Küçük Mutfaklar İçin İpuçları

Küçük Mutfaklar İçin İpuçları

Küçük mutfaklar büyük sorumlulukları gerektirir. Ayrı bir çaba ve ilgi isteyen mutfaklar doğru dokunuşlarla mükemmel olacaktır.

Mutfağınızı doğru bir şekilde düzenledikten sonra artık alan yokluğundan çıkan tüm sorunları tamamen unutacaksınız. Küçük mutfaklarda özel bir yaklaşım ihtiyacı vardır. Bu yaklaşımlar yalnızca duvarlardaki dekorasyonlar ya da aydınlatma seçimleri değildir. Mobilyalarda doğru seçimler ve dokunuşlarla mutfakta önemli bir yer edinmektir.

Mutfak Mobilya ve Setlerin Seçimleri

Mutfak Mobilya ve Setlerin Seçimleri

Bundan çok uzun zaman önce, hemen hemen tüm mutfaklarda aynı görüntülerle karşılaşmak mümkündü. Tüm mutfaklar birbirine benziyordu çünkü mutfak mobilyaları aynı standartlarla üretiliyordu. Ama günümüzde bu durum farklılaştı.

Mobilya mağazaları aklınıza gelebilecek ve gelemeyecek her türlü renk, boyut ve şekil ile gözleri kamaştırıyor.

Küçük mutfaklar için küçük bir mutfak seti en ideal seçim olacaktır. Tabi bu seti seçmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Seçeceğiniz set hem dayanıklı hem işlevsel hem de pratik olmalıdır. Boyutları da mutfağın büyüklüğüne ve şekline göre uygun olmalıdır.

Küçük Mutfaklar İçin Mutfak Takımı Nasıl Seçilir?

Küçük Mutfaklar İçin Mutfak Takımı Nasıl Seçilir?

1. Planlama

Mutfak ne kadar küçük olursa olsun buzdolabı, lavabo, kesim için tezgah, dolap ve küçük bir masa için bir yer ayarlamanız gerekir. Bu en minimal bir settir. Tabi çoğunlukla masa ve sandalyeleri de içerir. Mutfakta zaman geçirmeyi seven herkes için göz ardı edilemeyen ev asistanı aletlerin de hayallerini kurar.

Küçük Mutfaklar İçin planlama

2. Ölçüm

Her köşeyi detaylı ve dikkatli bir şekilde ölçmelisiniz. Birkaç santimetrelik fazlalık kesinlikle zarar vermez. Yer kaplayan hacmi fazla olan eşyaların kesinlikle kullanımı bırakılmalı. Ancak depolama için dolap mobilyaları ideal seçenektir.

 Malzemelerin Seçimi

3. Malzemelerin Seçimi

Mobilyaların seçimi, bütçenizin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Birçok uzman, güçlü ve aynı zamanda sağlam olmasından dolayı masif meşe öneriyor.

Her ne kadar dayanıklılıkları zayıf olsa da plastik ürünler küçük alanlara mükemmel şekilde sığar. MDF’den yapılan mobilyalar iç mekanı değiştirir ve daha hareketli özelliklere sahiptir. Küçük mutfaklar için mutfak setinizi kendiniz monte ederseniz, kolaylıkla yeniden düzenleme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Küçük Mutfaklarda Form ve Konfigürasyon

Küçük Mutfaklarda Form ve Konfigürasyon

Küçük mutfaklar için, hacimli ve çıkıntıya sahip parçalar gibi fazlalıkları olmayan dikdörtgen tarzdaki mobilyalar daha uygun olmaktadır. Yüksek karmaşıklığa sahip olan oymalı modeller ve desenler küçük mutfaklar için uygun değildir. Küçük mutfaklarda minimalizm seçerken, devasa tercihleri bırakmanız gerekecek.

Seçeceğiniz mobilyaların cilalı yüzeyleri ve pürüzsüz olması artılar katacaktır. Bu sayede ışığı yansıtarak alanı genişletecektir. Aerodinamik şekiller küçük mutfaklarda mükemmel uyum sağlar. Bu seçimleri yaparken uzun ömürlü olacak mobilyaları seçmek ise en önemli detaydır.

Yerden tasarruf edebilmek için bir diğer çözüm ise mutfak dolaplarını tavana asmaktır. Bu şekilde asılan dolaplar çok rahat kullanılamayabilir ancak, işlevsellik ve kapasite yönünden üst seviyede olacaktır.

Küçük Mutfaklarda Renkler

Küçük Mutfaklarda Renkler

Küçük mutfakta renkler önemli bir rol oynar. En ideal küçük mutfak renkleri parlak sıçramalara imkan veren ana ışık tonudur. Ana renk ile birlikte birkaç yardımcı renk tercihi yapabilirsiniz. Bu detaylar küçük olmalıdır. Aksi takdirde görsel efektin kaybolmasına sebep olurlar.

Yumuşak kırmızı renk seçiminde küçük mutfaklar sıcaklık kazanacaktır. Ancak burada ana renk olarak turuncuyu kullanarak şenlikli atmosfer yaratabilirsiniz. Daha serin bir hale getirmek için küçük mutfaklarda mavi kullanabilirsiniz. Tabi hangi rengi seçerseniz seçin beyaz tonlara sahip olmayan mutfaklar hem cansız hem de rahatsız edici olur. Bazı istisna durumlarda yeşil ve siyah ile kombinasyonlarda yapabilirsiniz.

Küçük Mutfaklarda Yerleşim

Küçük Mutfaklarda Yerleşim

Köşe mutfak takımları seçmeniz en ideali olacaktır. Çünkü köşeleri kullanmak tüm alanları kullanmanıza olanak sağlar. Lavabo genellikle tam köşelerde kullanıldığında sizin alan kazanmanıza yardımcı olur.

Tezgahı U veya L şeklinde yerleştirebilirsiniz. Bu tarz yerleşimler tercih ettiğinizde her bir elemanı ayrı ayrı yerleştirip, mobilyaları da kurduktan sonra her şeyi dilediğiniz gibi dağıtabilirsiniz.

Küçük Mutfaklarda İhtiyacınız Olan Gereksinimler

Küçük Mutfaklarda İhtiyacınız Olan Gereksinimler

Küçük bir mutfakta kullandığınız her detay tüm gereksinimlerinizi karşılamalıdır.

1. İşlevsellik

Çok işlevselliğe sahip her detay özellikle dar alanlarda her zaman takdir edilmektedir. Buna örnek verecek olursak; tezgah ile donatılan bir pencere pervazına kesme bir masa ya da lavabonun altındaki dolapta deterjan saklama alanı bunlara iyi örneklerdendir.

Teknolojinin, mimarlığın ve mühendisliğinde hızla gelişimi ile bu işlevsel ürünler hızla artmıştır ve birçok da avantajı vardır.

mutfak tasarım

  • Kompaktlık: Ana parça duvara gizlidir ve sadece kontrol paneli görünür.
  • Hareketlilik: Ankastre cihazlar mutfakta en uygun yere kurulabilir.
  • Estetik: Bu tarz ürünleri kurarken kesinlikle boşluk kalmaz ve temizlenmesi imkansız olan alanların varlığını yok eder.

2. Güvenirlilik

Her gün kullanılacağı için mutfak setinin kalitesi her şeyden önce gelir. Dolaplar, lavabo ve fırınlar da buna dahildir.

3. Tasarım

Rafların, dolapların ve tezgahların tasarımları ayrı ayrı seçilir. Yerinize göre bar tezgahları sadece beklenen amacını yerini getirmekle kalmaz aynı zamanda iki bölge arasında ayırıcı görevini de gerçekleştirir.

Küçük mutfağınızı en konforlu hale getirmek ve iyileştirmek için tüm küçük detaylardan kurtulun ve mutfakta aynaları kullanmayı deneyin.

Bağlantı Parçaları

Modern donanımlar, köşe alanlarını kullanmanıza olanak verirken aynı zamanda kapasiteleri ile size yer kazandırır. Bu tarz seçimleri yaparken özellikle bilye mekanizmalı plastik sürgüleri tercih edin. Bilyeli mekanizmalar küçük mutfaklarda hem pratik hem de işlevseldir.

Katlanır, kayar ve diğer kapı seçeneklerine sahip olan çekmeceler ve kapaklar en iyileridir. Kanatlı kapıları artık bırakma vakti çoktan geldi.

mutfak tasarim

Son Olarak En İyi Tasarımcılardan Küçük Mutfaklara Birkaç İpucu

  • Minimalizm, küçük mutfaklarda anahtar kavramdır.
  • Mutfakta birkaç bölge yapı ve ışıklarını ayırın. Bu ışıklar için ek aydınlatma armatürleri kullanabilirsiniz.
  • Boş olan cephelerde cam paneller ya da açık raflar kullanabilirsiniz.

Önerilerimize göre tasarlanmış küçük mutfaklarda oldukça bol işleve sahip olarak rahat kullanım alanlarının keyfini yaşayabileceksiniz.

 Küçük Mutfaklara Birkaç İpucu

Bu makalemiz ilginizi çekebilir; Sizi Mutluluğa Götürecek 5 İpucu – 1memur