Okuyan Öğrencilere Maaş Yardımı

Devletin okuyan öğrencilere SED ödemeleri ( Sosyal Ekonomis Destek ) adıl altında para yardımı yaptığını bilinmektedir. Birçok kişi devletten yani kaymakamlıklardan ya da belediyelerden okuyan çocukları için para yardımı alabilmek için başvuru yapmaktadır. 2022 yılı ocak şubat  SED ödemeleri hakkında güncel bilgileri verdik.

Bu yazımızda özellikle fakir öğrenciler için verilen sosyal ekonomik destek ücretleri hakkında bilgi vermek istedik. Kısaca sed ödemeleri diye bilinen bu ödemelerin kime ve nasıl yapıldığı ve 2022 yılı SED ödemeleri zam oranları hakkında da bilgiler verdik. Sosyal ekonomik ücretler, maddi durumu iyi olmayan ve çocuğu okuyan ailelere verilmektedir. Bunun için Kaymakamlıklar nezdinde çalışan Sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuru yapılması gerekmektedir. Ve bu başvurularda bazı şartlar istenmektedir.

Sosyal Ekonomik Destek Şartları

SED yardımı alabilmek için kişilerin boşanmış olması yani eşlerinden ayrı olması gerekmektedir. Bazı illerde evli çiftlerin çocuklarına da bu para verilese de genelde annesi ile yaşayan kız ya da erkek çocukları için ödemeler yapılmaktadır. Annenin dul olması şartı ve gelir durumunun iyi olmaması önemli bir şarttır. Bu şartı tamamlayan kişiler Kaymakamlık aracılığı ile sed başvurusu yapabilir. SED Başvurusu 2022 yılı itibari ile henüz devam etmektedir. Bu ödemelerin miktarı ise aylık bazda hesaplanmakta ve banka hesabına yatmaktadır. Ziraat Bankasına yatan maaş, belli aralıklar ile zamlanmaktadır.

Eğitim Yardımı İçin Başvurulacak Yerler

Eğitim desteği almak isteyen aileler öncelikle sosyal yardımlaşma vakfına müracaat edebilirler. Buradan yardım alanlar farklı bir devlet kurumundan 2. bir yardım alamaz. Ama belediyeler ek olarak kendi içinde yeni yardımlar yapabilir. Bunun yanında kaymakamlıktan destek alamayanlar, eğitim yardımı adı altında illerde yer alan sevgi eli adı altında yardımcı olan vakıflara başvuru yapabilir.

Bağlı olunan belediyeye başvuru yapılarak yine okuyan çocukları için burs yardımı ve maaş desteği alabilirler. Valilikler kanalı ile de az da olsa burs verilen öğrenciler olduğu için aileler burada da şansını deneyebilir.

SED Ödemesi Ne Kadar?

2022 sed ödemesi şimdilik 1070 TL olarak belirlenmiş olup, seçim öncesi bir zam beklentisi olmasına rağmen henüz zamlanmadı. Temmuz ayında enflasyon verilerine göre yapılacak zamlar ile birlikte sed ödemelerinin de artacağını söyleyebiliriz. Birçok kişi sadece 200 TL yardım aldığını ve bu kadar yüksek para yadımı alamadığını ifade etmektedir. Bu kişilerin aldığı yardımlar, sosyal ekonomik destek ödemesi olmayıp, kaymakamlığın kendi bütçesinden ayırğı bir yardımdır. Veliler genelde bu ödemeleri karıştırmaktadır. SED ödemeleri 2022 yılı itibari ile 1070 TL olup daha düşük olan maaşlar ise başka isimler adı altında dağıtılmaktadır.

Yorum yapın