Pvc Boru 2022

PVC Borular, dayanıklılıkları, düşük maliyetleri ve montaj kolaylığı nedeniyle birçok endüstride kullanılmaktadır. Birçok tesisat projesi için PVC Boru ideal bir çözümdür. Borular, imalat, gıda işleme, sulama ve içme suyu dağıtım sistemleri dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılabilir. Buna ek olarak PVC inşaat otomotiv sektöründe ve genel endüstriyel amaçlarla kullanılmaktadır. Konut yapımında esas olarak su temini ve drenaj amaçlı kullanılır. PVC Borular ayrıca asitler, yakıtlar veya solventler gibi aşındırıcı sıvılar için depolama tanklarının yapımında da kullanılır.

PVC Boru, kimyasallara dayanıklı bir malzemedir. Hafif, dayanıklı ve ucuzdur. PVC Boru, piyasadaki en ucuz, hafif ve kimyasallara dayanıklı borulardan biri olarak kabul edilir. PVC Boru, hem sıvıları hem de gazları taşımak için tasarlanmış bir plastik boru türüdür. Borular, bir tür plastik reçine olan polivinil klorürden üretilir ve farklı ihtiyaçları karşılamak için çeşitli şekil ve boyutlarda gelir. PVC boruların diğer boru türlerine göre birçok avantajı vardır.

Pvc Boru Avantajları

Pvc Boru Avantajları

PVC Boru esnektir ve gerektiğinde her yöne kolayca bükülebilir. Bu, boru hattının hareket ettirilmesi gerektiğinde veya yer değiştiğinde, boruların da onunla birlikte hareket eder. Bu koşullarda metal borular gibi kırılma olassılığı ortadan kalkar. PVC boruların da uzun bir çalışma ömrü vardır ve demir borular gibi paslanmazlar. Bu özellik onları korozyon olasılığının daha yüksek olduğu ıslak ortamlarda kurulum için daha iyi hale getirir.

PVC Boru, inşaat ve sıhhi tesisatta kullanılan bir plastik boru türüdür. Suyu bir noktadan diğerine taşımak için kullanılabildiği için genellikle “Su İçin Plastik Boru” veya “Plastik Drenaj Borusu” olarak anılır. Ayrıca yağmur suyunu binadan uzaklaştırarak çatıdan tahliye etme özelliğine de sahiptir.

PVC borular ucuz, dayanıklı ve montajı kolaydır. Bu onları eski evler, apartmanlara dönüştürülmüş evler veya kiralık mülkler için mükemmel bir boru haline getirir. Hızlı bir şekilde kurulabilirler ve bir ev sahibinin bunu yapmak için bir tesisatçı lisansına ihtiyacı yoktur.

 

PVC Boru, çeşitli farklı boru ihtiyaçları için kullanılan bir plastik boru türüdür. Borular su, gaz ve diğer sıvıları taşımak için kullanılabilir. PVC borular ayrıca ucuz ve montajı kolay olduğu için sprinkler sistemlerinde kullanılan en yaygın malzemedir.

Boru, 1929’da Union Carbide Corporation adlı bir şirket tarafından üretilmeye başlandı. Union Carbide, haklarını Gerard Pique’ye 3 milyon dolara sattı. 1947’de Pique, şirketini diğer iki şirketle birleştirdi. Daha sonra Polyvinyl Chloride Corporation veya şimdiki adıyla PVC Corporation olan United States Plastic Corporation’ı kurdu.

 

PVC Boru, sıvıları taşımak için kullanılan bir tür plastik borudur. Genellikle su dağıtımı için kullanılır. PVC boruların üretimine 1935 yılında Alman BASF şirketi öncülük etti. Bu da onu yaygın olarak kullanılan en eski plastik türlerinden biri haline getirdi.

PVC plastik Boru, ½ inç ila 6 inç (13 mm ila 150 mm) arasında değişen çaplarda üretilmektedir. Standart duvar kalınlıkları tipik olarak 0,375 inç (9,5 mm) ile 0,625 inç (15 mm) arasındadır.

Pvc Boru Dezavantajları

Bu borunun dezavantajı, yüksek basınç ve sıcaklık değişikliklerine dayanamamasıdır. Bu nedenle parçaları birbirine bağlarken sızdırmaz bağlantılara ihtiyaç duyar. PVC borular genellikle diğer malzemelerden daha ucuzdur ancak dezavantajları vardır. Bir diğer dezavantajı ise, doğru şekilde kurulum ve montaj yapılmaz ise? Veya hattın aşağısında bir yerde bir sızıntı olması durumunda kokunun içlerinden iletilebilmesidir.

Pvc Boru Fiyatları

PVC Boru Fiyatları

PVC borular genellikle vinil klorür ve birkaç başka kimyasalın karışımından yapılır. PVC plastikler, bir polimerde birbirine bağlanmış uzun molekül zincirleridir. Çeşitli ebat ve kalınlıklarda mevcutturlar. PVC inşaat sektöründe, otomotiv sektöründe ve genel endüstriyel amaçlarla kullanılmaktadır. Konut yapımında esas olarak su temini ve drenaj amaçlı kullanılır. PVC borular ayrıca asitler, yakıtlar veya solventler gibi aşındırıcı sıvılar için depolama tanklarının yapımında da kullanılır.

PVC boru fiyatları seçtiğiniz tip, uzunluk, kalınlık ve ön izolasyonlu olup olmamasına göre değişiklik gösterecektir.

İki tip pvc boru vardır: sert ve esnek. Sert borular, borunun basınç veya zorlamaya maruz kalmayacağı yerlerde kullanılır. Esnek borular, yağmur suyu iniş boruları ve sulama sistemleri gibi hem basınçlı hem de basınçsız sistemlerde kullanılabilir.

En yaygın kullanım, suyu bir kaynaktan evlere, canlı hayvan tanklarına, göletlere ve çayırlara, içme suyu veya canlı hayvan sulama için taşımasıdır. Ayrıca, gerektiğinde suyu bir yerden diğerine taşıyabildiği için, insanların PVC boruları acil bir sıhhi tesisat sistemi olarak kullanmaları da yaygındır.

 

Bu makale, farklı PVC boru türlerine ve en popüler boyutlara genel bir bakış niteliğindedir.

 

PVC boru, polivinil klorürden yapılan en yaygın sıhhi tesisat borusu türüdür. PVC borular, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı şey için kullanılabilir:

 • -Dahili su temini ve atık su hatları
 • -Kanalizasyon hatları
 • -Gaz hatları (ısıtma ve pişirme için)
 • -Boru delikli yağmur olukları

 

PVC boruların devreye girmesiyle birlikte insanlara daha rahat bir yaşam keyfi sunar. Ucuz PVC borular hem mühendislik hem de ekonomi açısından büyük bir atılım olarak görülüyor. Bu tür bir ürünün montajı kolaydır, uzun ömürlüdür ve çelik veya dökme demir boru hatlarından daha ucuzdur. PVC borular sıhhi tesisat için harika bir malzemedir. Bazı durumlarda metal borulara göre daha ucuz bir alternatiftir.

Çoğu bölgede bir PVC borunun ortalama maliyeti ayak başına yaklaşık 1,50 ABD dolarıdır. Uygun şekilde takıldığında sızdırmaz contalar sağlayacak derzler oluşturmak için özel olarak kesilmeleri ve ardından çimento veya yapıştırıcı ile yapıştırılmaları gerekir.

 

PVC Borular birçok uygulamada, örneğin su temin sisteminde kullanılmaktadır. PVC sadece çevre dostu değil, aynı zamanda çok dayanıklıdır. PVC borular genellikle polivinil klorürden (PVC) yapılır. Uygun maliyetlidirler ve kurulumu kolaydır.

PVC borunun birçok farklı çeşidi vardır; örneğin sert, sert kaplamalı, esnek ve oluklu var. Ayrıca fiyatlar, sipariş ettiğiniz borunun cinsine ve uzunluğuna göre değişmektedir. Örneğin, standart bir PVC su tedarik borusunun maliyeti fit başına yaklaşık 0,50 ABD doları iken, oluklu bir tahliye hattının maliyeti fit başına yaklaşık 1,25 ABD dolarıdır.

PVC Boru Kaynak Makinesi

PVC Boru Kaynak Makinesi

PVC metal kadar güçlü değildir ve kesilmesi ve kaynaklanması bakır borudan daha kolaydır. PVC boruyu kesmenin en kolay yolu demir testeresi veya pistonlu testeredir. PVC boruyu kaynaklamanın en iyi yolu bir Tig kaynakçıdır ve bunu başarmak için birkaç farklı yöntem vardır:

1- Manuel Tungsten İnert Gaz kaynağı: Bu işlem bir tungsten elektrot, bir soy gaz kalkanı ve bir elektrot kablosu kullanır. Kurulum ve süreç yetenekli operatörler gerektirir. Bu nedenle genellikle daha büyük çaplı boruların kısa çalışmaları için ayrılmıştır.

2- Yarı Otomatik TIG kaynağı: Bu işlem, manuel TIG kaynağı ile aynı ekipmanı kullanır. Ancak operatörün her bir eklemi tamamlamak için makinedeki başlatma düğmesine basması yeterlidir. daha fazla olabilir

Bu yazıda PVC boru kesmenin farklı yöntemleri ve bunların nasıl kaynaklanacağı hakkında bilgi edinin. (Pvc Zemin Kaplama)

Uygun PVC Boru Kesici

Uygun PVC Boru Kesici Seçimi

PVC, sıhhi tesisat, döşeme, mobilya ve inşaat dahil olmak üzere çok sayıda uygulamaya sahip bir malzemedir. Bu nedenle, PVC Borular çeşitli çaplarda ve et kalınlıklarında ticari olarak temin edilebilir. Bu çok yönlülük, bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden biridir.

İki ana PVC boru kesici türü vardır: döner kesiciler ve pistonlu testereler. Her ikisinin de uygulama ihtiyaçlarınıza bağlı olarak avantajları ve dezavantajları vardır. Döner kesici, çok uzun boruları kesmek için daha iyidir. Kısa borularda veya dar kıvrımlı borularda düz kesimler yapmak için pistonlu testere daha iyi olacaktır. Kesici seçiminiz aynı zamanda ne yaptığınıza da bağlı olmalıdır.

 

Bu makale sizi pvc boru kaynaklama, kesme ve takma ile ilgili temel bilgilere götürecektir. Pvc borunun nasıl kesileceğini, pvc borunun nasıl kaynatılacağını ve pvc borunun nasıl birbirine kaynak yapılacağını öğreneceksiniz.

PVC Boru Nasıl Kesilir

PVC Boru Nasıl Kesilir

PVC borular genellikle 10ft veya 12ft uzunluklarda taşınır. Tipik olarak 3/8″ veya 1/2″ kalınlıklarda mevcutturlar. Malzemeyi kesmek için el testeresi veya elektrikli testere kullanabilirsiniz. Elektrikli testere kullanıyorsanız, alüminyum ve bakır borular gibi metalleri kesmek için tasarlanmış bi-metal bıçaklarla donatıldığından emin olun. El testeresini kullanırken, herhangi bir kuvvet uygulamadan basitçe “keserek” aşağı doğru basınç uyguladığınızdan emin olun.

 

Bir pvc boru kaynak makinesi, iki uzunluktaki dişli, dişsiz veya katı PVC boruların kaynağına izin vermek için özel olarak tasarlanmış bir cihazdır.

PVC borular için en popüler kaynak yöntemi enjeksiyon işlemidir. Üç ana tip pvc boru kaynak makinesi vardır: manuel, yarı otomatik ve otomatik.

 

PVC boru, su, gaz ve diğer sıvıları taşımak için kullanılan bir boru türüdür. İyi bir mukavemete ve dayanıklılığa sahiptir, bu da onu tesisatçılar arasında en popüler boru malzemesi haline getirir.

PVC boruların testere ile kesilmesi sürtünmeden kıvılcımlar çıkardığı için daha fazla zaman alacaktır. Kıvılcımlar, kesilmiş PVC borunun yüzeyinin yanı sıra yakındaki herhangi bir yüzeyde hasara neden olabilir. Bu durumda PVC boruları demir testeresi ile kesmek kıvılcım çıkarmaz. Boruyu çok daha hızlı kestiği için en iyi alternatifinizdir.

 

PVC, korozyona ve hava koşullarına karşı yüksek dirençli ve ucuz bir polimerdir. Aynı zamanda yüksek bir erime noktasına sahiptir, bu da onu sıhhi tesisat için popüler bir seçim haline getirir. PVC boru, hem konut hem de ticari inşaatlarda kullanılan en yaygın boru türlerinden biridir. PVC boru, iki boru parçası birlikte eriyene kadar ısıtılarak da kaynak yapılabilir.

“Pvc Boru 2022” üzerine 2 yorum

 1. PVC Boru, güvenilir ve dayanıklı hizmetler sunan modern teknolojinin bir ürünüdür. Müteahhitlere, mühendislere operatörlere, kamu hizmetleri ve sulama bölgeleri ! dahil olmak üzere geniş bir kullanıcı yelpazesine sahiptir . PVC borular bir çok alanda performans ve avantaj sunar. Ayrıca artık bir çok geleneksel malzemelerin de yerini almıştır.

  PVC Boru Nedir

  PVC denilen üretim maddesi esasında yapay bir polimerdir. Doğada kendiliğinden oluşan çok sayıda moleküler dizilimlere polimer adı verilmektedir. PVC ise bugün birçok yapı sektöründe olduğu gibi herhangi bir tesiste oluşturulmuş yapay bir polimerdir. Poli Vinil Clorür isminin kısaltılmış şekli bilinen en yaygın ismi olmuştur. Petrol, tuz, ve doğalgaz bu bileşenler petrokimya tesislerinde yüksek ısı düzeyinde üretilirler. Bu polimer çeşitli katkı maddeleri ve şekillendirmeler ile plastik halini alır ve bu şekilde kullanılır. PVC boru fiyatları, üretim yöntemleri sayesinde en uygun maliyetlerde kalmaya devam etmektedir. Pvc Borular çerisinde var olan bileşenler sayesinde uzun yıllar kullanım ömrü sunar. PVC borular hem esnek hem de yüksek dayanıklılığa sahiptir. PVC boruların temel özelliği, hafif olmasıdır. PVC borular diğer boruların yapımında kullanılan malzemeden daha çok muazzam bir hafiflik avantajı sunar. Bu boruların en uzunları bile tek bir kişi tarafından da kolayca taşınabilir. Bu daha az işçilik ve daha hızlı monte edilebileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca daha az ağırlık sonucu nakliye ücreti de size daha az yansıyacaktır.

   

  PVC Boru Faydaları

  PVC boru kırılmaya karşı da yüksek performans sergiler. PVC borular, sert bir PVC bileşenlerinden yapılsa da PVC borunun kendisi kırılma olmaksızın dayanıklılık özelliği gösterir. PVC boruların esneklik özelliği de mevcuttur. Toprak hareketlenmelerinin daha çok öngörüldüğü yerlerde gömülü uygulamalar için önemli bir avantajdır. Basınç uygulamalarında, PVC borular büyük dayanıklılık gösterir. Aynı zamanda, diğer tüm boru tiplerine göre su darbelerine karşı daha dayanıklıdır. Boru sistemlerinin tasarımı zamanı ana kaygıların başında akış hızı ve basınç gelir. PVC borular sıvı sürtünmesini ve akış direncini azaltarak daha pürüzsüz duvar yüzeyleri sağlar. Bu hidrolik pürüzsüzlük, kanalizasyonlarda çamur birikmesini önler. Ayrıca su dağıtım şebekelerindeki tüberkülasyon ve kabuklanmayı hemen hemen ortadan kaldırır.

   

  PVC Boru Özellikleri

  PVC boru, yarım yüzyıldan uzun bir süredir kullanılan ve toksik madde bulundurmayan güvenli bir malzemedir. Aynı zamanda dünyanın en çok araştırılmış ve test edilmiş plastik türüdür. PVC borular genellikle 6 metre uzunluk ölçüsü ile üretilir. Gerektiğinde daha fazla uzunluklarda da temin edilmektedir. Bu sayede, diğer boru ürünleri ile karşılaştırıldığında boru için gereken eklem sayısı da daha aza indirgenir. Daha az derzler daha hızlı ve daha verimli kurulum, daha az hidrolik sürtünme ve daha az sızıntı için olanak sağlar. Pvc borular bununla birlikte yangın zamanı aleve karşı da direnç gösterir. Harici bir ateşleme kaynağı, bu borulara kolay kolay etki etmez. Ateş etkeni ortadan kalktığında yanmaya da devam etmezler. Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı ise 450 ° C’dir.

   

   

  PVC Kullanımının Geçmişi

  PVC malzemesi ilk olarak 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde keşfedilmiştir. Yapı malzemelerine alternatif olabileceği düşünülmüş ve sonrasında 1930’lu yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı’nın doğurduğu yüksek düzeyde üretim ihtiyacına önemli ölçüde cevap verebilmesiyle birlikte PVC’nin önemi artmıştır. Bugün özellikle son 30 yıldır hemen her yapı malzemesinde ya doğrudan ya da bir kısmında PVC malzemeye şahit olmak mümkündür. Geri dönüşüme imkân tanıyan özelliği, doğayı kirletmeden yüksek üretim miktarlarına çıkılabilmektedir. Kullanım alanlarının her geçen gün biraz daha genişlemesi ile birlikte PVC boru fiyatları da düşük maliyetini korumaktadır.

   

  PVC Boru Kullanım Alanları

  • Temiz su projeleri
  • Atık su taşıma
  • Basınçlı Su
  • Isınma suyu tesisatları
  • Konutlarda veya iş yerlerinde su ihtiyacı
  • Kanalizasyon boruları
  • Kablo muhafaza ve koruma borusu
  • İç ve dış yapılar
  • Sulama ve tahliye işlemleri
  • Tarımsal sulama şebekeleri
  • Kimyasal tesisler
  • Havuz projeleri
  • Tahliye hatlar

  Boru İmalatında PVC Hakimiyeti Tüm boru ihtiyaçları gibi daha saymadığımız birçok farklı alanda Pvc Borular kullanılmaktadır. PVC boru fiyatları ve teknik özellikleri ile ön plana çıkıp yapı sektörünün yıldızı olmuştur. Demir boruların dayanıklılık konusunda herhangi bir sorunu bulunmamaktadır. Fakat ağırlığı, yüksek maliyeti ve pas tehlikesi gibi sebepler yüzünden popülerliğini kaybetmiştir. Artık yerini PVC borulara bırakmak zorunda kalmıştır. PVC borularının esnek oluşu hafif ve uzun ömürlü olması daha uzun yıllar yapı sektörünün birinci basamağında yer alacak gibi görünüyor.

   

  PVC Su Borusu Hakkında Bilgi​

  Su boruları bina içerisinde ve dışarısında ki atık suyun tahliye edilmesi için kullanılan, bu amaçla döşenmiş borulara denir. Bu boruların kaliteli maddelerden yapılması kullanışlı olması bakımından önemlidir. Plastik ve demir gibi su borusu çeşitleri vardır. Bunlardan en çok tercih edilen ve avantaj sunan plastik su borularıdır. PVC su borusu da kaliteli plastik borulara önemli bir örnektir. Demir su borularına göre avantajlı olduğunu söylediğimiz plastik boruların neden daha iyi olduğunu açıklayalım. Öncelikle plastik borular paslanmaz ve kışın soğukta donma yapmaz. Dolayısıyla daha uzun ömürlüdür. İşçiliği diğer boru çeşitlerine oranla daha kolay ve ekonomiktir. Öte yandan plastik borularda kireçlenme ve yıllar sonra çürüme meydana gelir. Bu ve benzer sorunların oluşmaması için Pvc su borularını tercih edebilirsiniz.
  Pvc su borusu TS 275-1 EN 1329-1 kalite standartlarına göre tanımlanmıştır. Ayrıca iç ve dış yüzeyinin pürüzsüz olması sebebiyle tortu ve birikinti oluşumu da görülmez. Pvc su boruları bakteri üretimini engellerken kötü kokuları da yok eder. PVC ham madde özellikleri sayesinde yanmaz ve alevi iletmez. Ringli conta sistemi kullanıldığından sızdırmalar yaşanmaz.

   

  Cevapla

Yorum yapın