karizmatikti’ deyimini kullanırız. Ve karizma kelimesinin anlamının sanki herkes tarafından bilinmesi zorunlu bir şeymiş gibi konuştuğumuz kişi de başını sallayarak bizi onaylar. ”Hımmm gerçekten mi ? Halbuki o an sorsanız, içinden ‘Hımmm acaba ne demek istedi ? ‘diye düşünüyordur. Ama kelime anlamının ne önemi vardır ki zaten. Karizma kelimesinin zaten yeterince ağırlığı vardır ve anlamı bilinmese de biliniyor gibi yapılan nadide kelimelerden biri olma özelliğini hiçbir zaman yitirmez.

Karizmatik olmaya giden yolda deve dikenleri olduğu kadar ortancalar da açar, önemli olan deve dikenlerinin yanında ortancaları açtırabilmektir.

Bazı insanlar hiç uğraşmadan karizmatik sahibi olduklarına dair bir görüntü verirler çevrelerine, adeta ateş böcekleri gibi karanlıkta bile parıldarlar. Ama ne yazık ki çevrelerindeki insanlara bunu bulaştırabilme şansları yoktur. Tıpkı ateş böcekleri gibi kendilerini fazlasıyla aydınlatır ve yakınlarındakilere de bu ışıktan az da olsa nasiplenme imkanı tanırlar.

Öncelikle profesyonel anlamda yardım alarak ki bundan kastettiğim mutlak surette paralı bir yardım değil, ciddi ve bilinçli bir yardımdan bahsediyorum. Bu konuya hak ettiği değeri vermek yaşam akışınızı ve belki de alışkanlıklarınızı ona göre düzenlemek.

Beklentileri yüksek tutmak çok önemli ancak kişinin kendini bilmesi ve tanıması da bir o kadar önem taşıyor. Beynimizde her zaman bir terazi olmalı, bir işe kalkışmadan önce ya da bir konuşmaya başlamadan önce tartıp terazinin dengesini sağlamak açısından. Ama bir de öğrenilmiş çaresizlik denen bir şey var: Öğrenilmiş çaresizlik, cesaretsizlikle dost, cesaretle düşman !

Hayatımızda sürekli hep bir şeyleri dener dururuz. Başladığımız her işin bir an önce sonuçlanmasını isteriz. Buna insanoğlunun doğasında olan sabırsızlık ve doyumsuzluk denen iki özelliğini de eklersek denemelerimizde edindiğimiz hayal kırıklıkları ve başarısızlıklar bizi bir sonraki denemeden vazgeçirir.

Kendini bilen ve kendine tam anlamıyla güvenen insan azdır aslında, konuşurken evet ama uygulamada zorlanırız. Sebebi; hedeflerimize ulaşamadığımız zaman çevremiz tarafından kimi zaman aşağılanmak kimi zamansa alay edilme korkusudur.

Tüm insanlar bir çevreye ve onun kurallarına bağlı olarak yaşarlar. Ancak bu çevre zaman zaman insanları adeta bir kıskaç içine alır ve o kıskaç bizim her cesur atağımızda daralır.

İşte bu gibi durumlarda kimse karizmatik olmayı düşünmez hatta ne yazık ki denemez bile. Oysaki her birey birbirinden farklıdır ve herkes karizmasını oluşturacak genlere sahiptir. Önemli olan bunun farkında olmaktır. Karizmatik insanların sahip olduğu özellikler saymakla bitmez. Karizmatik olabilmek için tüm bu özellikleri özümsemiş olmak şarttır.

Asıl ve en gerçek mesaj sizsiniz! Siz mesajınızı karşı tarafa ne şekilde iletirseniz o şekilde algılanır ve değerlendirilirsiniz!