Kötü Anılarımızı Nasıl Sileriz 2022

Kötü Anılarımızı Nasıl Sileriz ? Sevdiğiniz birinden ayrılmanın acısını, eski sevgilinizin kalp kıran sözlerini, çocukken arkadaşlarınızın sizinle alay etmesini sizi üzen düşünceler mi ? Şimdiki anlarınıza gölge düşüren tüm kötü hatıralarınızı unutabilmeyi, hatta zihninizden sildirmek istemez miydiniz? Kötü Anılarımızı Nasıl Sileriz ? İşte şimdi başlıyoruz .

Kulağa imkansızmış gibi gelse de aslında bu mümkün! Bilim adamları, belirli anıların silinmesi işlemine “sinaptik budama” adını veriyor. Peki, bu nasıl mümkün oluyor?

Sinaptik Budama; Beynimiz biz yeni şeyler öğrendikçe ve yeni hatıralar edindikçe, nöronlarımız arasında yeni sinaptik bağlar oluşturuyor. Gliyal hücrelerimiz nöronlar arasında yeni kurulan bağları güçlendiriyor. Ayrıca hiç kullanılmayanları siliyor. Biz uykudayken yapılan bu işlem sayesinde gelecekteki anılarımıza da yer açılmış oluyor. Kendimize bir şeyi unutturmak mümkün mü?

Konu Başlıkları

İstediğimiz Anıları Nasıl Sileriz ?

İşin güzel yanı şu ki; aslında beynimizin neyi silip neyi silmeyeceği konusunda biz de karar verebiliyoruz. Bir şeyi ne kadar çok düşünürsek onun silinmesini engellemiş oluyoruz. Biz bir şeyi sık sık düşündüğümüzde, beynimiz bunu; “Bu benim için önemli, silme, kalsın” olarak algılıyor.

İşte bu yüzden, istediğimiz şeylere odaklanmamız gerekiyor. Bizi üzen hatıralarımızı belli bir süre boyunca düşünmemeyi başarırsak bu hatıralar zamanla hafızamızdan siliniyorlar.

Bunu başarabilmenin yolu ise, gerçekten bizi mutlu edecek şeyler ile mümkün. Bizim için gerçekten önemli olan şeylere odaklanmaktan geçiyor. Biz bu şekilde odaklanmaya devam ettiğimizde ise, gliyal hücrelerimiz bu bağlantılarımızı güçlendiriyor. Bizi üzen ama beynimizin önem vermediğimizi düşündüğü, daha az hatırlamaya çalıştığımız bağlantıları ise budayacak, yani silecektir.

Dert ve Sıkıntıların Dönüşümü isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.